• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Del.icio.us

  Przeczytaj także...
  Folksonomia (znana też jako wspólne tagowanie, społeczna klasyfikacja, społeczne indeksowanie i społeczne tagowanie; można także spotkać zaproponowany przez Justynę Hofmokl polski termin kumplonomia) – neologizm oznaczający praktykę kategoryzacji treści z wykorzystaniem dowolnie dobranych słów kluczowych. W znaczeniu potocznym termin ten odnosi się do grupy ludzi współpracujących spontanicznie w celu uporządkowania informacji w kategoriach.URL (ang. Uniform Resource Locator) – oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.
  Google Bookmarks – usługa oferowana przez Google umożliwiająca przechowywanie odnośników do ulubionych stron WWW oraz ich kategoryzację. Serwis umożliwia przeszukiwanie zapisanych zakładek, etykiet oraz notek.

  delicious.com to serwis internetowy pozwalający na gromadzenie i kategoryzację linków do ulubionych stron WWW. Pojawił się on w roku 2003 i był rozwijany przez Joshua Schachtera, współtwórcę oprogramowania Memepool. W 2005 r. został przejęty przez Yahoo!.

  Od 2008 serwis promuje, ze względu na liczne nieporozumienia (np. podszywanie się innych serwisów), jedną domenę delicious.com (wcześniej od założenia znany był pod krótszym, ale też trudniejszym do zapamiętania adresem del.icio.us).

  HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.

  Informacje o serwisie[ | edytuj kod]

  Zgodnie z notką na stronie delicious.com/about: .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Delicious to system społecznego zarządzania zakładkami. Pozwala na łatwe dodawanie stron, które chciałbyś mieć w swojej osobistej kolekcji linków, kategoryzację tych stron za pomocą słów kluczowych, i współdzielenie jej nie tylko z własną przeglądarką WWW i maszynami, ale także z innymi użytkownikami.

  StumbleUpon – wyszukiwarka internetowa funkcjonująca na zasadzie spersonalizowanego systemu rekomendowania treści . Umożliwia internautom przeglądanie i ocenę stron, zdjęć lub plików wideo, które są dostosowywane do ich preferencji na podstawie wcześniejszej aktywności.RDF Site Summary (RSS) – oparta na języku XML/RDF technika przesyłania nagłówków wiadomości. Rodzaj kanału internetowego.

  Serwis Delicious stosuje niezhierarchizowany system kategoryzacji oparty na słowach kluczowych. Każdy użytkownik może oznaczyć każdy z linków wieloma, dowolnie dobranymi słowami kluczowymi (ang. tag) (Warto zobaczyć: Folksonomia). Możliwe jest też przeglądanie linków wszystkich użytkowników oznaczonych zadanym słowem kluczowym; przykładowo, pod adresem "http://delicious.com/tag/wiki" można obejrzeć wszystkie linki oznaczone słowem kluczowym (tagiem) "wiki". Łatwe jest także przeglądanie linków dodanych przez użytkowników o podobnych zainteresowaniach.

  Delicious ma prosty interfejs w HTML-u, z prostymi adresami URL. Oferuje on także API oraz kanały RSS 1.0. Obecnie serwis jest dostępny nieodpłatnie. Kod źródłowy strony nie jest dostępny, ale dane można pobierać bez uiszczania opłat wykorzystując API (delicious.com/help/api).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Google Bookmarks
 • StumbleUpon
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • delicious.com
 • Blog delicious.com
 • Wtyczki, rozszerzenia do Firefoksa, Internet Explorer oraz inne • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.