• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dekanat Kolbudy

  Przeczytaj także...
  Parafia św. Franciszka Ksawerego w Przywidzu należy do Dekanatu Kolbudy archidiecezji gdańskiej. Została założona w XIV wieku.Parafia Bożego Ciała w Pręgowie – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w archidiecezji gdańskiej, w dekanacie Kolbudy.
  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").

  Dekanat Kolbudy – jeden z 24 dekanatów katolickich archidiecezji gdańskiej, obejmujący obszar gmin Kolbudy i Przywidz. Został utworzony po podziale Dekanatu Wyżyny Gdańskie na mocy kurendy nr 34/2006 z dnia 25 kwietnia 2006 (formalnie obowiązującej od 3 maja) decyzją Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego. Dziekanem jest proboszcz parafii św. Floriana w Kolbudach – ks. prałat Józef Nowak.

  Czapielsk (kaszb. Czapélskò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy, w obrębie "Przywidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu", na turystycznym szlaku Wzgórz Szymbarskich i nad rzeką Reknicą.Archidiecezja gdańska – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce ustanowiona przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus.

  Parafie[]

  W skład dekanatu wchodzi 7 parafii:

  1. Parafia Bożego Ciała w PręgowiePręgowo, ul. Kościelna 3
  2. Parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w JodłownieJodłowno, ul. Kasztanowa 4
  3. Parafia MB Fatimskiej w Nowej Wsi PrzywidzkiejNowa Wieś Przywidzka
  4. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Lublewie GdańskimLublewo Gdańskie, ul. Kościelna 6
  5. Parafia św. Floriana w KolbudachKolbudy, ul. Wybickiego 34
  6. Parafia św. Franciszka Ksawerego w PrzywidzuPrzywidz, ul. Gdańska 20
  7. Parafia św. Mikołaja w CzapielskuCzapielsk, ul. Jezuicka 2

  Sąsiednie dekanaty[]

  Gdańsk-Łostowice, Kartuzy (diec. pelplińska), Kościerzyna (diec. pelplińska), Pruszcz Gdański, Skarszewy (diec. pelplińska), Stężyca (diec. pelplińska), Trąbki Wielkie, Żukowo

  Jodłowno (dawniej Sztęgwałd, kaszb. Sztãgwôłd, niem. Stangenwalde) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz przy drodze wojewódzkiej 221.Kolbudy (kaszb. Kôlbùdë) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy (do końca 2001 pod nazwą gmina Kolbudy Górne) nad Radunią przy drodze wojewódzkiej nr 221 i na trasie nieczynnej linii kolejowej nr 229 Pruszcz Gdański-Żukowo.

  Linki zewnętrzne[]

  Biuletyn Archidiecezji Gdańskiej Nr 19(69) (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});

  Parafia św. Mikołaja w Czapielsku – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w archidiecezji gdańskiej, w dekanacie Kolbudy.Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Lublewie Gdańskim – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w archidiecezji gdańskiej, w dekanacie Kolbudy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dekanat Żukowo – jeden z 24 dekanatów katolickich archidiecezji gdańskiej, obejmujący obszar części gmin Żukowo, Przodkowo oraz Sierakowice. Dziekanem jest proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Żukowie – ks. prałat Ireneusz Bradtke.
  Nowa Wieś Przywidzka (kaszb. Przëwëdzkô Nowô Wiés) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz. Wieś jest siedzibą sołectwa Nowa Wieś Przywidzka w którego skład wchodzą również miejscowości Roztoka i Majdany.
  Lublewo Gdańskie (kaszb. Lëblewò, niem. Löblau) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy przy drodze wojewódzkiej nr 221. W kierunku północno-wschodnim od Lublewa znajduje się rezerwat przyrody Bursztynowa Góra.
  Gmina Przywidz – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Dekanat Pruszcz Gdański – jeden z 24 dekanatów katolickich archidiecezji gdańskiej, obejmujący obszar miasta Pruszcz Gdański, części gminy Pruszcz Gdański oraz gminę Pszczółki. Dziekanem jest proboszcz parafii św. Mikołaja w Łęgowie – ks. prałat dr Grzegorz Rafiński.
  Tadeusz Gocłowski (ur. 16 września 1931 w Piskach) – polski biskup rzymskokatolicki, lazarysta, doktor prawa kanonicznego, biskup pomocniczy gdański w latach 1983–1984, biskup diecezjalny gdański w latach 1984–2008 (od 1992 arcybiskup metropolita gdański), od 2008 arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Dekanat (wikariat rejonowy, rejon) - jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.