• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Pelletier

  Przeczytaj także...
  Pary sportowe to jedna z konkurencji w łyżwiarstwie figurowym, w ramach której duet damsko-męski musi wykonać dwa układy tzw. program krótki i program dowolny.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  David Pelletier z partnerką

  David Pelletier (ur. 22 listopada 1974) - kanadyjski łyżwiarz figurowy, startujący wraz z Jamie Salé w kategorii par sportowych. Pelletier z partnerką byli jednymi z bohaterów Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City (2002), gdzie po skandalu sędziowskim doszło do bezprecedensowej w historii igrzysk decyzji. Pierwotny, krzywdzący werdykt, przyznający Kanadyjczykom drugie miejsce zmieniono; ostatecznie zdobyli oni złoty medal ex aequo z parą rosyjską Jelena Bierieżnaja - Anton Sicharulidze.

  Anton Tarieljewicz Sicharulidze (ros. Антон Тариэльевич Сихарулидзе, ur. 25 października 1976 w Sankt Petersburgu) - rosyjski łyżwiarz figurowy startujący w kategorii par sportowych. W parze z Jeleną Bierieżną zdobył na igrzyskach olimpijskich w Nagano w 1998 srebrny medal, a w 2002 podczas igrzysk w Salt Lake City udało mu się wywalczyć złoto olimpijskie ex aequo z kanadyjską parą Jamie Salé - David Pelletier z Kanady.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Po sezonie olimpijskim 2001/2002 duet wycofał się z amatorskiego łyżwiarstwa, na rzecz startów w licznych rewiach i pokazach.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (International Skating Union) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportów łyżwiarskich.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona Oficjalna
 • David Pelletier na stronie ISU (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.