• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Miliband

  Przeczytaj także...
  Politolog – absolwent studiów na kierunku politologia i pokrewnych (polityka społeczna, europeistyka, nauki polityczne), osoba posiadająca wiedzę naukową w zakresie politologii:Arsenal Football Club (wym. [ˈɑ:sənl] lub [ˈɑ:snəl]; przydomek Kanonierzy) – angielski klub piłkarski z siedzibą w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn, 13-krotnym mistrzem kraju, 13-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii i najdłużej utrzymującym się w najwyższej klasie rozgrywkowej zespołem w Anglii – od 1919 roku.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  David Wright Miliband (ur. 15 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski polityk i politolog, członek Partii Pracy, były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

  Pochodzenie i rodzina[ | edytuj kod]

  David Milliband urodził się w Londynie. Ma polsko-żydowskie korzenie. Jest starszym synem Marion Kozak i teoretyka marksizmu Ralpha Milibanda. Marion Kozak urodziła się w Częstochowie i wyemigrowała z Polski w latach 50. Dziadkowie Davida ze strony ojca mieszkali w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Dziadek, Samuel Miliband, miał wstąpić do Armii Czerwonej w 1919 i brać udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Samuel Miliband w 1920 wyemigrował do Belgii, gdzie urodził się ojciec Davida – Adolph. W 1940 rodzina Milibandów uciekła przed Niemcami do Londynu, gdzie ojciec Davida przybrał imię Ralph. Młodszy o cztery lata brat Davida, Ed Miliband, również jest laburzystowskim politykiem, do niedawna liderem partii.

  David Anthony Llewellyn Owen, baron Owen, CH (ur. 2 lipca 1938 w Plympton w hrabstwie Devon) – brytyjski polityk, początkowo członek Partii Pracy, następnie jeden z założycieli Partii Socjaldemokratycznej, a po jej zjednoczeniu z liberałami założyciel kolejnej Partii Socjaldemokratycznej. Minister spraw zagranicznych w rządzie Jamesa Callaghana.Ed Miliband, właśc. Edward Samuel Miliband (ur. 24 grudnia 1969 w Londynie) – brytyjski polityk, lider Partii Pracy, lider opozycji, były minister energii i klimatu.

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  Kształcił się w różnych szkołach w Londynie, Benton Park School w Leeds oraz Haverstock Comprehensive School. Następnie rozpoczął naukę w Corpus Christi College w Oksfordzie, gdzie ukończył studia licencjackie w zakresie filozofii, ekonomii i politologii, a w 1990 uzyskał magisterium z ostatniej z tych dziedzin. W latach 1989–1994 pracował w sektorze pozarządowym

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kariera polityczna[ | edytuj kod]

  W 1994 został etatowym działaczem Partii Pracy i jednocześnie szefem zespołu doradców politycznych Tony’ego Blaira. W 2001 uzyskał mandat parlamentarny w okręgu South Shields, który do dziś reprezentuje w Izbie Gmin.

  Po rocznym pobycie w tylnych ławach parlamentu (przeznaczonych dla mniej znaczących deputowanych) w 2002 został młodszym ministrem w departamencie edukacji. 15 grudnia 2004 przeszedł do Urzędu Gabinetu. Po wyborach w 2005 stał się członkiem gabinetu, formalnie bez teki, a faktycznie wyręczającym wicepremiera Johna Prescotta w doglądaniu przypisanych mu obszarów mieszkalnictwa i samorządów. Po gruntownej rekonstrukcji rządu z maja 2006, stanął na czele resortu środowiska, żywności i spraw wsi.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).

  28 czerwca 2007 został mianowany ministrem spraw zagranicznych w rządzie premiera Gordona Browna. Był najmłodszym politykiem piastującym to stanowisko od 1977, kiedy ministrem został David Owen. Na czele Foreign Office pozostał do wyborczej porażki laburzystów w 2010.

  We wrześniu 2010 ubiegał się o stanowisko lidera Partii Pracy, przegrał jednak ze swoim bratem, Edem.

  Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Żonaty z Louise Shackleton, wiolonczelistką Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Małżonkowie nie mają własnych dzieci, ale adoptowali dwóch synów w Stanach Zjednoczonych. Jest kibicem Arsenalu Londyn, a także prezesem lokalnego klubu piłkarskiego South Shields F.C. Jest również pierwszym brytyjskim ministrem, który prowadzi internetowego bloga.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polacy uratowali matkę Davida Milibanda (pol.). Rzeczpospolita, 2009-06-25. [dostęp 7 lipca 2009].
  2. Miliband nad Wisłą (pol.). Rzeczpospolita, 2009-06-23. [dostęp 7 lipca 2009].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Davida Milibanda
 • Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty (ang. The Foreign and Commonwealth Office), bardziej znane jako Biuro Spraw Zagranicznych (Foreign Office) lub FCO, jest departamentem rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialnym za promocję interesów państwa zagranicą, odpowiednikiem ministerstw spraw zagranicznych w innych krajach. Szef biura nosi tytuł Sekretarza Stanu ds. Zagranicznych i Wspólnoty (Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs) zaś popularnie nazywany jest Sekretarzem ds. Zagranicznych (Foreign Secretary). Jego pozycja jest jedną z najbardziej prestiżowych w rządzie brytyjskim (cabinet) po premierze; pozostałe to Kanclerz Skarbu (Chancellor of the Exchequer) oraz Sekretarz ds. Wewnętrznych (Home Secretary).
  John Leslie Prescott (ur. 31 maja 1938 w Prestatyn w Walii), brytyjski polityk, wiceprzewodniczący Partii Pracy, wicepremier Wielkiej Brytanii w latach 1997-2007.
  Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.
  Okręg wyborczy South Shields powstał w 1832 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Jest jednym z najstarszych istniejących okręgów wyborczych w Wielkiej Brytanii.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.