• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Strathairn  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Larkspur – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Marin. Według spisu ludności z roku 2010, w Larkspur mieszka 11926 mieszkańców.McCall (ang. The Equalizer, 1985-1989) – amerykański serial sensacyjny stworzony przez Michaela Sloana i Richarda Lindheima.

  David Russell Strathairn (ur. 26 stycznia 1949 w San Francisco) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, uznawany za aktora charakterystycznego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w San Francisco w stanie Kalifornia w rodzinie o korzeniach szkockich i hawajskich jako drugie z trojga dzieci lekarza Thomasa Scotta Strathairna Jr. i pielęgniarki Mary Frances (z domu Frazier). Uczęszczał do Redwood High School w Larkspur, a w 1970 roku ukończył Williams College w Williamstown w Massachusetts. Uczył się też w szkole klaunów Ringling Bros. and Barnum & Bailey Clown College w Venice na Florydzie. Krótko pracował jako klaun w objazdowym cyrku.

  Stowarzyszenie Aktorów Filmowych / Gildia Aktorów Amerykańskich / Gildia Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild, SAG) – związek zawodowy zrzeszający około 120 tys. amerykańskich aktorów. Od 1995 związek przyznaje corocznie własne nagrody (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych).Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Debiutował jako Ron Desjardins w dramacie Johna Saylesa Return of the Secaucus 7 (1980). Potem znalazł się w obsadzie komedii romantycznej Chory z miłości (Lovesick, 1983) u boku Dudleya Moore’a, Elizabeth McGovern, Rona Silvera, Aleca Guinnessa i Christine Baranski, dramatu biograficznego Mike’a Nicholsa Silkwood (1983) z Meryl Streep, Kurtem Russellem i Cher, dramatu sci-fi Freda Schepisi Człowiek z lodowca (Iceman, 1984) z Timothy Huttonem i Johnem Lone. Wkrótce trafił też na szklany ekran jako dr Robert Hand w operze mydlanej NBC Search for Tomorrow (1984), a także gościnnie w serialach: NBC Policjanci z Miami (Miami Vice, 1985) jako Marty Lang, CBS McCall (The Equalizer, 1988) jako Phillip Borchek i CBS Cwaniak (Wiseguy, 1989) jako Matthew Stemkowsky z Kenem Wahlem czy HBO Rodzina Soprano (The Sopranos, 2004) jako Robert Wegler.

  Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.Ron Silver, właśc. Ronald Zimelman (ur. 2 lipca 1946 w Nowym Jorku, zm. 15 marca 2009 tamże) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

  Grał też w teatrze w ponad 30 spektaklach, w tym w latach 1988-89 w sztuce Harolda Pintera Urodziny Stanleya.

  Można go było dostrzec w wielu niezależnych produkcjach. Za rolę asteroida w dramacie Johna Saylesa Miasto nadziei (City of Hope, 1991) u boku Vincenta Spano otrzymał Independent Spirit Awards w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Jako Rennie w dramacie Johna Saylesa Wygrać z losem (Passion Fish, 1992) z Mary McDonnell i Alfre Woodard był nominowany do Independent Spirit Award. W dreszczowcu Sydneya Pollacka Firma (The Firm, 1993) zagrał Raya McDeere, brata głównego bohatera (Tom Cruise). Za postać Pierce’a Morehouse Patchetta w filmie kryminalnym Curtisa Hansona Tajemnice Los Angeles (L.A. Confidential, 1997) był nominowany wraz z obsadą filmu do nagrody Screen Actors Guild. Kreacja pioniera – dziennikarza telewizyjnego Edwarda R. Murrowa w dramacie George’a Clooneya Good Night and Good Luck (2005) przyniosła mu nominację do Złotego Globu i Oscara w kategorii dla najlepszego aktora.

  Firma (org. The Firm) – amerykański film w reżyserii Sydneya Pollacka. Film powstał na kanwie powieści Johna Grishama.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1980 roku poślubił pielęgniarkę Logan Goodman, z którą ma dwóch synów: Taya (ur. 31 października 1980) i Ebberly'ego (ur. 1987). Zamieszkali na terenie Nowego Jorku.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Klaun (ang. clown) – artysta komediowy występujący najczęściej w cyrku. Wyróżnia się specjalnym makijażem, w którym dominuje biel i czerwień. Klauni nie mówią podczas występów. Co najwyżej wydają dźwięki odzwierciedlające nastrój niebędące słowami. Bardzo ważną rolę odgrywa mimika. Biały puder pokrywający całą twarz, szminka wykraczająca poza usta i rumieńce pozwalają dostrzegać niewerbalne przekazy nawet tym widzom, którzy siedzą na odległych miejscach. Inne cechy to strój, którego charakterystyczne elementy to: groteskowo duże buty oraz luźne lub w inny sposób niedopasowane ubranie, sztuczny nos w kształcie czerwonej kuli jakby miał katar. Może być maleńki kapelusik z kwiatkiem na długiej antence. Peruka lub sztuczna łysina. Całe ubranie powinno składać się z wielu jaskrawych kolorów. Może być jednolitym kombinezonem imitującym ogromny brzuch i uda. Skecze klaunów stanowią zwykle przerywnik głównego przedstawienia. Zawierają one najczęściej elementy slapstickowe i wymagające zdolności akrobatycznych.
  Kurt Vogel Russell, lepiej znany jako Kurt Russell (ur. 17 marca 1951 w Springfield) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.
  Edward R. "Ed" Murrow (urodzony jako Egbert Roscoe Murrow, ur. 25 kwietnia 1908, zm. 27 kwietnia 1965) – amerykański dziennikarz radiowy i telewizyjny.
  Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
  Good Night and Good Luck – amerykański dramat filmowy z 2005 roku, w reżyserii George’a Clooneya. Jego akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w dobie makkartyzmu.
  John Lone (chiń.: 尊龍; pinyin: Zūn Lóng), urodzony jako Ng Kwok Leung (chiń.: 吳國良); ur. 13 października 1952 w Hongkongu – amerykański aktor filmowy pochodzenia chińskiego. Jego najbardziej znane role filmowe to jaskiniowiec Charlie w filmie Człowiek z lodowca (1984), ostatni cesarz Chin, Puyi w filmie Ostatni cesarz (1987), śpiewaczka operowa Song Liling w w filmie M. Butterfly (1993).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.736 sek.