Dekanat Sztum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.administratura-nieepiskopalny .naglowek{background:#EEE8AA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-patriarchat .naglowek{background:#E61C66;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-arcybiskupstwo .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-metropolia .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-egzarchat .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-wikariat .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-opactwo .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-grupa .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-prowincja .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-archiprezbiterat .naglowek{background:#C185D5;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-dekanat .naglowek{background:#C185D5;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-diecezja .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-administratura.apostolska .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-wikariat.apostolski .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prałatura.personalna .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prefektura.apostolska .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prefektura.terytorialna .naglowek{background:#FF0080;color:white}

Dekanat Sztum – jeden z 21 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji elbląskiej.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Dekanat Malbork II – jeden z 20 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji elbląskiej. Powstał 3 sierpnia 1986 roku z podziału dekanatu Nowy Staw w diecezji gdańskiej jako dekanat malborski. Od 25 marca 1992 roku dekanat Malbork II jest częścią diecezji elbląskiej.

Parafie[ | edytuj kod]

W skład dekanatu wchodzi 11 parafii:

 • parafia Najświętszego Serca Pana JezusaBenowo
 • parafia św. Królowej JadwigiCzernin
 • parafia św. JózefaGościszewo
 • parafia Chrystusa KrólaPiekło
 • parafia św. Michała ArchaniołaPostolin
 • parafia bł. Michała KozalaRyjewo
 • parafia Świętej RodzinyRyjewo
 • parafia św. Szymona i św. Judy TadeuszaStary Targ
 • parafia św. KatarzynyStraszewo
 • parafia św. Andrzeja BoboliSztum
 • parafia św. AnnySztum
 • Sąsiednie dekanaty[ | edytuj kod]

  Dzierzgoń, Gniew (diec. pelplińska), Kwidzyn – Śródmieście, Kwidzyn – Zatorze, Malbork I, Malbork II, Prabuty

  Parafia św. Józefa w Gościszewie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana ok 1284 roku, reerygowana 1 stycznia 1960 roku przez biskupa warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego. Do parafii należą miejscowości: Gościszewo, Uśnice, Goraj, Grzępa, Koniecwałd, Parpary, Węgry, Wielbark. Tereny te znajdują się w gminie Sztum w powiecie sztumskim, w województwie pomorskim.Benowo (niem. Benhoff) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Ryjewo przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 602 z drogą wojewódzką nr 606 w odległości 8 kilometrów od Sztumu. Benowo znajduje się ok. 4 - 5 km na południowy wschód od rozgałęzienia Wisły na Nogat i Leniwkę.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gościszewo (dawniej: niem. Braunswalde) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum przy drodze krajowej nr 55.
  Czernin (niem. Hohendorf) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum.
  Piekło (dawniej niem. Pieckel) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum przy drodze wojewódzkiej nr 605.
  Diecezja pelplińska - jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego metropolii gdańskiej w Polsce, historycznie nawiązująca do diecezji chełmińskiej. 25 marca 1992 papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus zmienił nazwę diecezji chełmińskiej na pelplińską i włączył ją w skład nowoutworzonej metropolii gdańskiej. Zreorganizowana została również struktura diecezji. W jej skład weszła część dekanatów dawnej diecezji chełmińskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Łącznie diecezja pelplińska składa się z 30 dekanatów i 285 parafii.
  Ryjewo (kaszb.Rëjéwò, niem. Rehhof) – duża wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Ryjewo, której jest siedzibą. Wieś leży na trasie linii kolejowej Malbork-Kwidzyn-Grudziądz (stacja Ryjewo) i przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 525 i 607.
  Parafia św. Michała Archanioła w Postolinie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w 1216 roku. Do parafii należą miejscowości: Postolin, Nowa Wieś Sztumska, Michorowo, Mirowice, Mątki, Pierzchowice, Polaszki, Pułkowice, Ramzy Wielkie, Ramzy Małe, Sadłuki, Watkowice, Watkowice Małe. Tereny te znajdują się w gminie Sztum, gminie Mikołajki Pomorskie w powiecie sztumskim oraz w gminie Ryjewo w powiecie kwidzyńskim, w województwie pomorskim.
  Diecezja elbląska (łac. Dioecesis Elbingensis) - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii warmińskiej ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus, powstała z części diecezji: gdańskiej, warmińskiej i chełmińskiej.

  Reklama