• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dead Kennedys  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Fresh Fruit for Rotting Vegetables – pierwszy album zespołu Dead Kennedys wydany we wrześniu 1980 roku przez firmę IRS Records.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Dead Kennedys – amerykański zespół grający hardcore punk powstały w czerwcu 1978 roku w San Francisco.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Skład
 • 3 Dyskografia
 • 4 Wideografia
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Zespół został założony przez gitarzystę East Bay Raya, wokalistę Jello Biafrę, basistę Klausa Flouride’a i perkusistę 6025. W tym składzie zarejestrowali swoje pierwsze nagrania. Na początku lipca do zespołu dołączył bardziej doświadczony perkusista Ted, a 6025 przerzucił się z perkusji na gitarę. Swój debiutancki koncert Dead Kennedys zagrali 19 lipca 1978 roku w Mabuhay Gardens w San Francisco w Kalifornii.

  Ted właśc. Bruce Slesinger - amerykański perkusista. Występował w zespole Dead Kennedys od lipca 1978 do stycznia 1981. Wziął udział w nagraniu trzech pierwszych singli oraz pierwszego albumu zespołu Fresh Fruit for Rotting Vegetables. Jest współautorem singlowej piosenki Holiday in Cambodia i Pull My Strings - utworu specjalnie napisanego na imprezę Bay Awards Music Area. Odszedł z zespołu, ponieważ chciał zająć się zawodowo architekturą. Został zastąpiony przez D.H. Peligro. Jako muzyk używał zestawów perkusyjnych firmy Pearl.Give Me Convenience or Give Me Death – siódmy album zespołu Dead Kennedys wydany w czerwcu 1987 roku przez firmę Alternative Tentacles. W skład albumu weszły utwory z lat 1979-1985 znane już singli i koncertów, a także inne wcześniej nie publikowane.

  W tym czasie zaczęli regularnie występować w miejscowych klubach. Z powodu prowokującej nazwy, czasami zmuszeni byli grać pod innymi np. Sharks, Creamsicles albo Pink Twinkies. Wbrew powszechnym opiniom, nazwa zespołu nie miała na celu obrazy czci zmarłych braci Kennedy, tylko jak twierdził Biafra: to bring attention to the end of the American Dream.

  Bedtime for Democracy – szósty album zespołu Dead Kennedys wydany w listopadzie 1986 roku przez firmę Alternative Tentacles.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W marcu 1979 roku 6025 opuścił Dead Kennedys, natomiast czerwcu został wydany pierwszy singel zespołu pt. California Über Alles. Zagrali wówczas dobrze przyjętą mini-trasę.

  25 marca 1980 roku zostali zaproszeni na imprezę do Bay Area Music Awards, gdzie znajdowało się dużo ważnych osobistości muzycznego biznesu. Swoim występem mieli nadać wydarzeniu, w słowach organizatorów, trochę „nowofalowej wiarygodności”. Na ich prośbę przygotowali utwór California Über Alles. Muzycy przybyli na imprezę ubrani w białe koszule z namalowaną dużą literą „S” na przodzie. Kiedy zabrzmiały pierwsze takty California Über Alles, Biafra w typowym dla siebie prowokującym stylu krzyknął: Hold it! We’ve gotta prove that we’re adults now. We’re not a punk rock band, we’re a new wave band. Wtedy członkowie zespołu wyciągnęli zza pleców czarne krawaty, co w efekcie tworzyło znak dolara $, i zaczęli grać drugą piosenkę Pull My Strings, wyrażającą ostry satyryczny atak na przemysł muzyczny i zawierającą m.in. wers Is my cock big enough, is my brain small enough, for you to make me a star? Utwór ten nigdy nie został nagrany w studiu, tylko w formie z tego występu trafił na płytę Give Me Convenience or Give Me Death (składającej się głównie z singli), która została wydana już po rozpadzie zespołu. To był pierwszy i ostatni ich udział w tego typu imprezach.

