• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • De troubadour

  Przeczytaj także...
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.
  Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.

  De troubadour – singiel niderlandzkiej piosenkarki Lenny Kuhr, wydany w 1969. Piosenkę napisała we współpracy z Davidem Hartsemą.

  W lutym 1969 kompozycja wygrała w koncercie Nationaal Songfestival 1969, dzięki czemu reprezentowała Holandię w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji w Madrycie. 29 marca zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu, remisując z trzema innymi propozycjami.

  Piosenka została nagrana przez Kuhr również w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim. W 1974 wydała nową, niderlandzkojęzyczną wersję utworu pt. „De generaal” ku czci Rinusa Michelsa, trenera piłkarskiego nazywanego „Generałem”.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  Singel 7″

  1. „De troubadour” – 3:26
  2. „Mais non, monsieur” – 2:26

  Notowania na listach przebojów[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dutch National Final 1969 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2019-01-03].
  2. Eurovision Song Contest Madrid 1969 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2019-01-03].
  3. 1969 - Netherlands (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2019-01-03].
  4. 1969 - Netherlands (De generaal [De troubadour] (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2019-01-03].
  5. Lenny Kuhr ‎– De Troubadour (ang.). discogs.com. [dostęp 2019-01-03].
  6. Lulu – Boom Bang-A-Bang – Austriancharts.at (niem.). [dostęp 2019-01-03].
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).14. Konkurs Piosenki Eurowizji 1969 odbył się 29 marca 1969 roku, w Madrycie (Hiszpania). W konkursie brało udział 16 państw. Krajem, który zrezygnował z rywalizacji, była Austria. Powodem był brak chęci na udział w Konkursie w kraju rządzonym przez Franco.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marinus Jacobus Hendricus "Rinus" Michels (ur. 9 lutego 1928 w Amsterdamie, zm. 3 marca 2005 w Aalst) - holenderski piłkarz, trener piłkarski, twórca tzw. Futbolu Totalnego.
  Helena Hubertina Johanna (Lenny) Kuhr (ur. 22 lutego 1950 w Eindhoven) – holenderska piosenkarka, muzyk i autorka tekstów.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.737 sek.