• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dazed and Confused

  Przeczytaj także...
  How the West Was Won to potrójny album nagrany na żywo przez angielski zespół rockowy Led Zeppelin, wydany przez Atlantic Records na CD w dniu 27 maja 2003 oraz na DVD-Audio w dniu 20 października 2003. Utwory pochodzą z występów zespołu w roku 1972 - 25 czerwca w L.A. Forum i 27 czerwca w Long Beach Arena. Gitarzysta zespołu Jimmy Page stwierdza w książeczce załączonej do płyt, że utwory na tych albumach pochodzą z okresu, kiedy zespół był w szczytowej formie.The Song Remains the Same to dwupłytowy album brytyjskiej grupy rockowej Led Zeppelin, zawierający muzykę z filmu koncertowego o tej samej nazwie.
  "Whole Lotta Love" – utwór angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, otwierający jego drugi album - Led Zeppelin II.

  Dazed and Confused” – utwór piosenkarza folkowego Jake'a Holmesa z jego debiutanckiego albumu "The Above Ground Sound" of Jake Holmes, wydanego w czerwcu 1967. W skład zespołu weszli: Holmes na gitarze, klawiszach i wokalu, Ted Irwin na gitarze i Lee Underwood na basie. Najbardziej znana jest jednak wersja w wykonaniu grupy Led Zeppelin.

  BBC Sessions – kompilacja utworów studyjnych i nagranych na żywo angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin wydana w 1997. Pierwszy dysk składa się z materiału z trzech sesji nagraniowych dla radia BBC z 1969, natomiast na drugim znalazła się większa część koncertu z 1 kwietnia 1971 z Paris Theatre w Londynie.Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".

  Inne wersje[]

  Podczas trasy koncertowej angielskiego zespołu rockowego The Yardbirds, Holmes otwierał jego koncert w Village Theater w Greenwich Village 26 sierpnia 1967. Członkom The Yardbirds spodobał się ten utwór i postanowili opracować własną jego aranżację. Ich wersja zawierała długie fragmenty grane przez Page'a na gitarze przy użyciu wiolonczelowego smyczka. Szybko stał się on popularnym utworem granym na koncertach podczas ostatniego roku istnienia zespołu. Nigdy nie został on przez The Yardbirds oficjalnie nagrany, choć nieautoryzowana wersja koncertowa pojawiła się na bootlegowym wydawnictwie Live Yardbirds: Featuring Jimmy Page pod błędnym tytułem „I'm Confused”.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.The Song Remains the Same (znany również jako TSRTS) – film koncertowy angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin. Nagranie filmu miało miejsce w ciągu trzech wieczorów w nowojorkiej sali Madison Square Garden, podczas trasy koncertowej w roku 1973. Film pojawił się 21 października 1976 w Cinema I w Nowym Jorku, a w dwa tygodnie później w kinach w Londynie. Równocześnie wydany został album z muzyką z filmu, a jego wersja DVD pojawiła się 31 grudnia 1999.

  Page mówił, że pomysł na użycie smyczka wiolonczelowego pojawił się podczas wspólnej gry ze skrzypkiem Davidem McCallumem. Pionierem w tego rodzaju grze był jednak Eddie Phillips z zespołu The Creation, który uprzedził Page'a o ponad rok. Jego grę można usłyszeć na albumie Makin' Time z 1966.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.James Patrick Page, OBE (ur. 9 stycznia 1944) – gitarzysta rockowy, współtwórca zespołu Led Zeppelin. W plebiscycie magazynu Rolling Stone zajął 9. miejsce na liście 100 największych gitarzystów wszech czasów w roku 2003, a w roku 2011 został sklasyfikowany na 3. pozycji. Z kolei w 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 6. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

  Po rozpadzie The Yardbirds w 1968, utwór „Dazed and Confused” został opracowany przez Page'a ponownie, tym razem wraz z zespołem Led Zeppelin. Nowa wersja została nagrana w październiku 1968 w Olympic Studios w Londynie i pojawiła się na debiutanckim albumie zespołu, Led Zeppelin. Był to pierwszy z czterech utworów, do nagrania których Page użył smyczka - pozostałe to „In the Light”, „How Many More Times” i „In the Evening”.

  Greenwich Village, inaczej West Village lub w skrócie The Village - dzielnica mieszkalna na Manhattanie w Nowym Jorku. Graniczy z Broadwayem na wschodzie (granicą jest 5th St.), rzeką Hudson na zachodzie, Houston Street na południu i 14 Street na północy.Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.

  Z niewiadomych powodów Jimmy Page twierdził po ukazaniu się albumu, że jest jedynym autorem „Dazed and Confused”. Holmes nigdy nie otrzymał żadnego honorarium z tytułu tego nagrania, a do sądu poszedł z tą sprawą dopiero w roku 2010. Wcześniej ograniczył się tylko do wysłania listu, w którym napisał: "Rozumiem, że utwór ma kilku twórców, jednak wydaje mi się, że należy mi się przynajmniej część uznania i honorariów". Nigdy nie doczekał się odpowiedzi. W styczniu 2012 roku sąd odrzucił pozew Holmesa.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Utwór „Dazed and Confused” został spopularyzowany i ciągle jest kojarzony przede wszystkim z wersją zespołu Led Zeppelin. Do ukazania się utworu „Whole Lotta Love” był centralnym punktem koncertów zespołu. W środku utworu często pojawiały się riffy z innych utworów zespołu, np. „The Crunge” czy „Walter's Walk”, a także z „San Francisco” Scotta McKenziego.

  Wersję koncertową „Dazed and Confused” można zobaczyć na filmie z 1976 The Song Remains the Same (i na towarzyszącej mu ścieżce dźwiękowej). Inne nagrania ukazały się na Led Zeppelin BBC Sessions (dwie różne wersje), How the West Was Won oraz Led Zeppelin DVD.

  „Dazed and Confused” został również użyty w filmie „Uczniowska balanga” z 1993 roku, który uwiecznił życie amerykańskiej młodzieży w ostatnim dniu szkoły średniej w roku 1976. Utwór nie znalazł się jednak na ścieżce dźwiękowej. Reżyser Richard Linklater prosił członków Led Zeppelin o pozwolenie na użycie utworu w swoim filmie - Page wyraził zgodę, jednak Plant odmówił.

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacja o pozwie skierowanym przez Jake Holmesa: http://www.theguardian.com/music/2010/jun/30/led-zeppelin-sued-dazed-and-confused
 • Odrzucenie pozwu Jake Holmesa: http://law.justia.com/cases/federal/district-courts/california/cacdce/2:2010cv04789/476306/27
 • Recenzja: All Music Guide
 • Cyfrowa wersja Dazed & Confused: http://www.exacteditions.com/exact/magazine/396/434
 • Wywiad z Jakiem Holmsem http://www.furious.com/PERFECT/jakeholmes.html
 • Bibliografia[]

 • Led Zeppelin: Dazed and Confused: The Stories Behind Every Song, Chris Welch, ISBN 1-56025-818-7
 • The Complete Guide to the Music of Led Zeppelin, Dave Lewis, ISBN 0-7119-3528-9 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.