• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • De Facto

  Przeczytaj także...
  Dub – technika przetwarzania nagrań muzycznych (głównie z gatunku reggae), eksponująca zwłaszcza sekcję rytmiczną (bębny, bas), powstała na Jamajce w latach siedemdziesiątych XX w.. Obejmuje zarówno przetwarzanie muzyki na żywo (przez realizatorów dźwięku, tzw. dubmasterów), jak i nagrania studyjne. Technika dub skupia się na wybranym elemencie nagrania, który w wersji oryginalnej pozostaje na dalszym planie. Z reguły w nagraniu dub pomija się oryginalny wokal, czasem jest ono wykorzystywane jako podkład do toastingu.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  De Factozespół tworzący od roku 1998 do roku 2003. Gatunkowo trudny do określenia, styl to generalnie dub, muzyka elektroniczna z wpływami muzyki latynoskiej.

  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:Cedric Bixler-Zavala (ur. 4 listopada 1974) - amerykański piosenkarz, wokalista i twórca tekstów zespołu The Mars Volta.

  Zespół założono w El Paso, jednak w 2000 roku członkowie przenieśli się do Kalifornii. Zespół De Facto wydał dwa albumy studyjne pt. ¡Megaton Shotblast! oraz Légende du Scorpion à Quatre Queues. Oba wydawnictwa ukazały się w 2001 roku. Na krótko przed wydaniem pierwszej płyty, w rok po wydaniu EP "Tremulant" Jeremy Michael Ward zmarł po przedawkowaniu narkotyków. Grupa De Facto przestała nagrywać w 2003 roku, aby realizować inny projekt The Mars Volta.

  Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Członkowie[ | edytuj kod]

 • Cedric Bixler-Zavalaperkusja, instrumenty perkusyjne, sporadycznie wokal (na EP Grand Royal)
 • Omar Rodríguez-Lópezgitara basowa
 • Isaiah Ikey Owensinstrumenty klawiszowe
 • Jeremy Michael Ward – efekty dźwiękowe, sample, wokal (zm. 2003)
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne
 • ¡Megaton Shotblast! (2001)
 • Légende du Scorpion à Quatre Queues (2001)
 • EP
 • De Facto (1999)
 • 456132015 (2001)
 • How Do You Dub? You Fight For Dub. You Plug Dub In. (2001)
 • Muzyka latynoamerykańska (także Muzyka Ameryki Łacińskiej) – wspólne określenie tańców, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.Jeremy Michael Ward (5 maja 1976 – 25 maja 2003) – inżynier dźwiękowy zespołów The Mars Volta oraz De Facto. Stworzył wiele z efektów dźwiękowych, które pojawiły się na albumie De-Loused in the Comatorium. Jeremy był również gitarzystą i malarzem (tworzył głównie w tuszu). Był bratem basisty punkowego z El Paso - Jereda Warda, a także kuzynem Jima Warda - członka zespołów At the Drive-In i Sparta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Mars Volta – amerykańska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2001 roku w El Paso w stanie Teksas. Nazwa zespołu według jego członków wywodzi się z ich fascynacji science fiction (Mars) i filmami Federico Felliniego, który używa terminu volta na zmieniające się sceny w filmie. Teksty The Mars Volta są śpiewane/recytowane po angielsku i hiszpańsku oraz łacinie. 24 stycznia 2013r. lider zespołu, Cedric Bixler-Zavala, ogłosił oficjalnie zakończenie działalności na swoim profilu na Twitterze.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Isaiah Randolph "Ikey" Owens (ur. 1 grudnia 1975) – amerykański keyboardzista. Były członek zespołu The Mars Volta, współpracował także z wieloma grupami działających w Long Beach w Kalifornii.
  Omar Alfredo Rodríguez-López (ur. 1 września 1975 w Bayamón w Portoryko) – portorykański kompozytor, gitarzysta i producent muzyczny. Członek progresywnego zespołu muzycznego The Mars Volta i gitarzysta posthardcorowego zespołu At the Drive-In.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.