• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Warner - aktor  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Titanic – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1997, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu Titanica w 1912 roku. Zdobył jedenaście Oscarów (Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej), w tym za najlepszy film.Omen (ang. The Omen) to amerykańsko-brytyjski horror z 1976 roku wyreżyserowany przez Richarda Donnera. Jest to pierwszy film z serii Omen, ze scenariuszem Davida Seltzera. Wystąpili w nim m.in. Gregory Peck, Lee Remick, David Warner, Harvey Stephens, Billie Whitelaw, Patrick Troughton, Martin Benson i Leo McKern.

  David Warner (ur. 29 lipca 1941 w Manchesterze) – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny grający przeważnie role tzw. „czarnych charakterów”.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Manchesterze jako syn Doreen (z domu Hattersley) i Herberta Simona Warnera, pochodzenia rosyjsko-żydowskiego właściciela domu spokojnej starości. Był nieślubnym dzieckiem wychowanym przez każdego z rodziców (każdego z osobna), ostatecznie został pod opieką ojca i macochy. Uczęszczał do Feldon School w Royal Leamington Spa w hrabstwie Warwickshire i uczył się aktorstwa w Royal Academy of Dramatic Art (RADA) w Londynie. Podczas gdy chodził do szkoły, utrzymywał się pracując jako sprzedawca książek.

  Bandyci czasu - brytyjska komedia fantasy z 1981 w reżyserii Terry’ego Gilliama. W filmie wystąpili m.in. John Cleese i Michael Palin, którzy tworzyli wraz z Gilliamem słynną grupę Monty Pythona.Kochanica Francuza − brytyjski film fabularny (melodramat) z 1981 roku, powstały na podstawie powieści Johna Fowlesa.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po studiach dołączył do Royal Shakespeare Company, gdzie spędził kilka lat grając Hamleta w adaptacji sztuki Szekspira. Debiutował na ekranie jako młodszy brat tytułowego bohatera (w tej roli Albert Finney) w przygodowej komedii muzycznej Tony’ego Richardsona Przygody Toma Jonesa (Tom Jones, 1963), ale tak naprawdę wywarł wrażenie trzy lata potem jako ekscentryk tytułowy Morgan Delt w komedii Karela Reisza Morgan: przypadek do leczenia (Morgan: A Suitable Case for Treatment, 1966) z udziałem Vanessy Redgrave, Roberta Stephensa i Bernarda Bresslawa. Kreacja ta przyniosła mu nominację do nagrody BAFTA '67 dla najlepszego aktora brytyjskiego. W miniserialu BBC Wojny róż (The Wars of the Roses, 1965) zagrał króla Henryka VI.

  Rasputin (ang. Rasputin: Dark Servant of Destiny) - amerykańsko-węgierski telewizyjny film biograficzny z 1996 roku. Tematem filmu są dzieje słynnego Rasputina.4.50 z Paddington (ang. 4.50 from Paddington lub What Mrs. McGillicuddy Saw) – powieść kryminalna Agathy Christie, wydana w 1957.

  Ciężkie czasy na początku lat 70. zmusiły go do rezygnacji z pracy scenicznej i dostał rozwód od jego pierwszej żony Harriet Lidgren, z którą był w związku w latach 1969-72. Jego pierwszy film, który odniósł sukces to Richarda Donnera Omen (The Omen, 1976) z Gregory Peckiem i Lee Remick. Przez następne pięciolecie, skupił cały swój czas na pracy. Był nominowany do nagrody Emmy za rolę Reinharda Heydricha w miniserialu NBC Holocaust (1978). Jako John Leslie Stevenson w melodramacie przygodowym Nicholasa Meyera Podróż w czasie (Time After Time, 1979) obok Malcolma McDowella i Mary Steenburgen zdobył nominację do nagrody Saturna. W 1981 r. otrzymał swoją pierwszą nagrodę Emmy za rolę Pomponiusa Falco w miniserialu ABC Masada (1981) z udziałem Petera O’Toole, Petera Straussa i Barbary Carrery.

  Bernard Bresslaw (ur. 25 lutego 1934 w Londynie - zm. 11 czerwca 1993 tamże) - brytyjski aktor, specjalizujący się w repertuarze komediowym, współcześnie pamiętany przede wszystkim ze swoich ról w czternastu filmach z cyklu Cała naprzód.Nicholas Meyer (ur. 24 grudnia 1945 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, pisarz, producent i reżyser. Najbardziej znany jest jego wkład w tworzenie filmów na kanwie Star Treka. Wyreżyserował The Day After.

  Choć kolejne filmy z jego udziałem takie jak Bandyci czasu (Time Bandits, 1981), Tron (1982), Człowiek z dwoma mózgami (The Man with Two Brains, 1983) i Titanic (1997) Jamesa Camerona stały się kultowymi klasykami, Warner został w przeważającej części w cieniu.

  Użyczył swojego głosu postaciom gier komputerowych: Baldur's Gate II: Shadows of Amn (jako Irenicus), Fallout (jako Morpheus) i Privateer 2: The Darkening (jako Rhinehart).

  Krzyk 2 (tytuł oryg. Scream 2) – amerykański film fabularny (thriller), kontynuacja Krzyku z 1996 roku. Światowa premiera odbyła się 12 grudnia 1997 roku, na ekranach polskich kin film pojawił się 1 maja 1998 roku.Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W latach 1979-2005 był żonaty z Sheilah Kent, z którą ma córkę Melissę (ur. 1982).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tony Richardson, właściwie Cecil Antonio Richardson (ur. 5 czerwca 1928 w Shipley, zm. 14 listopada 1991 w Los Angeles) – angielski reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, producent. Zdobywca Oscara za Przygody Toma Jonesa (1963).
  Żyd Jakow (tytuł oryg. The Fixer) − amerykański film fabularny (dramat obyczajowy) z 1968 roku w reżyserii Johna Frankenheimera, nakręcony na podstawie powieści Bernarda Malamuda.
  Holocaust (ang. Holocaust: The Story of the Family Weiss) – miniserial telewizyjny wyprodukowany w czterech odcinkach w 1978 roku przez amerykańską telewizję NBC.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.
  Peter Seamus O’Toole (ur. 2 sierpnia 1932 w Connemarze, zm. 14 grudnia 2013 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, teatralny oraz telewizyjny; producent i reżyser, pochodzenia irlandzkiego. Ośmiokrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe. Laureat Oscara za całokształt twórczości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.