Deep Ecliptic Survey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deep Ecliptic Survey (DEP, "Głębokie przeszukiwanie ekliptyki") – program badawczy, którego zadaniem jest wyszukiwanie obiektów znajdujących się w pasie Kuipera. Obserwacje prowadzone są w obserwatoriach należących do National Optical Astronomy Observatory (NOAO): Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo i Narodowym Obserwatorium Kitt Peak. Głównym szefem programu jest Bob Millis.

Pas Kuipera, zwany też pasem Edgewortha-Kuipera – obszar Układu Słonecznego rozciągający się za orbitą Neptuna, od 30 do około 50 j.a. od Słońca. Jest podobny do pasa planetoid, ale o wiele większy: 20 razy szerszy i 20–200 razy bardziej masywny. Podobnie jak pas planetoid, zawiera wiele małych obiektów, będących pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego. Krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. O ile pas planetoid składa się głównie z obiektów skalnych i metalowych, większość obiektów Pasa Kuipera jest zbudowanych z zestalonych prostych związków, takich jak metan, amoniak i woda.(28978) Iksjon (2001 KX76; ang. Ixion) – jedna z dużych planetoid transneptunowych z Pasa Kuipera, obiekt typu plutonek.

W latach 1998-2003 przeglądem objęto 550 stopni kwadratowych nieba. Odkryto 382 obiekty z pasa Kuipera oraz centaury. Najważniejsze odkrycia programu to obiekty (19521) Chaos, (28978) Iksjon i 1998 WW31.

Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.Centaury – małe ciała Układu Słonecznego, które poruszają się wokół Słońca po orbitach pomiędzy orbitami Jowisza i Neptuna. Wykazują one cechy pośrednie pomiędzy planetoidami i kometami, niektóre posiadają nawet słabą komę.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. J. L. Elliot et al.. The Deep Ecliptic Survey: A Search for Kuiper Belt Objects and Centaurs. II. Dynamical Classification, the Kuiper Belt Plane, and the Core Population. „The Astronomical Journal”. 129 (2), s. 1117, luty 2005. DOI: 10.1086/427395 (ang.). 

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • A Deep Ecliptic Survey for Kuiper Belt Objects (ang.). [dostęp 2012-03-27].
  • DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Ciało niebieskie – każdy naturalny obiekt fizyczny oraz układ powiązanych ze sobą obiektów lub ich struktur, występujący w przestrzeni kosmicznej poza granicą atmosfery ziemskiej. Ciało niebieskie jest przedmiotem zainteresowania astronomii.
    Warto wiedzieć że... beta

    National Optical Astronomy Observatory (NOAO) – instytucja naukowa w Tucson (Arizona, USA) powstała w 1982 roku z inicjatywy National Science Foundation w celu zapewnienia Amerykanom najlepszych warunków do obserwacji astronomicznych. Teleskopy NOAO służą wszystkim astronomom z USA bez względu na ich afiliację.

    Reklama