• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Millar  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  89. Tour de France rozpoczął się 6 lipca w Luksemburgu, a zakończył się 28 lipca w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 20 etapów, w tym:65. edycja wyścigu Paryż-Nicea miała miejsce w dniach 11 do 18 marca 2007 roku. Liczyła ona siedem etapów oraz prolog, łączny dystans do pokonania to 1253,7 km. Do udziału w wyścigu zaproszone zostały drużyna Professional Continental Team Agritubel oraz wszystkie teamy ProTour poza Unibet.com. Team Astana dostał tzw. "dziką kartę". Z tego powodu UCI domagało się odwołania zawodów, co doprowadziło do wycofania wyścigu z cyklu ProTour przez jego organizatora, firmę ASO. W wyniku tego wyścig stał się imprezą narodową, pod patronatem francuskiego związku kolarskiego (FFC). Krótko po tym, UCI zakazało wszystkim drużynom na licencji ProTour i Professional Continental Teams startu w tej imprezie, co spowodowało, że startować mogłyby jedynie drużyny trzeciorzędne. Jednak teamy takie jak T-Mobile, La Française des Jeux, Gerolsteiner, Bouygues Télécom, Rabobank i Cofidis zgłosiły swoje uczestnictwo w "wyścigu po słońce". Dopiero na tydzień przed startem zwaśnione strony doszły do kompromisu, w wyniku którego UCI zniosło zakaz startu dla drużyn "pierwszoligowych". Mimo to, Unibet.com nie dostał zaproszenia na tę imprezę.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  David Millar (ur. 4 stycznia 1977 w La Valetta na Malcie) – szkocki kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, zawodnik profesjonalnej grupy Garmin-Sharp.

  Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.Tour of California (Dookoła Kalifornii) – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Należy do cyklu UCI America Tour i od 2007 ma najwyższą po UCI ProTour kategorię 2.HC.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Millar, syn brytyjskiego dyplomaty, wzrastał w Hongkongu. Nie jest spokrewniony z innym szkockim kolarzem o tym samym nazwisku, Robertem Millarem. W 1997 został zawodowcem wstępując w szeregi teamu Cofidis, gdzie należał do czasu afery dopingowej z lata 2004. Zawieszono go wtedy do 23 czerwca 2006. Swój powrót do ścigania świętował podczas Tour de France 2006 w gronie kolarzy z grupy Saunier Duval-Prodir. Z końcem 2007 przeszedł do amerykańskiej drużyny Team Slipstream (jest jej współwłaścicielem), mającej ambicje dostania się do ProTour w roku 2009.

  EF Education First (Kod UCI: EF1) – amerykańska drużyna kolarska należąca do UCI WorldTeams. Grupa powstała w roku 2007 i początkowo brała udział głównie w imprezach rozgrywanych w USA, ale również w UCI Europe Tour. 76. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2003 odbyły się w kanadyjskim mieście Hamilton, w dniach 7 - 12 października 2003 roku. W indywidualnej jeździe na czas mężczyzn triumfował Brytyjczyk David Millar, jednak został on zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu.

  Należy do specjalistów od jazdy na czas. Podczas Tour de France 2000 wygrał prolog (który z powodu swojej długości – 16,5 km – był rozgrywany jako pierwszy etap) i przez trzy kolejne dni nosił żółtą koszulkę. W kolejnych latach również wygrywał etapy w Tourze (jeden w 2002 i jeden w 2003) oraz w Vuelta a España (2001 i jeden w 2003). Swój pierwszy triumf po aferze dopingowej świętował podczas czasówki na Vuelta a España 2006.

  Michael Rogers (ur. 20 grudnia 1979 w Barham) – australijski kolarz szosowy i torowy, brązowy medalista olimpijski i trzykrotny mistrz świata na szosie, zawodnik profesjonalnej grupy Team Saxo-Tinkoff.Valletta (malt. Il-Belt Valletta) - stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Siedziba gminy o tej samej nazwie.

  Najlepszym sezonem był dla niego rok 2003: na jubileuszowym Tour de France 2003 z powodu problemów technicznych zaprzepaścił zwycięstwo na prologu rozgrywanym pod paryską Wieżą Eiffla, jednak jesienią zdobył złoto na mistrzostwach świata w Hamilton. Na rozgrywanych dwa lata wcześniej mistrzostwach świata w Lizbonie był drugi za Janem Ullrichem.

  UCI ProTour – był to cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w 2005 na miejsce rozgrywanego do tej pory Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W pierwszej edycji obejmował 27 najbardziej prestiżowych wyścigów oraz Mistrzostwa Świata. Obligatoryjnie uczestniczyło w nich 20 najmocniejszych drużyn zawodowych (ProTeams) oraz na zaproszenie Zawodowe Ekipy Kontynentalne (Professional Continental Teams).74. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2001 odbyły się w stolicy Portugalii - Lizbonie, w dniach 9 - 14 października 2001 roku.