  D. H. Peligro właśc. Darren Henley (ur. 1960 w Saint Louis, Missouri) - amerykański perkusista. W lutym 1981 zaczął występować z zespołem Dead Kennedys po odejściu Teda i grał z nimi do rozpadu w grudniu 1986. Ponownie dołączył do nich w 2001 po reaktywacji.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Wiosną 1980 nagrali i wydali drugi singel Holiday in Cambodia, a pod koniec tego samego roku ukazał się debiutancki album Fresh Fruit for Rotting Vegetables. W styczniu 1981 perkusista Ted oświadczył, że odchodzi z zespołu. Miał zamiar poświęcić się swojej innej pasji: architekturze. Ostatni koncert zagrał z zespołem miesiąc później. Na jego miejsce przyszedł czarnoskóry D.H. Peligro.

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W tym czasie zespół dostał propozycje współpracy z dużą firmą Polydor Records. East Bay Ray próbował nakłonić Biafrę do podpisania kontraktu. Sceptyczny Biafra wyraził swój sprzeciw i zagroził, że opuści grupę, jeśli reszta podpisze umowę. Niewiele później pracownicy Polydor Records sami zrezygnowali z pomysłu na kontrakt, gdy usłyszeli tytuł nowego singla Dead Kennedys: Too Drunk to Fuck, który ukazał się w maju 1981 roku nakładem firmy Cherry Red. Tytułowa piosenka wywołała zamieszanie w Wielkiej Brytanii, ponieważ ludzie z BBC bali się, że niecenzuralny singel sięgnie pierwszej 30. na liście przebojów „Top 30", a to wymagałoby wzmianki o tym w telewizyjnym programie Top of the Pops. Utwór zatrzymał się jednak na 31 miejscu.

  Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Klaus Flouride właśc. Geoffrey Lyall (ur. 1949 w Detroit, Michigan) - amerykański gitarzysta basowy. W czerwcu 1978 wraz z East Bay Rayem i Jello Biafrą utworzył zespół Dead Kennedys, w którym występował aż do jego rozpadu w grudniu 1986.

  EPka In God We Trust, Inc. z 1981 roku z okładką przedstawiającą Jezusa przybitego do krzyża z banknotów i album Plastic Surgery Disasters z 1982 roku pokazały rozwój zespołu na polu muzycznym. Oba albumy ukazały się już w barwach Alternative Tentacles – wytwórni utworzonej przez Biafrę. Zespół w tym czasie zjeździł całe USA, odwiedził Europę i Australię. W czasie występów w Europie powstał koncertowy album A Skateboard Party.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Wydaniu następnego albumu pt. Frankenchrist w 1985 roku towarzyszył skandal, ponieważ załączono do niego w formie plakatu obraz szwajcarskiego artysty H. R. Gigera „Penis Landscape”. Cała afera zaczęła się od tego, że w jednym z muzycznych sklepów w Los Angeles nastoletnia dziewczyna nabyła egzemplarz płyty, a jej rodzice złożyli pisemne doniesienie na zespół do prokuratora stanowego. Biafra i wszyscy jego współpracownicy zostali oskarżeni o obsceniczność i o szerzenie pornografii. Po procesie ciągnącym się latami ostatecznie zapadł wyrok uniewinniający.

  6025 właśc. Carlos Cadona - amerykański perkusista i gitarzysta. 6025 był jednym z założycieli Dead Kennedys. Zaczynał z nimi jako perkusista. Można go usłyszeć na ich pierwszym demo z 1978 roku. Kiedy zespół znalazł lepszego perkusistę (Teda) 6025 został drugim gitarzystą obok East Bay Raya.Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.

  W styczniu 1986 muzycy Dead Kennedys zdecydowali zakończyć swoją działalność. Ostatni koncert zagrali 21 lutego. Latem nagrali jeszcze album pt. Bedtime for Democracy, który ukazał się w listopadzie. W grudniu ogłosili koniec współpracy.

  Po rozpadzie zespołu Biafra rozpoczął karierę solową, współpracując z innymi wykonawcami (m.in. D.O.A., Nomeansno, Lard) oraz wydając płyty z przemówieniami na tematy polityczne i społeczne. Ray, Flouride i Peligro również zajęli się swoimi solowymi projektami.

