• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • De Tomaso  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company. De Tomaso Deauville - duży czterodrzwiowy sedan produkowany przez włoską firmę De Tomaso w latach 1971-1985. Po raz pierwszy został zaprezentowany na Turin Motor Show w roku 1970. Samochód napędzany był przez silnik V8 Ford Cleveland o pojemności 5763 cm³ (351 in³) generujący moc 330 koni parowych znany również z innego modelu De Tomaso, Pantera. Prędkość maksymalna jaką osiągał samochód wynosiła 230 kilometrów na godzinę. Stylistycznie nadwozie podobne było do tego znanego z Jaguara XJ.
  De Tomaso Mangusta Gruppe 4 GT

  De Tomaso Modena S.p.A. – byłe włoskie przedsiębiorstwo produkujące w Modenie luksusowe samochody sportowe pod marką De Tomaso. W późniejszym czasie grupa przemysłowa pod tą samą nazwą obejmująca kilka marek motocykli i samochodów.

  Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).Apollo Automobil (dawniej jako Gumpert Sportwagenmanufaktur GmbH) – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów, założone 1 stycznia 2005 roku, początkowo pod nazwą GMG Sportwagenmanufaktur Altenburg GmbH, przez byłego szefa działu samochodów sportowych Audi – Rolanda Gumperta. Spółka zatrudnia 45 pracowników. Po powstaniu przedsiębiorstwa rozpoczęto produkcję modelu Apollo. Każdy pojazd produkowany jest na życzenie klienta. Najnowszym samochodem jest Gumpert Tornante, następca Gumperta Apollo.

  Historia[ | edytuj kod]

  Jej założycielem był Alejandro de Tomaso urodzony w rodzinie włoskich imigrantów w Buenos Aires 10 lipca 1928 roku. Z Argentyny przeniósł się do Europy, gdzie rozpoczął karierę jako kierowca Formuły 1. W wieku 27 lat pojechał do Modeny, poznał tam swoją żonę i po kilku latach w 1959 roku założył własną markę samochodową. Początkowo zajmował się przerabianiem samochodów wyścigowych. W 1964 roku rozpoczął produkcję własnych modeli. Pierwszym był De Tomaso Vallelunga z silnikiem Forda o pojemności 1,5 dm³. Wszystkie następne modele marki miały silniki marki Ford, lecz o większych pojemnościach skokowych. Stany Zjednoczone były głównym rynkiem zbytu pojazdów firmy.

  De Tomaso Mangusta – samochód sportowy produkowany przez włoską firmę motoryzacyjną De Tomaso w latach 1967-1971. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W latach 70. firma De Tomaso przejęła dwie włoskie firmy motocyklowe Benelli i Moto Guzzi. Później przejęła również firmy samochodowe Innocenti i Maserati. Te ostatnie na przełomie lat 80. i 90. sprzedano koncernowi Fiat.

  Logo firmy symbolizuje pochodzenie założyciela, widnieje tam również litera „T”, której znaczenie nie jest znane.

  Produkcję samochodów rozpoczęto od bolidu Formuły 2, ale założyciel firmy miał większe ambicje. Planowany bolid Formuły 1 był później sprzedawany jako model 801.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Innocenti to firma powstała w 1933 roku w Mediolanie przy ulicy Via Pitteri jako Innocenti, Societa Generale per I`Industriala Metallurgica e Meccanica i przed II wojną światową była ważnym zakładem przemysłowym we Włoszech. Założycielem jej był Ferdinando Innocenti. W czasie wojny została zbombardowana przez lotnictwo, po wojnie od roku 1948 zaczęła produkować skutery Lambretta. W 1959 r. zostało zawarte porozumienie licencyjne z British Motor Corporation, na mocy którego po roku lub w 1961 r. wyjechał pierwszy samochód Innocenti A40 (Austin A40 Farina).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Giorgetto Giugiaro (ur. 7 sierpnia 1938 w Garessio) – włoski projektant, głównie samochodów. W roku 1999 Giorgetto Giugiaro zdobył główną nagrodę w plebiscycie na najlepszego projektanta samochodów XX wieku.
  De Tomaso Pantera — samochód sportowy produkcji włoskiej, produkowany w latach 1971–1991 przez firmę De Tomaso. Wyprodukowano ich 7260 egzemplarzy.
  Maserati – marka włoskich samochodów sportowych i wyścigowych. Aktualnie siedziba firmy mieści się w Modenie. W 1993 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez włoski koncern motoryzacyjny FIAT.
  Goodwood Festival of Speed – wydarzenie utworzone przez Charlesa Gordona-Lennox, Earla of March and Kinrara organizowane corocznie od 1993 roku, którego głównym elementem jest wyścig górski. Goodwood Festival of Speed trwa cztery dni i jest największym tego rodzaju wydarzeniem, a na trasie długości 1,16 mili zmagają się między innymi kierowcy Formuły 1 i Motocyklowych mistrzostw świata.
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  De Tomaso Vallelunga – samochód sportowy wyprodukowany w niewielkiej liczbie egzemplarzy przez włoską firmę De Tomaso w latach 1964-1968. Powstało tylko 53 egzemplarze, następcą został model Mangusta.
  Pagani Huayra - supersamochód produkowany przez włoską markę Pagani Automobili od 2011 roku. Auto jest następcą modelu Zonda. Został zaprezentowany podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie w 2011 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.9 sek.