Dekanat gniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dekanat Gniew)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.administratura-nieepiskopalny .naglowek{background:#EEE8AA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-patriarchat .naglowek{background:#E61C66;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-arcybiskupstwo .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-metropolia .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-egzarchat .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-wikariat .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-opactwo .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-grupa .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-prowincja .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-archiprezbiterat .naglowek{background:#C185D5;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-dekanat .naglowek{background:#C185D5;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-diecezja .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-administratura.apostolska .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-wikariat.apostolski .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prałatura.personalna .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prefektura.apostolska .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prefektura.terytorialna .naglowek{background:#FF0080;color:white}

Dekanat Gniew – jeden z 30 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji pelplińskiej.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Gniew w diecezji pelplińskiej.

Parafie[ | edytuj kod]

W skład dekanatu wchodzi 8 parafii:

 • parafia św. Jakuba ApostołaDzierżążno
 • parafia św. MikołajaGniew
 • parafia św. MikołajaKrólów Las
 • parafia św. MarcinaLignowy Szlacheckie
 • parafia św. ap. Piotra i PawłaOpalenie
 • parafia Narodzenia NMPPiaseczno
 • parafia św. Michała ArchaniołaTymawa
 • parafia św. Jana ChrzcicielaWielkie Walichnowy
 • Sąsiednie dekanaty[ | edytuj kod]

  Kwidzyn – Śródmieście (diec. elbląska), Malbork II (diec. elbląska), Nowe nad Wisłą, Pelplin, Skórcz, Sztum (diec. elbląska), Tczew

  Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Opaleniu - do parafii należą miejscowości: Dębowy Las, Jaźwiska Wybudowanie, Pólko, Widlice. Tereny te znajdują się w gminie Gniew, w powiecie tczewskim, w województwie pomorskim.Piaseczno – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew przy drodze krajowej nr 91. Wieś jest siedzibą sołectwa Piaseczno w którego skład wchodzi również miejscowość Piaseckie Pole.


  Tymawa (niem. Thymau) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew. Wieś otoczona jest nadwiślańskimi wzgórzami które to oddzielają Tymawę od płynącej w odległości niecałych 2 km na wschód Wisły. Wieś jest siedzibą sołectwa Tymawa w którego skład wchodzą również: Tymawa Wybudowanie, Rzym, Betlejem, Osiedle Leśne, Abisynia i Księże Włóki. Na południe od miejscowości znajduje się Jezioro Tymawskie. Tymawa była siedzibą hiszpańskich cystersów (Kalatrawensów).Dekanat Malbork II – jeden z 20 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji elbląskiej. Powstał 3 sierpnia 1986 roku z podziału dekanatu Nowy Staw w diecezji gdańskiej jako dekanat malborski. Od 25 marca 1992 roku dekanat Malbork II jest częścią diecezji elbląskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia św. Mikołaja w Gniewie- do parafii należą miejscowości: Brody Pomorskie, Brodzkie Młyny, Ciepłe, Cierzpice, Polskie Gronowo. Tereny te znajdują się w gminie Gniew, w powiecie tczewskim, w województwie pomorskim.
  Parafia św. Mikołaja w Królów Lesie - do parafii należą miejscowości: Bielsk, Majewo. Tereny te znajdują się w gminie Morzeszczyn, w powiecie tczewskim, w województwie pomorskim.
  Opalenie – wieś kociewska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew przy drodze krajowej nr 90. Wieś jest siedzibą sołectwa Opalenie w którego skład wchodzą również miejscowości: Aplinki, Na Piaskach, Pod Górami i Osady. Na południe od Opalenia znajdują się bezpośrednio nad brzegami Wisły rezerwaty florystyczne Wiosło Duże i Wiosło Małe. Dwa inne rezerwaty florystyczne (Opalenie Dolne i Opalenie Górne) znajdują się na wschód od miejscowości.
  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).
  Dekanat (wikariat rejonowy, rejon) - jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych.
  Diecezja pelplińska - jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego metropolii gdańskiej w Polsce, historycznie nawiązująca do diecezji chełmińskiej. 25 marca 1992 papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus zmienił nazwę diecezji chełmińskiej na pelplińską i włączył ją w skład nowoutworzonej metropolii gdańskiej. Zreorganizowana została również struktura diecezji. W jej skład weszła część dekanatów dawnej diecezji chełmińskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Łącznie diecezja pelplińska składa się z 30 dekanatów i 285 parafii.
  Dzierżążno (kaszub. Dzérżãżno) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Morzeszczyn przy drodze wojewódzkiej nr 234. Przy drodze położony jest zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Jakuba. Tutaj też utworzono pierwszą historycznie parafię na Kociewiu.

  Reklama