• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deinodon

  Przeczytaj także...
  Ornitomim (Ornithomimus) – roślinożerny dinozaur z grupy ornitomimozaurów (Ornithomimosauria); jego nazwa znaczy "naśladowca ptaka"Tarbozaur (Tarbosaurus) - rodzaj wielkich wymarłych dinozaurów drapieżnych, żyjący na terenie dzisiejszej pustyni Gobi w Azji pod koniec późnej kredy (kampan, mastrycht). Obecnie uznawany jest tylko jeden gatunek - Tarbosaurus bataar. Do 2006 roku opisano skamieniałości około 100 osobników tego gatunku, z tym że tylko kilkanaście w miarę kompletnych.
  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:

  Deinodon (Deinodon) – dinozaur drapieżny z rodziny tyranozaurów, znany z pojedynczych zębów.

  Nazwa[]

  Deinodon pochodzi z łaciny i oznacza straszny ząb.

  Wielkość[]

  Trudna do dokładnej oceny, prawdopodobnie w granicach wyznaczanych przez inne rodzaje tyranozaurów – kilkanaście metrów długości.

  Joseph Leidy (ur. 9 września 1823 w Filadelfii, zm. 30 kwietnia 1891 w Filadelfii) – amerykański paleontolog, anatom, parazytolog, geolog i botanik. Nazywany „ojcem amerykańskiej paleontologii kręgowców”.Nomen dubium (l. mn. nomina dubia; z łac. nomen, nominis = imię, nazwanie; dubius, -a, -um = wątpliwy, wahający się, niezdecydowany) – w nazewnictwie zoologicznym określenie nazwy naukowej o nieznanym lub wątpliwym zastosowaniu. W ICBN i ICNB fraza nomen dubium nie ma statusu.

  Pożywienie[]

  mięso

  Występowanie[]

  Zamieszkiwał Amerykę Północną (dzisiejsza Montana) w późnej kredzie.

  Odkrycie[]

  Nie znaleziono żadnych innych szczątków poza zębami. W dodatku pierwsze z odkopanych zębów zaklasyfikowano później jako należące do gorgozaura (Gorgosaurus libratus) – podobnie jak kolejne zęby, na podstawie których wyróżniono następne gatunki, znaleziska te są często uznawane za należące do innych, znanych już wcześniej rodzajów tyranozaurów.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.

  Opis[]

  Przypominał prawdopodobnie inne gatunki swej rodziny: dwunożny, duża głowa, skarłowaciałe kończyny przednie i nieporównywalnie większe tylne, a także potężny ogon, stanowiący przeciwwagę dla tułowia trzymanego w pozycji poziomej.

  Gatunki[]

  Podane gatunki mogą też być zaliczane do innych rodzajów.

 • D. amplus- Marsh, 1892 (Stygivenator amplus)
 • D. arctunguis- Parks, 1928 (Albertosaurus arctunguis)
 • D. cristatus- Cope, 1877 (Troodon cristatus, Stygivenator cristatus)
 • D. explanatus- Cope, 1876 (Paronychodon explanatus)
 • D. falculus- Cope, 1876 (Dromaeosaurus falculus)
 • D. grandis- Marsh, 1890 (Ornithomimus grandis, Aublysodon grandis)
 • D. hazenianus- Cope, 1877 (Laelaps hazenianus, Dryptosaurus hazenianus)
 • D. horridus- Leidy, 1865 (Albertosaurus libratus, Aublysodon horridus, A. mirandus, Gorgosaurus horridus, Megalosaurus horridus)
 • D. incrassatus- Cope, 1876 (Laelaps incrassatus, Albertosaurus incrassatus)
 • D. kenabekides- Hay, 1899 (Dryptosaurus kenabekides)
 • D. laevifrons- Cope, 1877 (Dromaeosaurus laevifrons)
 • D. lancensis- Gilmore, 1946 (Nanotyrannus lancensis)
 • D. lancinator- Maleev, 1955 (Jenghizkhan bataar, Tarbosaurus bataar)
 • D. lateralis- Cope, 1876 (Aublysodon lateralis, Dromaeosaurus lateralis)
 • D. libratus- Lambe, 1914 (Gorgosaurus libratus)
 • D. novojilovi- Maleev, 1955 (Maleevosaurus novojilovi)
 • D. periculosus- Riabinin, 1930 (Tarbosaurus periculosus)
 • D. sarcophagus- Osborn, 1905 (Tarbosaurus sarcophagus)
 • D. sternbergi- Matthew & Brown, 1923 (Gorgosaurus libratus)
 • Uwagi

