• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Purley

  Przeczytaj także...
  March 731 – samochód Formuły 1, zaprojektowany w 1973 roku przez Robina Herda i skonstruowany przez March Engineering. Model uczestniczył w sezonach 1973–1974.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Kenneth „Kenny” Bräck (ur. 21 marca 1966 r. w Arvice) – szwedzki kierowca wyścigowy, mistrz serii IRL w 1998 i zwycięzca Indianapolis 500 w 1999 roku.

  David Charles Purley (ur. 26 stycznia 1945 w Bognor Regis, West Sussex, zm. 2 lipca 1985 tamże) – brytyjski kierowca Formuły 1. Brał udział w 11 Grand Prix, debiutował 3 czerwca 1973 roku. Nie zdobył punktów.

  Najbardziej znany jest ze swojego zachowania podczas Grand Prix Holandii w 1973 roku. Jeżdżąc w zespole March wraz ze swoim przyjacielem, Rogerem Williamsonem, David Purley brał udział w Grand Prix Holandii na zmodernizowanym torze Zandvoort. Startował z 21. miejsca, dwie pozycje za Williamsonem. W trakcie wyścigu stopniowo zbliżał się do kolegi, jednak dla obu jazda zakończyła się na 8. okrążeniu. Wtedy to w bolidzie Williamsona nastąpiła eksplozja opony, co spowodowało, że March 731 uderzył w barierki, które zamiast zatrzymać bolid, wystrzeliły go na drugą stronę toru. Bolid Anglika sunął 200 metrów po asfalcie, zostawiając pas ognia. Wrak zatrzymał się do góry kołami, lekko płonąc.

  West Sussex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone nad Kanałem La Manche, w zachodniej części historycznego hrabstwa Sussex.Samolot akrobacyjny – samolot, który dzięki swoim cechom konstrukcyjno-pilotażowym może wykonywać akrobację lotniczą i jest dopuszczony do wykonywania bądź tylko określonych figur akrobacji bądź do akrobacji pełnej (wszystkie figury akrobacji).

  Purley, widząc to, zatrzymał swój bolid i pobiegł na ratunek przyjacielowi. Usiłował przewrócić bolid na koła, by Williamson mógł wyjść. Jednak wrak był zbyt ciężki, płomienie rosły i ogarniały coraz większą część pojazdu, a obsługa toru nie była w stanie się zbliżyć do płonącego bolidu (Purley, będąc kierowcą, był wyposażony w ognioodporny kombinezon, którego nie posiadali porządkowi). Gdy Purleyowi dano gaśnicę, płomienie były już na tyle duże, że nie był on już w stanie ugasić pożaru. Wkrótce ogień objął cały bolid i Purley mógł dotkliwie się poparzyć, a nawet zginąć. Od wraku odciągnął go członek obsługi toru, który został uderzony przez Purleya. Efektem była gwałtowna reakcja ludzi na trybunach, którzy chcieli wejść na tor i pomóc mu. Zostali jednak powstrzymani. Po kilku minutach od uderzenia dojechała ekipa gaśnicza, jednak wtedy Williamson był już martwy. Jeden z marshali rzucił koc na zwłoki Williamsona i wyścig toczył się dalej. Fotografia zrobiona przez Cor Mooij, przedstawiająca twarz Purleya, który zdał sobie sprawę, że jego wysiłki nie dają efektów, była bliska zwycięstwa w konkursie World Press Photo w kategorii sport. Tego samego roku David Purley otrzymał Medal Jerzego za próbę ratowania Williamsona. Łącznie został odznaczony 11 medalami za heroizm i odwagę.

  2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.World Press Photo – najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Fundacja World Press Photo działa od 1955 roku. Odbywa się corocznie, wyniki ogłaszane są w lutym. Przebiega w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i serie (reportaże), takich jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka, przyroda. Przyznawane jest też wyróżnienie jury młodzieżowego.

  Purley przeżył hamowanie ze 173 do 0 km/h na odcinku 66 cm podczas wypadku w kwalifikacjach Grand Prix Formuły 1 na torze Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii w roku 1977. Odpowiada to przeciążeniu 179,8 g, które było uważane za najwyższe, jakie kiedykolwiek przetrwał człowiek (do wypadku Kenny'ego Bräcka z 2003 roku). Złamał w wielu miejscach nogi, miednicę i żebra. Wrócił do wyścigów, ale ograniczył się do serii Aurora AFX.

  Bognor Regis - miasto w południowej Anglii, w hrabstwie West Sussex, uzdrowisko nadmorskie nad kanałem La Manche, ok. 100 km na południowy zachód od Londynu. Liczy ok. 55 000 mieszkańców.Silverstone Circuit – tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Fernando Alonso i wynosi 1:30,874.

  Purley zginął 2 lipca 1985 w katastrofie samolotu akrobacyjnego Pitts Special.

  Przypisy

  1. David PURLEY /GB/ (ang.). asag.sk. [dostęp 2006-07-31].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marshal – potoczna nazwa porządkowego na wyścigach F1. Pomaga kierowcom wyjść z bolidu i ewentualnie gasi niewielkie pożary.
  Przeciążenie (używany jest także termin nadważkość) to stan, w jakim znajduje się ciało poddane działaniu sił zewnętrznych innych, niż siła grawitacji, których wypadkowa powoduje przyspieszenie inne niż wynikające z siły grawitacji. Przyjęto wyrażać przeciążenie jako krotność standardowego przyspieszenia ziemskiego. Tak zdefiniowane przeciążenie jest wektorem, mającym kierunek i zwrot.
  March Engineering – brytyjski zespół wyścigowy, założony w 1969 roku. W latach 1970-1992 startował (z przerwami) w Formule 1. Ponadto budował nadwozia stosowane m.in. w Formule 2, Formule 3000, Formule 3 i serii CART.
  Circuit Park Zandvoort – tor wyścigowy zaprojektowany przez Johna Hugenholza, położony w miejscowości Zandvoort w Holandii.
  Medal Jerzego (ang. George Medal, w skrócie GM) – brytyjski medal ustanowiony 24 września 1940. Jest drugim pod względem ważności odznaczeniem cywilnym po Krzyżu Jerzego.
  Roger Williamson (ur. 2 lutego 1948 w Ashby-de-la-Zouch, Leicester, zm. 29 lipca 1973 w Zandvoort) – brytyjski kierowca wyścigowy. Zginął podczas Grand Prix Holandii na torze Zandvoort Circuit.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.