• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deloitte

  Przeczytaj także...
  Wielka czwórka – określenie oznaczające cztery największe firmy zajmujące się audytem finansowym przedsiębiorstw. Wielką czwórkę tworzą:Audyt – systematyczna i niezależna ocena danej organizacji, systemu, procesu, projektu lub produktu. Przedmiot audytu jest badany na zgodność z określonym punktem odniesienia – listą kontrolną, przepisami prawa, normami, standardami lub przepisami wewnętrznymi danej organizacji (polityki, procedury).
  Bloomberg L.P. – największa na świecie agencja prasowa, specjalizuje sie w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie. Bloomberg został założony w 1981 roku przez Michaela Bloomberga.
  Deloitte.svg
  Budynek należący do Deloitte w Los Angeles

  Deloitte – międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących profesjonalne usługi doradcze i audytorskie. Deloitte należy do tzw. wielkiej czwórki obok PricewaterhouseCoopers, EY i KPMG.

  Deloitte świadczy usługi:

 • Audytu (badania sprawozdań finansowych)
 • Doradztwa finansowego
 • Doradztwa podatkowego
 • Doradztwa prawnego
 • Konsultingu
 • Zarządzania ryzykiem
 • Firma liczy 225,4 tys. pracowników, oraz działa w ponad 150 krajach. Przychody globalne w roku obrotowym zakończonym w roku obrotowym 2015 wyniosły 35,2 mld dolarów. Skumulowane przychody wyrażone w USD wzrosły o 8 proc.

  Bank Światowy (ang. World Bank) rozpoczął działalność jako efekt postanowień konferencji w Bretton Woods z lipca 1944. Główną przesłanką dla jego stworzenia była przede wszystkim chęć odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było również wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecnie zrzesza on 188 krajów członkowskich. Siedzibą Banku Światowego jest Waszyngton.Podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.

  Firma była wcześniej znana pod nazwą Deloitte & Touche lub Deloitte Touche Tohmatsu, ale w 2003 roku wprowadzono jednolitą markę „Deloitte”. Do największych i najbardziej znanych klientów Deloitte należy zaliczyć między innymi Ahold, American Express, Bank Światowy, Bloomberg L.P., BNP Paribas, Boeing, Citi, Dell, Dow Chemical Company, Fiat Group General Motors, Hyundai Motors, Intel, Johnson & Johnson, L'Oreal, MasterCard, Merrill Lynch, Metlife, Microsoft, Mittal Steel, Morgan Stanley, Motorola, Nissan, Procter & Gamble, Tyco International, UPS i innych.

  Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.MasterCard – firma i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 000 instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard oraz Maestro i Cirrus. Notowana na giełdzie nowojorskiej.

  Deloitte w Polsce[]

  Deloitte działa w Polsce od 1990 roku. W roku 2006 nastąpiła fuzja z Andersen Business Consulting, w wyniku czego powstał największy zespół doradztwa biznesowego w Europie Środkowej. Zatrudnia około 1500 osób.

  Szefem Deloitte w Polsce jest od czerwca 2008 Marek Metrycki.

  Ahold Polska - przedsiębiorstwo handlu detalicznego, zarządzające w Polsce inwestycjami holenderskiego koncernu Royal Ahold. Firma pojawiła się na polskim rynku w 1994. Centrala firmy znajduje się w Krakowie. Przedsiębiorstwo powstało jako spółka z udziałem Royal Ahold i niemieckiej grupy hipermarketów Allkauf.American Express, Amex – przedsiębiorstwo finansowe założone w 1850 roku w Buffalo przez Henry’ego Wellsa, Williama Fargo i Johna Butterfielda. Firma jest znana dzięki swoim kartom płatniczym. Na całym świecie karty zaliczane są do prestiżowych i są szeroko akceptowane. Czarna karta American Express Centurion to jedna z najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych na świecie. Jednym z głównych udziałowców American Express jest Warren Buffett. Siedziba firmy znajduje się w Nowym Jorku. Firma ta jest notowana na NYSE.