  1. często uznawany za nomen dubium
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Edward Drinker Cope (ur. 28 lipca 1840 w Filadelfii, zm. 12 kwietnia 1897 tamże) – amerykański paleontolog, zoolog i ewolucjonista.Aublysodon to niepewny rodzaj tyranozauroida, który opisał Joseph Leidy w 1868. Obecnie z powodu fragmentaryczności materiału kopalnego i braku cech charakterystycznych uważa się aublysodona za nomen dubium - rodzaj niepewny. Rodzaj ten został opisany na podstawie pojedynczego zębu, który zaginął. Przypisane do tego rodzaju skamieliny (głównie zęby) pochodzą z późnokredowych skał wielu stanów USA, północnej Kanady i Azji. Zęby uznane za należące do tego aublysodona na pewno pochodzą od tyranozauroidów, lecz bliższe ustalenie ich właścicieli jest niemożliwe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dromeozaur (Dromaeosaurus) – rodzaj wymarłego teropoda z rodziny dromeozaurów (Dromaeosauridae) żyjącego w późnej kredzie, około 76–70 mln lat temu, na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Jego nazwa pochodzi od greckich słów δρομευς/dromeus i σαυρος/sauros i oznacza „biegający jaszczur”. Dromeozaury były niewielkimi i jednymi z najbardziej ptakopodobnych teropodów – istnieją dowody pozwalające twierdzić, że były również opierzone. Mimo iż Dromaeosaurus jest pierwszym opisanym przedstawicielem swojej rodziny, ze względu na ubogi materiał kopalny jest także jednym z gorzej poznanych.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Tyranozaur (Tyrannosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny tyranozaurów. Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów na świecie, jest Tyrannosaurus rex.
  Troodon – rodzaj ptakopodobnego dinozaura z rodziny troodontów (Troodontidae), żyjącego pod koniec okresu kredowego, około 70 mln lat temu. Jego nazwa oznacza „raniący ząb”. Odkryty w 1855 w Ameryce Północnej. Jego zęby posiadają charakterystyczne ząbkowania i pod niektórymi względami przypominają zęby dinozaurów roślinożernych, co sugeruje wszystkożerność troodona. Jest jednym z najinteligentniejszych znanych nieptasich dinozaurów. Jest on szeroko rozsławiony w wielu książkach popularnonaukowych jako „najinteligentniejszy dinozaur”. Znane są gniazda i embriony należące do tego zwierzęcia. Żył on w sąsiedztwie takich dinozaurów jak orodrom czy daspletozaur.
  Mięso – mięśnie szkieletowe uznane za zdatne do spożycia wraz z przylegającymi tkankami: łączną, kostną i tłuszczową oraz takie narządy wewnętrzne, jak: wątroba, nerki, żołądek, ozór, mózg, płuca itp. Określenie stosuje się głównie do ciał różnych gatunków zwierząt ssaków i ptaków, zabitych lub padłych przeznaczonych do konsumpcji. Zazwyczaj jest efektem chowu, lecz również może być efektem polowania w swoim naturalnym środowisku. Rzadko zjadane bezpośrednio po zabiciu i nieprzetworzone. Najczęściej przetworzone termicznie: gotowane, smażone itp.
  Teropody (Theropoda) – podrząd dinozaurów z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia); nazwa ("theropod") oznacza "stopa bestii".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.