• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dekanat Marynarki Wojennej

  Przeczytaj także...
  Parafia wojskowa pw. Świętego Macieja Apostoła w Kołobrzegu znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. kan. kmdr por. Witold Kośiński. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 sierpnia 1993. Mieści się przy ulicy św. Macieja.Dziwnów (hist. Dyuennow, Diuenow, Dievenau, niem. Dievenow) – miasto w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dziwnów przy drodze nr 102. Miejscowość wypoczynkowa, letnie kąpielisko morskie, port morski.
  Parafia wojskowa pw. Świętego Wojciecha w Wejherowie znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. mjr. Bolesław Leszczyński. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 lipca 1993. Mieści się na Osiedle Kaszubskim.

  Dekanat Marynarki Wojennej – jeden z 8 dekanatów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

  Darłowo (kaszub. Darłowò, niem. Rügenwalde) – nadmorskie miasto i gmina miejska w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, największe miasto powiatu sławieńskiego. Położone nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej, na Pobrzeżu Koszalińskim, na Pomorzu Zachodnim.Parafia wojskowa pw. Świętego Marka Ewangelisty w Ustce znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem od 1995 roku jest ks. kan. kmdr. Zygmunt Każmierak. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Jej pierwszym duszpasterzem był ksiądz Dariusz Kowalski, mianowany w dniu 17 czerwca 1992 roku przez biskupa polowego Sławoja Leszka Głodzia proboszczem parafii. Swoje obowiązki duszpasterskie rozpoczął w dniu 1 lipca tego samego roku. Od tego momentu można mówić o początku parafii garnizonowej w Ustce. W dniu 23 stycznia 1993 roku biskup Sławoj Leszek Głódź oficjalnie erygował parafię wojskową.

  Parafie[edytuj kod]

  W skład dekanatu wchodzi 10 parafii:

  Siemirowice (kaszb. Szëmrejce lub też Szëmrowice, Szëmrojce, Semirowice, niem. Schimmerwitz) – duża wieś kaszubska na północno-zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Cewice.Parafia wojskowa pw. Świętego Melchiora Grodzieckiego w Darłowie znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. kmdr ppor. Jan Zapotoczny. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 lipca 1993. Mieści się przy ulicy Zwycięstwa. Parafia została zniesiona z dniem 1 lipca 2013 roku.
 • parafia wojskowa św. Melchiora GrodzieckiegoDarłowo
 • parafia wojskowa Matki Bożej RóżańcowejDziwnów
 • parafia wojskowa MB CzęstochowskiejGdynia
 • parafia wojskowa św. Pawła z TarsuHel
 • parafia wojskowa św. Macieja ApostołaKołobrzeg
 • parafia wojskowa św. Ignacego LoyoliSiemirowice
 • parafia wojskowo-cywilna św. JerzegoSopot
 • parafia wojskowa bł. ks. kmdr. Władysława MiegoniaŚwinoujście
 • parafia wojskowa św. Marka EwangelistyUstka
 • parafia wojskowa św. WojciechaWejherowo
 • Przypisy

  1. Dekret biskupa Józefa Guzdka ustalający przynależność parafii wojskowych do dekanatów (pol.). Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. [dostęp 2013-02-15].

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Oficjalna strona Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
 • Parafia wojskowa pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gdyni – znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. prał. kmdr. Bogusław Wrona. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 21 stycznia 1993. Mieści się przy ulicy J. Śmidowicza.Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dekanat (wikariat rejonowy, rejon) - jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych.
  Ordynariat Polowy Wojska Polskiego – biskupstwo polowe (diecezja wojskowa) Kościoła katolickiego w Polsce obejmujące cały kraj oraz tereny polskich kontyngentów wojskowych ustanowione 5 lutego 1919 przez papieża Benedykta XV jako Polowa Kuria Biskupia.
  Parafia wojskowa pw. Błogosławionego Ksiedza Komandora Władysława Miegonia w Świnoujściu znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. mjr. Adam Bazylewicz. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 21 stycznia 1993. Mieści się przy ulicy Piłsudskiego.
  Parafia wojskowa pw. Świętego Pawła z Tarsu w Helu znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest O. ppor. mgr lic. Marek Janus OFM. Obsługiwana przez księży diecezjalnych oraz miejscowych OO. Franciszkanów. Erygowana 21 października 1997. W 2013 roku siedziba została przeniesiona z ulicy Przybyszewskiego 1 na Wiejską 46.
  Świnoujście (niem. Swinemünde) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto zamieszkiwało 41 516 osób, co lokuje miasto na 5. pozycji w województwie pod względem ludności. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, przez co Świnoujście wyprzedza pod tym względem takie miasta jak: Bydgoszcz, Katowice, Lublin czy Rzeszów.
  Kołobrzeg (łac. Colubrega, niem. Kolberg (Colberg)) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim, przy drodze krajowej nr 11. Czwarty ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności), uzdrowisko z trzema letnimi kąpieliskami morskimi.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.