  Latem 2004 roku przyznał się jednak do stosowania EPO, przez co stracił tytuł mistrzowski na rzecz Australijczyka Michaela Rogersa. Millar należy więc, obok Richarda Virenque'a, Alexa Zülle i kilku innych, do grona słynnych kolarzy przyłapanych na dopingu. W konsekwencji został zdyskwalifikowany na dwa lata.

  Do kolarstwa powrócił w 2006 roku. Na początku marca 2007 wygrał prolog Paryż-Nicea.

  Driedaagse Brugge-De Panne – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany pomiędzy miejscowościami Brugia i De Panne w belgijskiej Flandrii Zachodniej. Wyścig odbywa się najczęściej w tygodniu poprzedzającym Ronde van Vlaanderen, na początku kwietnia. Trasa jest urozmaicona i prowadzi przez flandryjskie pagórki (Hellingen) oraz odcinki pokryte brukiem (Pavé). Do 2017 roku wyścig był wieloetapowy i składał się zazwyczaj z 3 etapów ze startu wspólnego i jednego jazdy indywidualnej na czas. Ówczesna nazwa wyścigu to Trzy dni De Panne (nl. Driedaagse van De Panne-Koksijde). 1. edycja wyścigu kolarskiego Dookoła Pekinu odbywała się w dniach 5–9 października 2011. Trasa tego wieloetapowego wyścigu liczyła pięć etapów ze startem i metą w Pekinie, o łącznym dystansie 610,3 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2011.

  Podczas mistrzostw świata w Geelong w 2010 roku zdobył kolejne srebro w jeździe indywidualnej na czas. Przegrał tylko z Fabianem Cancellarą ze Szwajcarii.

  Ponadto w 2000 roku wystartował w indywidualnej jeździe na czas na igrzyskach olimpijskich w Sydney, zajmując 16. miejsce. Wystąpił także na igrzyskach w Londynie w 2012 roku, gdzie w wyścigu ze startu wspólnego zajął 108. pozycję.

  Igrzyska Wspólnoty Narodów, także: Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej (ang. Commonwealth Games) – wydarzenie sportowe rozgrywane co 4 lata, w swojej formie zbliżone do nowożytnych igrzysk olimpijskich. W zawodach tych występują sportowcy z państw zrzeszonych we Wspólnocie Narodów. Organizacją zarządzającą jest Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów (ang. Commonwealth Games Federation).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fabian Cancellara (ur. 18 marca 1981 w Wohlen koło Berna) – szwajcarski kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski i siedmiokrotny medalista mistrzostw świata. Jest jedynym kolarzem w historii, który cztery razy zdobył tytuł szosowego mistrza świata. Obecnie jest zawodnikiem drużyny RadioShack-Leopard.
  61. Vuelta a España odbyła się w dniach 26 sierpnia - 17 września 2006. Podczas 21 etapów kolarze przejechali 3212,7 km. Wyścig rozpoczął się w Maladze, zakończył się zaś w Madrycie. Ostatecznym zwycięzcą został Aleksander Winokurow.
  99. edycja Tour de France odbyła się w dniach od 30 czerwca do 22 lipca 2012. Trasa największego kolarskiego wyścigu rozpoczęła się w belgijskim Liège sześciokilometrowym prologiem (jazdą indywidualną na czas).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Critérium du Dauphiné (do 2009 Critérium du Dauphiné Libéré) – wyścig etapowy zaliczany obok Tour de Suisse do najważniejszych sprawdzianów przed Tour de France. Jest to wymagająca, trwająca około tygodnia (zazwyczaj 8 dni) impreza rozgrywana w pierwszej połowie czerwca, przeważnie na terenach francuskich Alp i Prowansji. Obok prologu, w harmonogramie wyścigu znajduje się również górska czasówka, która należy do trudniejszych odcinków całego wyścigu. Najcięższe etapy wyścigu bardzo często pokrywają się z trasą późniejszego Tour de France. Z reguły więc, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy są postrzegani jako potencjalni faworyci w TdF. Najlepszym przykładem takiej sytuacji był Lance Armstrong, który traktował Dauphiné jako ostateczny sprawdzian formy przed Wielką Pętlą. Armstrong wygrywając dwukrotnie wyścig pokazywał swoją wysoką formę, którą przekładał na zwycięstwo w odbywającym się w lipcu wyścigu Dookoła Francji.
  93. Tour de France rozpoczął się 1 lipca 2006 w Strasburgu, a zakończył się 23 lipca w Paryżu. Wyścig składał się z 21 etapów, w tym 10 etapów płaskich, 3 etapów pagórkowatych, 5 etapów górskich i 3 etapów jazdy indywidualnej na czas. Trasa wyścigu liczyła 3657 km. Był to pierwszy wyścig nowego dyrektora Tour de France Christiana Proudhomme’a, pierwszy wyścig po dominacji Lance’a Armstronga oraz pierwszy wyścig od 1999 roku, w którym nie jechał wcześniejszy triumfator.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.79 sek.