• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deathlike Silence Productions

  Przeczytaj także...
  Burzum – pierwszy album projektu Burzum. Wydany w 1992 roku nakładem Deathlike Silence Productions. W kolejnych wydaniach ukazywał się wspólnie z minialbumem Aske. Utwór "Channeling the Power of Souls into a New God" został, w odróżnieniu od reszty materiału, nagrany wyłącznie na instrumentach klawiszowych. Utwór "War" Varg Vikernes skomponował jako hołd dla zespołu Bathory.Vikingligr Veldi – debiutancki album norweskiej grupy metalowej Enslaved wydany w lutym 1994 roku. Album zawiera dedykację dla Øysteina Aarsetha (1968-1993). Ponownie wydany w 2004 roku przez Candlelight Records oraz jako podwójna płyta winylowa z dodatkowymi nagraniami koncertowymi ("Fenris" i "Hordanendingen").
  Deathcrush – minialbum norweskiej blackmetalowej grupy Mayhem. Było to pierwsze wydawnictwo nagrane przez Mayhem w studio.

  Deathlike Silence Productions – niezależna wytwórnia płytowa powstała w Oslo w latach 80. Skupiała zespoły blackmetalowe.

  Była to pierwsze niezależna wytwórnia takiego typu. Założycielem Deathlike Silence był zabity w 1993 roku – Øystein Aarseth znany również jako Euronymous. Nazwa wytwórni wzięła się od piosenki thrashmetalowego zespołu Sodom – "Deathlike Silence", która znajduje się na płycie "Obsessed by Cruelty" wydanej w 1986 roku.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Z początku zajmowała się wydawaniem tylko płyt zespołów z Norwegii. Zmieniło się to w 1990 roku, gdy Euro nawiązał współpracę z Morganem Håkanssonem ze szwedzkiej grupy Marduk. W późniejszym okresie działalności miała w katalogu także zespoły z innych krajów (np. japoński Sigh).

  Enslaved - norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal - "Enslaved in Rot".De Mysteriis Dom Sathanas – pierwszy studyjny album norweskiej grupy muzycznej Mayhem. Tytuł albumu ma oznaczać Tajemne rytuały lorda Szatana.

  Płyty wydane przez Deathlike Silence[]

 • MercilessThe Awakening (1989)
 • BurzumBurzum (1992)
 • MayhemDeathcrush EP (1993) (reedycja Deathcrush EP z 1987)
 • Abruptum – Obscuritatem Advoco Amplectére Me (1993)
 • BurzumAske (1993)
 • MayhemDe Mysteriis Dom Sathanas (1994)
 • Sigh – Scorn Defeat (1993)
 • EnslavedVikingligr Veldi (1994)
 • Abruptum – In Umbra Malitiae Ambulabo, In Aeternum In Triumpho Tenebraum (1994)
 • Abruptum – Sorcery Damine Meladaaum 1994
 • Linki zewnętrzne[]

 • Deathlike Silence Productions w Discogs.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Øystein Aarseth (ur. 22 marca 1968 w Egersund, zm. 10 sierpnia 1993 w Oslo), znany również jako Euronymous – norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Gitarzysta zespołu black metalowego Mayhem, zamordowany 10 sierpnia 1993 przez Varga Vikernesa. Poza działalnością artystyczną prowadził wytwórnię muzyczną Deathlike Silence Productions. Był także właścicielem sklepu muzycznego pod nazwą Helvete (nor. piekło) w Oslo.Aske (norw. popioły) – minialbum projektu Burzum, wydany w 1993 roku. Album jest znany ze zdjęcia na okładce przedstawiającego spalony drewniany kościół Fantoft w norweskim mieście Bergen. Podpalił go Vikernes, co udowodnił sąd skazując go na 21 lat pozbawienia wolności (razem z morderstwem Øysteina "Euronymousa" Aarsetha). Twierdzi, że sam wykonał to zdjęcie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marduk – zespół blackmetalowy, założony w 1990 roku w mieście Norrköping w Szwecji przez gitarzystę Morgana Steinmeyera Håkanssona.
  Burzum - norweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z trylogii J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Pochodzi z wiersza o Pierścieniach Władzy i w Czarnej Mowie oznacza "ciemność".
  Sodom – niemiecka grupa muzyczna wykonująca w pierwszych latach (1982-1984) black metal, a następnie thrash metal. Powstała w Gelsenkirchen 1982 roku. Razem z zespołami Kreator Destruction i Tankard tworzą tak zwaną "Wielką Czwórkę" niemieckiego thrash metalu.
  The Awakening - pierwszy album zespołu muzycznego Merciless. Nagrany w 1989 roku a wydany rok później przez norweską wytwórnię muzyczną Deathlike Silence Productions. W roku 1999 francuska wytwórnia muzyczna Osmose Productions dokonała reedycji albumu dodając 4 dodatkowe utwory z koncertów zespołu.
  Merciless – szwedzki zespół muzyczny powstały w roku 1986, poruszający się w obrębie takich gatunków muzycznych jak: death metal czy thrash metal. Zespół nagrał swoje pierwsze demo w lipcu 1987 roku. W roku 1988 nagrali swoje drugie demo pt. Realm of the Dark, a dwa lat później w roku 1990 zespół zarejestrował swój pierwszy album studyjny pt. The Awakening wydany przez norweską wytwórnie muzyczną Deathlike Silence Productions o numerze katalogowym Anti-Mosh 001 .
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.