• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Trimble

  Przeczytaj także...
  Bangor (gael. Beannchar) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Irlandii Północnej. W 2001 miasto to zamieszkiwało 58 388 osób.Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – lista wyróżnionych Nagrodą Nobla za ich działalność na rzecz światowego pokoju. Nagroda ufundowana została przez Alfreda Nobla w jego testamencie. Laureaci są wybierani przez Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting zgodnie z wolą fundatora.
  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.
  David Trimble

  David Trimble (ur. 15 października 1944 w Bangor) – północnoirlandzki polityk, prawnik, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

  Życiorys[]

  Kształcił się w Bangor i na Queen's University w Belfaście, zdobywając zawód prawnika i wykładowcy prawa. W 1975 został wybrany do Northern Ireland Convention jako członek Vanguard Progressive Unionist Party. Po likwidacji partii przeszedł do Ulster Unionist Party, opowiadającej się za utrzymaniem związków z Wielką Brytanią, i w 1978 został jej sekretarzem, a w 1995 przewodniczącym.

  John Hume (ur. 18 stycznia 1937 w Londonderry) – północnoirlandzki, długoletni lider północnoirlandzkich laburzystów, poseł do Izby Gmin, deputowany do Parlamentu Europejskiego I, II, III, IV i V kadencji. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Prezes klubu piłkarskiego Derry City.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Od 1990 członek brytyjskiej Izby Gmin, w 1998 współtworzył północnoirlandzkie porozumienie pokojowe, tzw. porozumienie wielkopiątkowe (Good Friday Agreement lub Belfast Agreement), nakłaniając swoją partię do zaakceptowania rozmów i przyjęcia porozumienia z katolikami. W 1998 został przewodniczącym rządu Irlandii Północnej (First Minister)

  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  W 1998 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wspólnie z Johnem Hume'em, działaczem Socjaldemokratycznej Partii Pracy.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Porozumienie wielkopiątkowe lub porozumienie pokojowe z Wielkiego Piątku (ang. Good Friday Agreement, The Agreement, Belfast Agreement, lub rzadziej Stormont Agreement, irl. Comhaontú Aoine an Chéasta, Comhaontú Bhéal Féirste lub Comhaontú Stormont) – porozumienie pokojowe zmierzające do rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej, przyjęte 10 kwietnia 1998 przez rządy Irlandii i Wielkiej Brytanii, a kontrasygnowane przez główne partie polityczne Irlandii Północnej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.