Debiut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Debiut (fr. début – pierwszy rzut) – pierwsze publiczne wystąpienie w jakiejś dziedzinie, zwykle oznaczające rozpoczęcie kariery zawodowej; w kulturze i sztuce pierwsze dzieło jakiejś osoby – debiutanta.

Narodowy komitet olimpijski – organizacja krajowa podległa Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Celem narodowego komitetu olimpijskiego jest wystawianie reprezentacji danego kraju na igrzyskach olimpijskich, a w czasie pomiędzy igrzyskami dbanie o upowszechnianie idei olimpijskiej i czuwanie nad szkoleniem sportowców. Narodowy komitet olimpijski ma również prawo zgłaszać kandydatury miast do organizacji igrzysk olimpijskich.Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.

W literaturze debiut oznacza na przykład pierwszy wydany utwór danego autora lub zespołu autorskiego. W kulturze i sztuce jako debiut uznać można pierwsze dzieło (np. rzeźba, obraz, album muzyczny) autora lub zespołu autorskiego. W filmie i teatrze debiut, w określeniu do aktorów, oznacza pierwszy występ w jakimś przedstawieniu (np. w spektaklu), oznaczający rozpoczęcie kariery zawodowej, a w odniesieniu do reżyserów – pierwsze wyreżyserowane przez określoną osobę przedstawienie.

Kultura (z łac. colere = „uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie”) – termin ten jest wieloznaczny, pochodzi od łac. cultus agri („uprawa roli”), interpretuje się go w wieloraki sposób przez przedstawicieli różnych nauk. Kulturę można określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych (takich jak wzory myślenia i zachowania).Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

Sportowy debiut to pierwszy w karierze występ w jakichś zawodach. Szczególnym przykładem jest debiut olimpijski, który w odniesieniu do sportowca oznacza pierwszy start w igrzyskach olimpijskich, w odniesieniu do państwa – pierwsze wystawienie przez narodowy komitet olimpijski reprezentacji na imprezę tej rangi, a w odniesieniu do dyscypliny czy konkurencji sportowej – jej pierwsze włączenie do programu igrzysk olimpijskich. Debiutem określany jest również pierwszy występ w innych zawodach sportowych, np. w mistrzostwach świata czy Pucharze Świata.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Rzeźba – jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Od malarstwa i grafiki odróżnia ją trójwymiarowość.

Debiut towarzyski jest rozpoczęciem typowego życia publicznego, oficjalnym wprowadzeniem do towarzystwa.

Debiutem giełdowym określa się pierwszy dzień notowań, w którym akcje danej spółki są przedmiotem publicznego obrotu na rynku wtórnym.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. debiut, Słownik języka polskiego PWN [dostęp 2021-06-06].
 2. De­büt, das, Duden [dostęp 2021-06-06] (niem.).
 3. debiutant, Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego. Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2021-06-06].
 4. debiut, Słownik terminów literackich [dostęp 2021-06-06].
 5. O czym mówimy, kiedy mówimy o debiucie literackim?, Radio Kraków, 22 kwietnia 2015 [dostęp 2021-06-06].
 6. Wyjątkowe debiuty na aukcji Młoda Sztuka, Lifestyle Newseria, 5 maja 2020 [dostęp 2021-06-06].
 7. Artur Majer: Debiuty na równych prawach, Polski Instytut Sztuki Filmowej [dostęp 2021-06-06].
 8. Wyjątkowy debiut na Aukcji Młodej Sztuki, Desa Unicum, 10 marca 2021 [dostęp 2021-06-06].
 9. debiut, Encyklopedia Teatru [dostęp 2021-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-11].
 10. Tokyo 2020: The four new sports making their debut at Olympic Games, 7news.com.au, 24 lipca 2019 [dostęp 2021-06-06] (ang.).
 11. Mateusz Król, Pjongczang 2018: Debiut 6 państw na Igrzyskach Olimpijskich, Sportsinwinter.pl [dostęp 2021-06-06].
 12. Strefa wiedzy, Polski Komitet Olimpijski [dostęp 2021-06-06].
 13. Olimpijski debiut: Pierwsi Wiślacy na międzynarodowej imprezie, Wisła Kraków [dostęp 2021-06-06].
 14. Sousa nie bał się eksperymentów. Oceniamy debiuty w reprezentacji Polski, Eurosport, 1 kwietnia 2021 [dostęp 2021-06-06].
 15. Skoki narciarskie. Mija 17 lat od debiutu Kamila Stocha w Pucharze Świata, Sportowe Fakty, 17 stycznia 2021 [dostęp 2021-06-06].
 16. Wejście w świat, Czas Emancypantek [dostęp 2021-06-06].
 17. Czym jest debiut giełdowy?, Business Insider [dostęp 2021-06-06].


Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.Rynek wtórny – rynek kapitałowy, będący uzupełnieniem rynku pierwotnego, na którym następuje proponowanie nabywania papierów wartościowych od podmiotów innych niż emitent. Rynek wtórny charakteryzuje się tym, że nie następuje zasilanie emitenta papierów wartościowych w kapitał. Stronami transakcji na tym rynku są inwestorzy. W skład rynku wtórnego wchodzi Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz BondSpot.




Warto wiedzieć że... beta

Giełda – organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach. Transakcje na giełdach zawierane są zgodnie z obowiązującym regulaminem, między członkami giełdy pośredniczącymi w zawieraniu transakcji.
Obraz – najczęściej kojarzony z malarstwem, przeważnie płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści. Ewolucja podejścia do obrazu jako samodzielnego przedmiotu (magii lub sztuki) liczy ok. 30 000 lat. Obraz zazwyczaj wiąże się z pojęciem działalności artystycznej, choć bywa też wyrazem doraźnej potrzeby osobistej lub lokalnego obyczaju (np. malowanie pisanek). Drugie znaczenie obrazu to zdarzenie wizualne płaskie lub przestrzenne, najczęściej kojarzone z działaniem artystycznym.
Utwór – termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zdefiniowany następująco:
Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama