• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deep Web

  Przeczytaj także...
  Freenet – zdecentralizowana anonimowa sieć dystrybucji informacji, tworzona w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Wykorzystuje łącza i dyski jej użytkowników, analogicznie do sieci Torrent. Jej implementacja jest napisana w oparciu o zasadę Open Source (kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich użytkowników). Projekt jest rozwijany od 2000 roku.Tor (ang. The Onion Router) – wirtualna sieć komputerowa implementująca trasowanie cebulowe drugiej generacji. Sieć zapobiega analizie ruchu sieciowego i w konsekwencji zapewnia użytkownikom prawie anonimowy dostęp do zasobów Internetu. Roger Dingledine, Nick Mathewson i Paul Syverson przedstawili pracę "Tor: The Second-Generation Onion Router" na 13. sympozjum bezpieczeństwa stowarzyszenia USENIX w piątek, 13 sierpnia 2004. Podobnie jak sieci Freenet, GNUnet czy MUTE, Tor może być wykorzystywany w celu ominięcia mechanizmów filtrowania treści, cenzury i innych ograniczeń komunikacyjnych.
  Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

  Ukryta sieć (z ang. Deep Web) – sieć WWW z treścią, która nie jest częścią zwykłego Internetu.

  Treści te są ukryte na dynamicznie generowanych stronach, których nie można znaleźć przez standardowe wyszukiwarki. Tradycyjne wyszukiwarki nie mogą rejestrować lub pobrać treści znalezionych w Deep Web, te strony dla nich są niewidoczne. Podejrzewa się, że ukryta sieć jest kilkukrotnie większa niż sieć zewnętrzna. Szacunki oparte na ekstrapolacji badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley z 2001 roku wskazują, że na Deep Web składa się około 7,5 petabajtów danych. Wykryto także m.in. około 300 tys. nieindeksowalnych stron internetowych w całej sieci, a w 2004 według Denisa Shestakova, około 14 tys. witryn należy do rosyjskiej części ukrytej sieci.

  Ekstrapolacja – prognozowanie wartości pewnej zmiennej lub funkcji poza zakresem, dla którego mamy dane, przez dopasowanie do istniejących danych pewnej funkcji, następnie wyliczenie jej wartości w szukanym punkcie.GNUnet to projekt mający na celu stworzenie niezależnej i zdecentralizowanej infrastruktury dla bezpiecznych sieci typu P2P. Struktura ta zapewnia szyfrowanie i autoryzację połączeń, przeszukiwanie zasobów oraz w pełni kontrolowaną przez użytkownika alokację zasobów komputera.

  Udostępnianie plików[]

  W darknecie połączenia wykonywane są jedynie pomiędzy zaufanymi komputerami. Dzięki wykorzystaniu F2F, transakcje są w dużej mierze anonimowe - a zatem użytkownicy mogą komunikować się z bez strachu ingerencji rządowych lub korporacyjnych, będąc dysydentem czy działaczem nielegalnym.

  Friend-to-Friend (F2F) – rodzaj anonimowej sieci P2P, w której użytkownicy tworzą bezpośrednie połączenie tylko ze znanymi przez siebie hostami. Możliwe jest użycie haseł lub podpisów cyfrowych przy uwierzytelnianiu. Użytkownicy, którzy się nie znają lub sobie nie ufają mogą użyć powłoki F2F do komunikowania się pośredniego i anonimowego.Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

  Zobacz też[]

 • Freenet
 • GNUnet
 • Tor (sieć anonimowa)
 • I2P
 • Przypisy

  1. The Deep Web: Surfacing Hidden Value – quod.lib.unich.edu.
  2. Accessing the Deep Web: A Survey – quod.lib.unich.edu.
  3. Sampling the National Deep Web (PDF).
  4. [Richmond Journal of Law and Technology 16 . "The Darknet: A Digital Copyright Revolution"] (ang.). Richmond Journal of Law and Technology 16, 2010. [dostęp 2013-07-25].
  5. "Darknets" (ang.). Computer Fraud & Security 2009, 2009. [dostęp 2013-07-25].
  6. O darknet (ang.). darknet.se. [dostęp 2013-07-25].
  I2P (ang. Invisible Internet Project) – sieć peer-to-peer z komutacją pakietów, szyfrowaniem transmisji oraz w pełni rozproszoną organizacją. Sieć ta powstała z modyfikacji sieci Freenet zapoczątkowanych w lutym 2003.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.