  Deloitte w 2008 roku jako pierwsza firma wielkiej czwórki w Polsce uruchomił bezpłatny program ogólnodostępnych seminariów internetowych poświęconych praktycznym zagadnieniom biznesowym.

  Główne biuro w Polsce znajduje się w Warszawie. Dodatkowo firma posiada osiem biur lokalnych w następujących miastach:

 • Gdańsk
 • Łódź
 • Katowice
 • Kraków
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Wrocław
 • Nagrody i wyróżnienia[]

  Deloitte jest laureatem wielu konkursów i rankingów, m.in.:

  Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
 • pierwsze miejsce w kategorii „Najatrakcyjniejszy pracodawca” oraz drugie w kategorii „Najbardziej rozpoznawalny pracodawca” w rankingu, który przeprowadziło Centrum Badań Marketingowych „INDICATOR” (2009);
 • najbardziej rozpoznawalna firma doradztwa podatkowego w Polsce wśród studentów prawa i administracji według rankingu Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland oraz pracowni badawczej Ipsos Polska (2009);
 • pierwsze miejsce wśród sieciowych firm doradczych według rankingu Manager Magazin (2007);
 • najlepsza praktyka podatkowa na świecie – International Tax Review (2006);
 • najlepsza praktyka podatkowa w PolsceRzeczpospolita (2007);
 • najlepsza firma doradztwa podatkowego w Polsce – Gazeta Prawna (2007);
 • trzecie miejsce w rankingu „Pracodawca Roku 2006”;
 • drugie miejsce w rankingu największych firm świadczących usługi doradcze w zakresie IT według Computerworld Top 200 (2006);
 • pierwsze miejsce w światowym rankingu Businessweek najlepszych miejsc do rozpoczęcia pracy (2007);
 • nagroda European Podcast Award 2010 dla podkastu Deloitte w kategorii podkastów biznesowych.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa Deloitte Polska
 • Technologia informacyjna (ang. information technology, IT) – całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  KPMG jest jedną z największych firm na świecie świadczących tzw. usługi profesjonalne (audyt, doradztwo podatkowe i doradztwo gospodarcze). KPMG zatrudnia 138 000 osób w globalnej sieci obejmującej 150 krajów; w tym blisko 1200 osób w Polsce. Całkowite przychody KPMG w 2008 roku wyniosły $22.7 mld (wzrost o 11.6% w stosunku do 2007 roku). KPMG należy do Wielkiej Czwórki firm audytorsko-doradczych, razem z PwC, Ernst & Young i Deloitte.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kancelaria prawna (łac. cancellaria) - miejsce wykonywania zawodu przez prawnika oraz zespół osób tam zatrudnionych (biuro prawnika). Oprócz doradztwa w zakresie praw i obowiązków prawnych, kancelarie reprezentują klientów przed sądami i organami administracji, w transakcjach biznesowych, negocjacjach oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc prawna.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  Gazeta Prawna – specjalistyczny dziennik polski wydawany od 22 października 1994 do 12 września 2009 roku (początkowo jako tygodnik) przez Grupę Wydawniczą INFOR S.A. (Od połowy 2008 INFOR Biznes Sp z o.o.). Gazeta publikowała głównie informacje z zakresu prawa i gospodarki; skierowana była do prawników, kadry menedżerskiej, biznesmenów a także pracowników działów kadrowych, płac i księgowości. Jako dziennik zaczęła się ukazywać w 2001 roku. Oprócz stałych rubryk miała także dodatki dotyczące księgowości, podatków, funkcjonowania firm i przedsiębiorstw oraz urzędów publicznych. Redaktorem naczelnym dziennika był Robert Lidke. Właścicielem Gazety Prawnej Ryszard Pieńkowski.
  Doradca podatkowy – wolny zawód zaufania publicznego powołany 1 stycznia 1997 ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Praktycznie zawód wykonywany jeszcze przed ustanowieniem samorządu zawodowego tzn. Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.