• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dawid Nitschmann - ur. 1676

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.
  Suchdol nad Odrou (niem. Zauchenthal, Zauchtel) – miasteczko w Czechach, w powiecie Nowy Jiczyn, w kraju morawsko-śląskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyło 2544 mieszkańców.

  Dawid Nitschmann Wagner, Dawid Nitschmann Alt-Vater, Dawid Nitschmann I (ur. 18 września 1676 w Suchodole, zm. 1758 w Bethlehem) – duchowny i misjonarz braci morawskich

  Wywodził się ze środowiska braci czeskich, którzy wyemigrowali z Królestwa Czech do Saksonii na początku XVIII wieku i osiedlili się w Herrnhut. Był synem Johannesa Nitschmanna i Katarzyny Friedrickin.

  Dawid Nitschmann Wagner był jednym z założycieli kościoła braci morawskich. Po ukonstytuowaniu się tego wyznania brał udział w misjach chrystianizacyjnych na Karaibach i w Ameryce Północnej. Ostatnie lata swojego życia spędził we wspólnocie misyjnej w Pensylwanii.

  Bracia morawscy, Ewangelicka Jednota Braterska, herrnhuci (cz. Jednota bratrská, niem. Evangelische Brüder-Unität, łac. Unitas Fratrum) – ewangelicka wspólnota kościelna ukształtowana w XVIII wieku w Niemczech, nawiązująca do doktryny i tradycji braci czeskich.Nikolaus Ludwig hrabia von Zinzendorf (ur. 26 maja 1700 w Dreźnie, zm. 9 maja 1760 w Herrnhut) – niemiecki teolog ewangelicki i reformator religijny, przywódca ruchu pietystycznego w Saksonii.

  Jego córka Anna została drugą małżonką Mikołaja von Zindendorfa.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bracia Czescy, Jednota Braci Czeskich, Jednota Bracka (cz. Jednota bratří českých, Jednota bratrská, łac. Unitas Fratrum) – ruch społeczno-religijny w Czechach, który wyłonił się z husytyzmu w drugiej połowie XV wieku. W XVI wieku bracia czescy podjęli dialog z Kościołami ewangelickimi, w wyniku którego przyłączyli się do protestantyzmu.
  Herrnhut (górnołuż. Ochranow, pol. hist. Ochranów) - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w powiecie Görlitz, na terenie Łużyc Górnych. Do 29 lutego 2012 należało do okręgu administracyjnego Drezno. Do 31 grudnia 2012 siedziba wspólnoty administracyjnej Herrnhut. Do 31 lipca 2008 miasto należało do powiatu Löbau-Zittau.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.