  W 2001 roku po wygranym procesie sądowym z J. Biafrą, dotyczącym honorariów i praw do nagrań zespołu, pozostali członkowie grupy zdecydowali wznowić działalność, wokalistę zastąpił Brandon Cruz. W takim składzie zespół zawitał m.in. do Polski (Kraków, 2002). W 2003 wokalistą został Jeff Penalty. Biafra odciął się od reaktywowanego zespołu, określając go jako: the world’s greediest karaoke band.

  Alternative Tentacles – niezależna wytwórnia płytowa utworzona w 1979 roku w San Francisco przez East Bay Raya i Jello Biafrę.In God We Trust, Inc. – drugi album zespołu Dead Kennedys wydany w grudniu 1981 roku przez firmę Alternative Tentacles.

  Muzykę zespołu Dead Kennedys można określić jako połączenie prostego rock’n’rolla z punkrockiem, zarówno „artystycznym”, wywodzącym się ze Wysp Brytyjskich, jak i tym żywiołowym, charakterystycznym dla sceny amerykańskiej. Nie brak również wpływów muzyki pop, country, jazzu, zazwyczaj jednak w formie pastiszu.

  Too Drunk to Fuck – czwarty singel zespołu Dead Kennedys wydany w maju 1981 roku przez wydawnictwo Cherry Red. Na stronie B znalazł się utwór "The Prey". Oba utwory są dostępne na unikatowym albumie Give Me Convenience or Give Me Death z 1987. Singel osiągnął 31 miejsce na UK Singles Chart, jednak nie był rozpowszechniany w niektórych sklepach muzycznych ze względu na swój prowokacyjny tytuł. Too Drunk To Fuck był pierwszym singlem na liście 40 najlepszych utworów w Wielkiej Brytanii (UK Top 40) zawierający słowo "fuck" w tytule. Singla nie można było również emitować w BBC Radio 1 airplay. Na listach przebojów singel zapowiadany był najczęściej w wersji ocenzurowanej jako Too Drunk to. Kiedy dostał się do Top 40 prezenter Tony Blackburn zapowiedział utwór jako "nagranie zespołu Dead Kennedys".Frankenchrist – piąty album zespołu Dead Kennedys wydany w październiku 1985 roku przez firmę Alternative Tentacles.

  Bunt wobec otaczającej artystów rzeczywistości lat 70. i 80. XX w. przejawiał się już w samej nazwie zespołu, tytułach płyt i utworów, ich formie graficznej, a przede wszystkim w bezkompromisowych tekstach śpiewanych przez J. Biafrę. W prowokacyjny i szyderczy sposób prezentuje on istniejący system polityczny, cyniczność i głupotę establishmentu, prawicowy fundamentalizm religijny, wyśmiewa ogłupienie amerykańskiego społeczeństwa kulturą masową, konsumpcjonizmem, różnego rodzaju modami, snobizmem, także w kulturze.

  A Skateboard Party – czwarty album zespołu Dead Kennedys nagrany 13 grudnia 1982 roku podczas koncertu zespołu w Monachium w Niemczech. Został wydany przez firmę Alternative Tentacles w sierpniu 1983.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Ted właśc. Bruce Slesinger - amerykański perkusista. Występował w zespole Dead Kennedys od lipca 1978 do stycznia 1981. Wziął udział w nagraniu trzech pierwszych singli oraz pierwszego albumu zespołu Fresh Fruit for Rotting Vegetables. Jest współautorem singlowej piosenki Holiday in Cambodia i Pull My Strings - utworu specjalnie napisanego na imprezę Bay Awards Music Area. Odszedł z zespołu, ponieważ chciał zająć się zawodowo architekturą. Został zastąpiony przez D.H. Peligro. Jako muzyk używał zestawów perkusyjnych firmy Pearl.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  The 1978 Demos – bootleg amerykańskiego zespołu Dead Kennedys, nagrany w czerwcu 1978 w San Francisco roku podczas prób zespołu. Są to pierwsze nagrania jakich zespół dokonał.
  Virus 100 – płyta kompilacyjna (składanka) wydana przez wytwórnię muzyczną Alternative Tentacles, zawierająca covery utworów grupy Dead Kennedys.
  Plastic Surgery Disasters – trzeci album zespołu Dead Kennedys wydany w listopadzie 1982 roku przez firmę Alternative Tentacles.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.