Dekada Literacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dekada Literackadwumiesięcznik ukazujący się w Krakowie od 1990 do 2012 roku, poświęcony kulturze i sztuce, w tym literaturze, filmowi, teatrowi i sztukom plastycznym.

Periodyk (fr. périodique) – czasopismo o regularnej częstotliwości ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik). Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.Monografia – praca naukowa omawiająca jakieś zagadnienie w sposób wyczerpujący. Zebranie i omówienie wszystkich dostępnych informacji dotyczących bezpośrednio danego zagadnienia.

Na łamach czasopisma publikowane były artykuły naukowe z dziedzin humanistycznych, recenzje, eseje, przeglądy prasy kulturalnej, a także twórczość poetycka i prozatorska. Niektóre numery miały charakter monograficzny, np. poświęcone w całości literaturze jednego narodu. Wydawcą pisma była Fundacja na Rzecz Głębokiej Integracji Dynamis, funkcję redaktora naczelnego pełnił Marta Wyka, zastępcą była Teresa Walas.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. {{Biogram infobox}} Nieznane pola: "wzrost", "relacja" oraz "masa". Marta Wyka (ur. 7 stycznia 1938 w Krakowie) – historyczka literatury i krytyczka literacka.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Katalog Czasopism Kulturalnych. Fundacja Otwarty Kod Kultury. [dostęp 2012-02-21].
  • Teresa Walas (ur. 24 grudnia 1944 w Krakowie) – literaturoznawca, teoretyk literatury, historyk literatury i krytyk literacki, profesor, pracownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Literackich Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (prowadziła m.in. zajęcia z krytyki literackiej w Studium Literacko-Artystycznym).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Reklama