• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Demokratyczna Partia Albanii

  Przeczytaj także...
  Język albański (alb. Gjuha shqipe) – język indoeuropejski z grupy satem, którym posługuje się ok. 6,2 mln Albańczyków zamieszkujących Albanię (3,6 mln), Kosowo (1,7 mln), Macedonię (450 tys.), a także Włochy (Arboresze) i Grecję (Arwanici). W Albanii, Kosowie i Macedonii posiada on status języka urzędowego.Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.
  Aleksander Meksi (Aleksander Gabriel Meksi, ur. 8 marca 1939 w Tiranie), albański polityk, premier Albanii od 13 kwietnia 1992 do 1 marca 1997 r.

  Demokratyczna Partia Albanii (alb. Partia Demokratike e Shqipërisë) - prawicowa albańska partia polityczna. W sferze gospodarczej pozostająca zwolennikiem liberalizmu a w społecznej konserwatyzmu. Odegrała kluczową rolę w zlikwidowaniu rządu komunistycznego w Albanii i pozostawała u władzy w latach 1992-1997, pod przywództwem Saliego Berishy i Aleksandra Meksiego. Rząd podał się do dymisji w 1997, wskutek kryzysu ekonomiczno-społecznego. Władzę przejęli socjaliści.

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Albania (alb. Shqipëria), Republika Albanii (alb. Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z:

  Partia jest częścią koalicji Unia dla Zwycięstwa (alb. Bashkimi për Fitoren), która uzyskała 37.1% głosów w wyborach parlamentarnych w 2001, co dało 46 miejsc w parlamencie. W czerwcu 2005 miały miejsce kolejne wybory, Partia Demokratyczna zdobyła 55 miejsc (ze 140 ogółu), a ich sprzymierzeńcy - 18. To dało 73 miejsca, co umożliwiło im ponowne utworzenie rządu, z Sali Berishą na czele.

  Konserwatyzm ((łac.) conservare – zachowywać, dochować zmian) − ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych. Konserwatyzm zrodził się na przełomie XVIII i XIX w., był próbą przeciwstawienia się racjonalistycznej myśli oświeceniowej. Nowoczesny konserwatyzm stanowił reakcję na wydarzenia rewolucji francuskiej. Za twórcę podstaw ideologicznych nurtu uważany jest Edmund Burke. Jako idea polityczna termin ten po raz pierwszy użyty został w 1820 r. przez zwolennika restauracji dynastii Burbonów, François-René de Chateaubriand (1768–1848), który wydawał pismo „Konserwatysta”.

  Poparcie[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.