• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dekanat Sandomierz

  Przeczytaj także...
  Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana w 1982 przy katedrze sandomierskiej. Mieści się przy ulicy Katedralnej.Parafia pw. Świętego Józefa w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana w 1934 z parafii katedralnej. Mieści się przy placu Świętego Wojciecha.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  .mw-parser-output table.administratura-nieepiskopalny td.naglowek{background:#EEE8AA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-patriarchat td.naglowek{background:#E61C66!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-arcybiskupstwo td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-metropolia td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-egzarchat td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-diecezja td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-administratura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat apostolski td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prałatura personalna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura terytorialna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-archiprezbiterat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-dekanat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-opactwo td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-grupa td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-prowincja td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}

  Dekanat Sandomierz – jeden z 25 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji sandomierskiej.

  Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Jana Kantego w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana 17 czerwca 1974 przez biskupa Ignacego Tokarczuka. Wydzielona z obszaru parafii Narodzenia NMP w Sandomierzu. Mieści się przy ulicy Lwowskiej.Parafia pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana w 1997 przez księży pallotynów. Wydzielona z parafii św. Józefa. Mieści się przy ulicy Dobkiewicza.

  Parafie[ | edytuj kod]

  W skład dekanatu wchodzi 9 parafii:

 • parafia Matki Bożej Królowej PolskiDaromin
 • parafia Najświętszego Serca Pana JezusaJankowice (Dacharzów)
 • parafia św. KatarzynyŁukawa
 • parafia Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela ŚwiataSandomierz
 • parafia MB Królowej Polski i św. Jana KantegoSandomierz
 • parafia Narodzenia NMP (katedralna)Sandomierz
 • parafia Nawrócenia św. Pawła ApostołaSandomierz
 • parafia Podwyższenia Krzyża ŚwiętegoSandomierz
 • parafia św. JózefaSandomierz.
 • Na terenie dekanatu istnieją 3 kościoły rektoralne:

  Krzysztof Nitkiewicz (ur. 17 lipca 1960 w Białymstoku) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny sandomierski od 2009.Diecezja sandomierska (Dioecesis Sandomiriensis) - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii lubelskiej w Polsce.
 • kościół rektoralny św. Michała Archanioła – Sandomierz
 • kościół rektoralny św. Jakuba Apostoła – Sandomierz
 • kościół rektoralny Ducha Świętego – Sandomierz.
 • Historia[ | edytuj kod]

  19 kwietnia 2016, w wyniku reorganizacji dekanatów diecezji sandomierskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz wyłączył z dekanatu Ożarów parafię św. Katarzyny w Łukawie, którą włączył do dekanatu Sandomierz.

  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Dekanat (wikariat rejonowy, rejon) - jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych.

  Sąsiednie dekanaty[ | edytuj kod]

  Gorzyce, Klimontów, Koprzywnica, Opatów, Ożarów, Tarnobrzeg, Zawichost

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dekanat na stronie diecezji
 • Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowicach Kościelnych - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Sandomierz. Erygowana w 1216. Mieści się pod numerem 38, w Dacharzowie.
  Dacharzów – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Wilczyce.
  Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana w 1987 z obszaru parafii św. Pawła w Sandomierzu. Mieści się przy ulicy Ożarowskiej.
  Daromin – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Wilczyce.
  Parafia pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana w XIII wieku. Mieści się przy ulicy Staromiejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.