• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Delaware  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5
  Przeczytaj także...
  Las mieszany – siedliskowy typ lasu występujący na nizinach i zajmujący na terenie Polski ok. 10,5% powierzchni siedlisk leśnych, głównie żyźniejsze gleby typu skrytobielicowego lub brunatnego: piaski gliniaste oraz gliny spiaszczone. Dla siedliska lasu mieszanego głównymi gatunkami drzew są: dąb szypułkowy, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew, brzoza.Odpady niebezpieczne – odpady, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić dla niego zagrożenie.
  Inne informacje[]
 • Klimat: umiarkowany ciepły, na pograniczu z podzwrotnikowym morskim; opady roczne ok. 1140 mm, średnia dobowa temperatura powietrza (na północy stanu) od 30 st.C w lipcu do -5 st.C w zimie.
 • Główne rzeki: Delaware, Brandywine, Christiana
 • Roślinność:
 • Liczba parków stanowych: 13
 • 5 największych miast: Wilmington, Dover, Newark, Milford, Seaford (rok 2000)
 • Dewiza: Liberty and Independence (Wolność i niepodległość)
 • Symbole: kurak błękitny, ostrokrzew amerykański, kwiat brzoskwini
 • Przemysł i bogactwa naturalne:
 • chemiczny (barwniki, nylon, wyroby petrochemiczne)
 • rolnictwo: hodowla drobiu, uprawa soi, kukurydzy, fasoli i szparagów
 • turystyka (liczne zabytki)
 • Kanał Chesapeake i Delaware – główna arteria komunikacyjna, dostępna nawet dla statków oceanicznych
 • Sławni ludzie: Joe Biden, Annie Jump Cannon, Howard Pyle, Oliver Evans

 • International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Całkowita powierzchnia Stanów Zjednoczonych Ameryki wynosi 9 631 418 km². Największym stanem jest Alaska, która stanowi aż 17,84% powierzchni całego kraju. Najmniejszym stanem jest natomiast Rhode Island, który stanowi tylko 0,004% powierzchni USA.

  Przypisy

  1. ''Delaware'', Online Etymology Dictionary
  2. Władysław Kopaliński "Drugi kot w worku – czyli z dziejów nazw i rzeczy", str.115, KAW Warszawa 1987, ISBN 83-03-02492-2
  3. "Elevations and Distances in the United States", United States Geological Survey
  4. A Summary of the Geologic History of Delaware, Delaware Geological Survey
  5. Olson, D. M, E. Dinerstein et al. (2001). "Terrestrial Ecoregions of the World: A New Map of Life on Earth".BioScience 51 (11): str. 933–938. doi:10.1641/0006-3568(2001)051[0933:TEOTWA 2.0.CO;2.] ISSN 0006-3568.
  6. Olson, D. M, E. Dinerstein et al. (2001). "Terrestrial Ecoregions of the World: A New Map of Life on Earth".BioScience 51 (11): str. 933–938. doi:10.1641/0006-3568(2001)051[0933:TEOTWA 2.0.CO;2.] ISSN 0006-3568.
  7. Montgomery, Jeff (May 14, 2011). "Cleaning up contamination". The News Journal [[The News Journal|]](New Castle, Delaware: Gannett). DelawareOnline
  8. Modern Language Association. Podane są wszystkie języki używane przez więcej niż 0,5% ogółu ludności.
  9. Religious Affi liation by State in the U.S str.100.
  10. The Association of Religion
  Ocean City - miejscowość wypoczynkowa u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, położona w hrabstwie Worcester w amerykańskim stanie Maryland. W 2000 roku była zamieszkana przez 7 173 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 94,2 km², z czego 82,4 km² stanowi powierzchnia wód, a 11,8 km² powierzchnia lądu.Klimat kontynentalny – jeden z podstawowych rodzajów klimatu. Kształtuje się w głębi lądu. Wyróżnia się największą dobową oraz roczną amplitudą temperatury powietrza. Lata są upalne, a zimy surowe, mroźne. Wraz ze zwiększaniem się odległości od morza maleje wilgotność powietrza, przeciętne zachmurzenie nieba oraz ilość opadów. Zwiększone jest za to zapylenie powietrza.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piedmont – płaskowyż położony we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, pomiędzy Niziną Atlantycką na wschodzie i systemem górskim Appalachów na zachodzie.
  Kompania Wirgińska (ang. The Virginia Company – kompania osadniczo-handlowa powołana w Anglii w 1606 w celu kolonizacji Ameryki Północnej. Kompania zastała założona przez króla Jakuba I i podzielona była na dwa oddziały:
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Newark - miasto w USA, w stanie Delaware, w hrabstwie New Castle, na południowy wschód od Wilmintgon. Jest główną siedzibą Uniwersity of Delaware, największego uniwersytetu w Delaware.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Zatoka Chesapeake (ang. Chesapeake Bay) - największe estuarium w Stanach Zjednoczonych. Zatoka połączona jest z Oceanem Atlantyckim, jej brzegi należą do stanów Wirginia i Maryland. Dorzecze zatoki ma powierzchnię ponad 166 tys. km². Zatoka ma powierzchnię ok. 11 600 km² i długość ok. 300 km od ujścia rzeki Susquehanna na północy do Atlantyku na południu.
  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.