• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dean Martin

  Przeczytaj także...
  Nancy Sandra Sinatra (ur. 8 czerwca 1940 w Jersey City) – amerykańska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu, rocka i country, a także aktorka.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Dean Martin właściwie Dino Paul Crocetti (ur. 7 czerwca 1917 w Steubenville, Ohio, zm. 25 grudnia 1995 w Beverly Hills, Kalifornia) – amerykański piosenkarz i aktor pochodzenia włoskiego.

  Szkołę rzucił w wieku 15 lat. Potem został bokserem, a następnie krupierem. Występował w jednym z klubów w New Jersey. Służbę wojskową ominął powołując się na przepuklinę. W 1949 trafił do Hollywood, gdzie stworzył razem z Jerrym Lewisem popularny duet komediowy, który wystąpił w 16 filmach (pierwszym był My Friend Irma z 1949). Najważniejszą rolą aktorską Martina była postać Dude’a w westernie Rio Bravo (1959; reż. Howard Hawks).

  Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.Sway – angielska wersja hiszpańskiej piosenki ¿Quién será?, napisanej i nagranej w 1953 przez Pablo Beltrán Y Su Orchestra czyli meksykańskiego kompozytora i muzyka Pabla Beltrána Ruiza. W 1954 angielskie słowa do piosenki napisał Norman Gimbel . Utwór zatytułowany "Sway" został nagrany przez Deana Martina i orkiestrę, którą dyrygował Dick Stabile w czerwcu 1954 i stał się przebojem dochodząc w Stanach Zjednoczonych do 16 miejsca US Hot 100 Billboardu i szóstego UK Singles Chart w Wielkiej Brytanii. Singel ukazał się w 1954 nakładem Capitol Records jako 7" płyta (numer katalogowy F2818). Na stronie B znalazł się utwór "Money Burns a Hole in My Pocket" z filmu Martina zatytułowanego Living It Up. "Sway" został później umieszczony na składankowym albumie Deana Martina Hey, Brother, Pour the Wine. Wielu artystów nagrywało swoje remiksy tej piosenki.

  Jako piosenkarz często występował wspólnie ze swoim przyjacielem Frankiem Sinatrą. Wylansował wiele znanych piosenek, m.in.: Sway, Everybody Loves Somebody Sometimes, Mambo Italiano, One For My Babe, Blue Moon, Memories Are Made Of This, Things (wspólnie z Nancy Sinatrą), My Riffle, My Ponny, and Me (piosenka z filmu Rio Bravo).

  Krupier – pracownik kasyna obsługujący grę hazardową. Wiele gier hazardowych nie wymaga obecności krupierów, gdyż ich obsługa jest prosta i może być zastąpiona tzw. automatami hazardowymi.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Prasa wystawiała mu opinię alkoholika i kobieciarza. Tę opinię Dean Martin wyśmiewa grając rolę Dina Martini w filmie Pocałuj mnie, głuptasie w reżyserii Billy’ego Wildera.

  Życie prywatne[]

  Był trzykrotnie żonaty. Miał czworo dzieci z pierwszego małżeństwa z Elizabeth Anne McDonald, z którą wziął ślub w 1940, a rozwiódł się w 1949. Jego drugą żoną była Jeanne Riegger. Małżeństwo przetrwało 23 lata i doczekało się trójki dzieci. W 1973 poślubił Catherine Mae Hawn, byłą modelkę. Małżeństwo zakończyło się trzy lata później.

  Robin i 7 gangsterów – amerykanski film fabularny z 1964 roku w reżyserii Gordona Douglasa. Film nakręcono w Burbank.Howard Winchester Hawks (ur. 30 maja 1896 w Goshen, zm. 26 grudnia 1977 w Palm Springs) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Laureat Honorowego Oscara w 1975.

  Jego syn z drugiego małżeństwa, Dino Martin, zginął w katastrofie lotniczej w 1987.

  Schyłek życia i śmierć[]

  16 września 1993 zdiagnozowano u niego raka płuc, zmarł na ostrą niewydolność oddechową wynikającą z rozedmy płuc bożonarodzeniowym rankiem w swoim domu w Beverly Hills w 1995. Miasto Las Vegas oddało mu cześć wygaszając wszystkie światła.

  Wybrana filmografia[]

 • Artyści i modele (1955) jako Rick Todd
 • Dziesięć tysięcy sypialni (1957) jako Ray Hunter
 • Długi tydzień w Parkman (1958) jako Bama Dillert
 • Młode lwy (1958) jako Michael Whiteacre
 • Rio Bravo (1959) jako Dude
 • Ocean’s Eleven (1960) jako Sam Harmon
 • Telefony, telefony (1960) jako Jeffrey Moss
 • Ada (1961) jako Bo Gillis
 • Dziewczyna w hotelu (1961) jako Tony Ryder
 • Zabawki na strychu (1963) jako Julian Berniers
 • Czworo z Teksasu (1963) jako Joe Jarrett
 • Pocałuj mnie, głuptasie (1964) jako Dino
 • Pięciu mężów pani Lizy (1964) jako Leonard „Lennie” Crawley
 • Robin i 7 gangsterów (1964) jako Mały John
 • Małżeństwo na rozdrożu (1965) jako Ernie Brewer
 • Synowie Katie Elder (1965) jako Tom Elder
 • Teksas po drugiej stronie rzeki (1966) jako Sam Hollis
 • Noc w Jericho (1967) jako Alex Flood
 • Poker (1968) jako Van Morgan
 • Bandolero! (1968) jako Dee Bishop
 • Port lotniczy (1970) jako kapitan Vernon Demerest
 • Coś wielkiego (1971) jako Joe Baker
 • Rozgrywka (1973) jako Billy Massey
 • Wyścig armatniej kuli (1981) jako Jamie Blake
 • Wyścig armatniej kuli II (1984) jako Jamie Blake
 • Przypisy

  1. Jason Ankeny: Dean Martin Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • Dean Martin w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Dean Martin w bazie filmweb.pl
 • Holden, Stephen: Dean Martin, Pop Crooner And Comic Actor, Dies at 78 (ang.). The New York Times, December 26, 1995. [dostęp 2011-09-07].
 • Ada – albański film fabularny z roku 2013 w reżyserii Jamie Donoughue i Spartaka Pecaniego na podstawie powieści Fatosa Kongolego Te porta e Shën Pjetrit (U bram Świętego Piotra).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyścig armatniej kuli II lub Wyścig Cannonball II (tytuł oryg. Cannonball Run II) – hongkońsko-amerykański komediowy film akcji z 1984.
  Port lotniczy – amerykański film katastroficzny z 1970 roku, na podstawie książki Port lotniczy, której autorem jest Arthur Hailey
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Rozedma płuc (łac. emphysema pulmonum) – przewlekła choroba płuc, która charakteryzuje się nieprawidłowym powiększeniem przestrzeni powietrznych położonych obwodowo od oskrzelików końcowych i destrukcją ścianek tych struktur. Skutkiem tego jest nadmierne upowietrznienie płuc, przy zmniejszeniu ilości pęcherzyków płucnych.
  Billy Wilder, właśc. Samuel Wilder (ur. 22 czerwca 1906 w Suchej, zm. 27 marca 2002 w Los Angeles) – amerykański scenarzysta, reżyser, producent urodzony w rodzinie austriackich żydów, twórca m.in. Pół żartem, pół serio i Bulwaru Zachodzącego Słońca. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.