Debian GNU/Hurd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Debian GNU/Hurd – tworzona w ramach projektu Debian dystrybucja systemu operacyjnego GNU, używająca jądra Hurd, bazującego na mikrojądrze GNU Mach. Obecnie projekt oparty jest na architekturze i686.

System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Debian – projekt wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux oraz GNU/kFreeBSD realizowany przez ochotników na całym świecie. Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, inne odmiany BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.

System nie jest jeszcze oficjalnie wydany (takie wydania używają na razie jądra Linux lub jądra systemu FreeBSD), jednak dostępne są wydania testowe przygotowywane przez Philipa Charlesa, pojawiające się co kilka tygodni, numerowane kombinacją litery i liczby: litera odpowiada kolejnej wersji instalatora, a liczba – kolejnemu wydaniu z danym instalatorem. Aktualnie tylko ok. mniej niż połowa pakietów Debiana dostępna jest dla jądra GNU/Hurd.

Mikrojądro (ang. microkernel) – rodzaj jądra systemu operacyjnego, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie jak funkcje zarządzania wątkami, komunikacją międzyprocesową, oraz obsługą przerwań i wyjątków.FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Debian
 • GNU Hurd
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Instrukcja instalacji Debiana GNU/Hurd (w języku angielskim)
 • Warto wiedzieć że... beta

  i686 to nieoficjalna nazwa architektury zastosowanej zarówno w niektórych procesorach firmy Intel, jak i procesorach innej produkcji, jednak z nimi kompatybilnych.
  Liczba – pojęcie abstrakcyjne, jedno z najczęściej używanych w matematyce. Pierwotnie liczby służyły do porównywania wielkości zbiorów przedmiotów (liczby naturalne), później także wielkości ciągłych (miary i wagi), obecnie w matematyce są rozważane jako twory abstrakcyjne, w oderwaniu od ewentualnych fizycznych zastosowań.
  deb – format pakietu instalacyjnego używanego przez dystrybucję systemu operacyjnego Linux Debian GNU/Linux. Wszystkie pakiety w tym formacie posiadają rozszerzenie .deb. Jest to skrót od "Deborah" (inaczej: "Debora"), imienia byłej żony twórcy Debiana, Iana Murdocka.
  Instalator (ang. installer, setup program) – program komputerowy, który służy do instalowania innych programów na komputerze.

  Reklama