Delta (rakieta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rodzina rakiet Delta

Delta – rodzina amerykańskich rakiet nośnych. Zapoczątkowana przez rakietę Thor Delta, w latach 60. XX wieku. Obecnie rakiety typu Delta są jednymi z podstawowych rakiet przemysłu astronautycznego w USA. Historia tych rakiet to ponad 300 startów z czego 95% zakończyło się sukcesem. Aktualnie używana jest rakieta Delta IV, planuje się również wykorzystanie ich w przyszłości. Produkcją i wynoszeniem rakiet w kosmos zajmuje się obecnie United Launch Alliance. Zużyte dopalacze orbitalne mają swój wkład w liczebność kosmicznego śmietniska.

Delta IV – najnowsza seria rakiet nośnych z rodziny rakiet Delta, jedyna używana obecnie oprócz Delta II. Powstała na potrzeby programu USAF o nazwie Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV) do wynoszenia ciężkich satelitów wojskowych, oraz do komercyjnych startów. Jest to największa rakieta na świecie od 2002 roku (wysokością przewyższa nawet promy kosmiczne w konfiguracji startowej).Kosmiczne śmieci lub kosmiczne odpadki, ew. kosmiczne wysypisko (ang. Space Debris) – obiekty na orbitach wokół Ziemi wytworzone przez człowieka, ale niesłużące już żadnemu celowi. Składa się na nie wszystko, poczynając od zużytych rakiet wielostopniowych, nieczynnych satelitów, po fragmenty kolizji i pozostałości eksplozji. Jako że orbity tych obiektów mogą nachodzić się z trajektoriami lotów statków kosmicznych, stanowią one źródło potencjalnego zagrożenia.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Mark Wade: Delta (artykuł z listą startów do 2011) (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2013-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-16)].
  • Mark Wade: Delta (nowsza wersja artykułu z obszerną galerią) (ang.). Encyclopedia Astronautica.
  • strona poświęcona rakietom Delta (ang.)
  • Reklama