• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dekanat warcki

  Przeczytaj także...
  Brodnia – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew. Leży na wschodnim brzegu zbiornika Jeziorsko.Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warcie – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Warta, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu warckiego. Erygowana w 1985. Obsługiwana przez ojców Bernardynów. Kościół parafialny wybudowany w latach 1479-1482 w stylu gotyckim, w latach 1610-1612 dobudowano renesansową kaplicę św.Anny,w latach 1696-1721 przebudowa barokowa, wieże z 1764 roku. Świątynia połączona jest z klasztorem.
  Diecezja włocławska – jedna z diecezji kościoła rzymskokatolickiego w metropolii gnieźnieńskiej w Polsce, ustanowiona w XII wieku, jako jedna z pierwszych na ziemiach polskich. Początkowo biskupi rezydowali w Kruszwicy. W latach 1123-1125 Wolbórz stał się drugą stolicą biskupstwa kujawskiego, a później miastem rezydencjonalnym biskupów włocławskich, wzniesiono tam Pałac Biskupów Kujawskich. Do XIX wieku nazywana diecezją kujawską lub kujawsko-pomorską. W latach 1818-1925 jej tradycje przejęła diecezja kujawsko-kaliska. W 1925 przywrócona jako diecezja włocławska.
  .mw-parser-output table.administratura-nieepiskopalny td.naglowek{background:#EEE8AA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-patriarchat td.naglowek{background:#E61C66!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-arcybiskupstwo td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-metropolia td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-egzarchat td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-diecezja td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-administratura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat apostolski td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prałatura personalna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura terytorialna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-archiprezbiterat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-dekanat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-opactwo td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-grupa td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-prowincja td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}

  Dekanat warcki – jeden z 33 dekanatów rzymskokatolickiej diecezji włocławskiej.

  Jeziorsko – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Miejscowość położona na trasie z Sieradza do Turku (DK83), na skraju doliny Warty nad zbiornikiem Jeziorsko.Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).

  W skład dekanatu wchodzą następujące parafie:

 • parafia św. Mikołaja Biskupa w Warcie
 • parafia Wniebowzięcia NMP w Warcie
 • parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brodni
 • parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Górze
 • parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeziorsku
 • parafia św. Marcina Biskupa w Kamionaczu
 • parafia św. Katarzyny w Pęczniewie
 • Dziekan dekanatu warckiego

  Dekanat (wikariat rejonowy, rejon) - jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych.Parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Warcie – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Warta, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu warckiego. Erygowana w XIII wieku. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Kościół parafialny wybudowany około 1340 roku, przebudowany w XVII i na początku XX wieku.
 • ks. kanonik Eugeniusz Budkowski – proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warcie
 • Wicedziekan

 • ks. Jan Dominowski – proboszcz parafii w Górze
 • Ojciec duchowny

 • ks. Stanisław Wenderlich - proboszcz parafii w Jeziorsku
 • Warto wiedzieć że... beta

  Pęczniew – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew. Położona nad rzeczką Pichną, dopływem Warty, i nad brzegiem zbiornika Jeziorsko.
  Góra – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Położona w odległości 7 km na zachód od miasta Warty.
  Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brodni – parafia rzymskokatolicka wchodząca w skład dekanatu warckiego diecezji włocławskiej.
  Parafia Świętej Katarzyny w Pęczniewie – rzymskokatolicka parafia położona we wsi Pęczniew. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat dobrski).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.634 sek.