• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Delaware - zatoka

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Woda morska – woda występująca w morzach i oceanach. W wodzie tej są rozpuszczone tysiące związków chemicznych i prawie wszystkie pierwiastki chemiczne obecne na kuli ziemskiej. Woda morska stanowi ponad 96% wody obecnej w formie ciekłej na powierzchni Ziemi, tzw. woda słodka stanowi zaś mniej niż 3%.
  Wybrzeże – obszar na granicy lądu i zbiornika wodnego obejmującego część nadwodną i podwodną. Pas ten jest szerszy niż brzeg i strefa brzegowa, lecz jego zasięg nie jest precyzyjnie określony granicami. Zbiornik wodny i ląd wybrzeża są rozdzielone linią brzegową.

  Delaware (ang. Delaware Bay) – zatoka Oceanu Atlantyckiego, u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, na granicy stanów Delaware (na zachodzie) i New Jersey (na wschodzie), stanowiąca estuarium rzeki Delaware. Zatoka wcina się w ląd na długość około 80 km i liczy do 40 km szerokości, powierzchnia – około 2030 km². Wejście do zatoki znajduje się pomiędzy przylądkami Cape May i Cape Henlopen. Wybrzeże zatoki składa się głównie ze słonowodnych bagien.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Droga wodna – rzeka, kanał, jezioro lub inny odcinek wodny, który dzięki cechom naturalnym lub wynikającym z działalności człowieka nadaje się do żeglugi.

  Przez zatokę przebiega droga wodna, łącząca Ocean Atlantycki z port w Filadelfii (na rzece Delaware) i siecią kanałów Intracoastal Waterway.

  Dawniej jej okolice zamieszkiwali Delawarowie (Lenape), którzy nazywali zatokę Poutaxat, co oznacza „w pobliżu wodospadów”. Obecną nazwę zatoce Delaware nadał w 1610 roku angielski żeglarz Samuel Argall na cześć gubernatora kolonialnego Thomasa Westa, barona De La Warr. Rzeka i stan Delaware wzięły swoje nazwy od zatoki.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Delaware Bay (ang.). Britannica.com. [dostęp 2021-01-29].
  2. L.W. Heck, A.J. Wraight, D.J. Orth, J.R. Carter, L.G. Van Winkle, Janet Hazen: Delaware Place Names. Waszyngton: United States Government Printing Office, 1966, s. 35. (ang.)
  3. Steering Clear of Endangered Fish with NASA Data (ang.). NASA Applied Science, 2020-08-07. [dostęp 2021-01-29].
  Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.Intracoastal Waterway (w skrócie ICW), to śródlądowa droga wodna o długości 4800 km znajdująca się w USA, przebiegająca wzdłuż wybrzeża Atlantyku oraz Zatoki Meksykańskiej. Jej przebieg rozpoczyna się w Bostonie, zaś kończy się w Brownsville w Texasie. Niektóre części Intracoastal Waterway przebiegają przez naturalne zatoki, słonowodne rzeki i cieśniny, podczas gdy inne są sztucznymi kanałami żeglugowymi. ICW jest żeglowną trasą na całej długości, umożliwiającą uniknięcie wielu niebezpieczeństw wiążących się z żeglugą na otwartym morzu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
  Delawarowie — plemię Indian Ameryki Północnej, posługujący się w przeszłości językiem delaware z rodziny algonkińskiej. Sami siebie nazywali Lenni Lenape. Nazwa Delaware pochodzi od rzeki Delaware.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.