• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Mundell

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Dumfries (gael. Dùn Phris lub Druim Phris) - miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa Dumfries and Galloway. Ok. 38 tysięcy mieszkańców.
  Drugi gabinet Davida Camerona - gabinet Wielkiej Brytanii, urzędujący od 11 maja 2015 roku. Jest gabinetem jednopartyjnym Partii Konserwatywnej.

  David Gordon Mundell (ur. 27 maja 1962 w Dumfries) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej. W latach 1999-2005 deputowany do Parlamentu Szkockiego. Od 2005 jest jedynym konserwatywnym posłem do Izby Gmin wybranym w Szkocji. Od 11 maja 2015 minister ds. Szkocji w gabinetach Davida Camerona i Theresy May.

  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku odbyły się 7 maja. Zwyciężyła Partia Konserwatywna, która uzyskała 331 z 650 mandatów do Izby Gmin.Parlament Szkocki (ang. Scottish Parliament, gael.: Pàrlamaid na h-Alba; sc.: Scottish Pairlament) – jednoizbowe ciało ustawodawcze w stołecznym Edynburgu. Ma dość ograniczone działanie w porównaniu z Parlamentem Wielkiej Brytanii.

  Życiorys[]

  Młodość i kariera zawodowa[]

  Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Edynburskim, a także studiów MBA na University of Strathclyde. Jako nastolatek był członkiem młodzieżówki Partii Konserwatywnej, ale później przeszedł do Partii Socjaldemokratycznej i w jej barwach zasiadał w latach 1984-1987 w organach samorządu terytorialnego w hrabstwie Dumfries and Galloway. Po ukończeniu studiów przez 12 lat pozostawał poza czynnym życiem politycznym, skupiając się na karierze zawodowej, której większą część spędził w firmie BT Group. W tym czasie powrócił do Partii Konserwatywnej, ale nie ubiegał się o żadne stanowiska.

  Master of Business Administration, MBA (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie) - stopień akademicki przyznawany po ukończeniu studiów podyplomowych (często wymaga się tu ponadto posiadania określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej zaocznych. Studia MBA w Polsce trwają od 1 roku do 2 lat.Partia Socjaldemokratyczna (ang. Social Democratic Party, SDP) - brytyjska centrowa partia polityczna istniejąca w latach 1981-1988. Jej założycielami byli przedstawiciele prawego skrzydła Partii Pracy - Roy Jenkins, David Owen, Bill Rodgers i Shirley Williams. Przyczyną secesji była, zdaniem rozłamowców, zbytnia „lewicyzacja” Partii Pracy, w której poważne wpływy zyskała skrajnie lewicowa frakcja „Bennities”, kierowana przez Tonyego Benna.

  Kariera polityczna[]

  W 1999 z powodzeniem wystartował w pierwszych wyborach do odrodzonego parlamentu Szkocji. W 2005 był kandydatem konserwatystów do Izby Gmin w okręgu wyborczym Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale, położonym w południowej Szkocji. Udało mu się uzyskać mandat jako jedynemu w całej Szkocji członkowi swojej partii. Powtórzył ten wyczyn w wyborach w 2010 i wyborach w 2015 roku. W latach 2010-2015 był parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie ds. Szkocji, którym kierowali, zgodnie z zawartą umową koalicyjną, politycy Liberalnych Demokratów. Od 11 maja 2015 jest ministrem ds. Szkocji w gabinetach Davida Camerona i Theresy May.

  Gabinet Theresy May – gabinet Wielkiej Brytanii, urzędujący od 13 lipca 2016. Jest gabinetem jednopartyjnym Partii Konserwatywnej.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  Przypisy

  1. Biography (ang.). davidmundell.com. [dostęp 2015-05-23].
  2. RT. HON. DAVID MUNDELL MP (ang.). scottishconservatives.com. [dostęp 2015-05-23].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dumfries and Galloway (gael. Dùn Phris agus an Gall-Ghaidhealaibh) – jednostka administracyjna (council area) w południowo-zachodniej Szkocji, dawniej region administracyjny (1973-1996), z siedzibą w Dumfries.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbyły się 6 maja 2010. W całych wyborach Brytyjczycy wybierali 650 posłów do Izby Gmin (o 4 więcej niż w poprzednich wyborach), jednak 6 maja zostało wyłonionych tylko 649 członków Izby. W okręgu wyborczym Thirsk and Malton wybory zostały przeniesione na 27 maja ze względu na śmierć jednego z kandydatów w czasie kampanii wyborczej, już po zamknięciu listy kandydujących. Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Parlamentu odbyło się 18 maja.
  Liberalni Demokraci (ang. Liberal Democrats, LD, pot. libdems; oficj. Social and Liberal Democrats) – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.