• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dekanat Lębork

  Przeczytaj także...
  Dekanat Luzino – jeden z 24 dekanatów katolickich archidiecezji gdańskiej, obejmujący obszar gminy Luzino oraz części gmin Wejherowo, Linia i Łęczyce. Dziekanem jest proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Luzinie – ks. prałat Zygfryd Leżański.Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lęborku – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu lęborskiego w diecezji pelplińskiej. Jest zarządcą cmentarza przyległego do kościoła.
  Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Lęborku – rzymskokatolicka parafia należąca do diecezji pelplińskiej (dekanat lęborski). Opiekę nad parafią sprawują Franciszkanie.

  Dekanat Lębork – jeden z 30 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji pelplińskiej.
  Dekanat składa się z sześciu parafii leżących na terenie miasta Lęborka trzech z terenu gminy Nowa Wieś Lęborska, powiatu lęborskiego i jednej z terenu gminy Łęczyce, powiatu wejherowskiego.

  Parafie[]

  W skład dekanatu wchodzi 10 parafii:

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Parafia pw. Świętego Wojciecha w Rozłazinie – parafia rzymskokatolicka należąca do diecezji pelplińskiej, do dekanatu lęborskiego.
 • parafia MB Częstochowskiej – Leśnice
 • parafia Miłosierdzia BożegoLębork
 • parafia Najświętszego Serca Pana JezusaLębork
 • parafia NMP Królowej PolskiLębork
 • parafia św. Jadwigi ŚląskiejLębork
 • parafia św. Jakuba ApostołaLębork
 • parafia św. Maksymiliana Marii KolbegoLębork
 • parafia św. Brata Alberta ChmielowskiegoMosty
 • parafia Niepokalanego Poczęcia NMPNowa Wieś Lęborska
 • parafia św. WojciechaRozłazino
 • Sąsiednie dekanaty[]

  Główczyce, Gniewino, Luzino (archidiec. gdańska), Łeba, Łupawa, Sierakowice

  Archidiecezja gdańska – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce ustanowiona przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus.Powiat lęborski (kaszb. Lãbòrsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lębork.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lęborku - rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu lęborskiego diecezji pelplińskiej w Lęborku.
  Gmina Nowa Wieś Lęborska (do 1953 gmina Nowa Wieś ) - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Mosty (kaszb. Mostë) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Nowa Wieś Lęborska w pradolinie Łeby nad Łebą przy trasie linii kolejowej Szczecin-Gdynia. Miejscowość jest częścią składową gminy Nowa Wieś Lęborska. Bliskość miasta powiatowego nadaje miejscowości charakter wschodniego przedmieścia Lęborka (połączenia komunikacji miejskiej ZKM Lębork). W Mostach zaczyna się południowa obwodnica drogowa Lęborka – droga krajowa 6 oraz znajduje się przystanek kolejowy Lębork Mosty.
  Rozłazino (kaszb. Rozłazëno, niem. Roslasin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Wieś jest siedzibą sołectwa Rozłazino, w którego skład wchodzą również Jeżewo, Rozłazinko, Redystowo, Dąbrówka Wielka.
  Powiat wejherowski (kaszb. Wejrowsczi kréz) – powiat w północnej Polsce, w województwie pomorskim, utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wejherowo.
  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).
  Lębork (pierwotnie Łebno; kaszb. Lãbórg lub też Lãbórch, niem. Lauenburg) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim.

  Reklama