• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Laws

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bank inwestycyjny – to bank specjalizujący się w transakcjach inwestycyjnych. Zajmuje się przede wszystkim emisją i handlem papierami wartościowymi dla swoich klientów. Może zajmować się również przejęciami oraz fuzjami.
  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku odbyły się 7 maja. Zwyciężyła Partia Konserwatywna, która uzyskała 331 z 650 mandatów do Izby Gmin.

  David Laws (ur. 30 listopada 1965 w Farnham) - brytyjski polityk, członek partii Liberalnych Demokratów, w latach 2001-2015 poseł do Izby Gmin. W maju 2010 był krótko członkiem gabinetu Davida Camerona i stał się pierwszym jego ministrem zmuszonym do dymisji.

  Farnham - miasto w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Surrey. Położone jest ono 67 km na południowy zachód od Londynu. Miasto zamieszkane jest przez około 38 000 ludzi.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Biografia[]

  Kariera zawodowa i partyjna[]

  Ukończył z wyróżnieniem studia ekonomiczne na University of Cambridge. Podjął pracę w sektorze bankowości inwestycyjnej i doszedł do szczebla jednego z szefów brytyjskiego oddziału banku JP Morgan. W 1994 postanowił zająć się polityką i został doradcą ekonomicznym Liberalnych Demokratów. W 1997 bez powodzenia startował w ich barwach do Izby Gmin, lecz mimo porażki po wyborach objął w partii etatowe stanowisko dyrektora ds. badań i programu. W 1999 był jednym z negocjatorów, którzy wypracowali umowę koalicyjną między Liberalnymi Demokratami a Partią Pracy, dotyczącą współtworzenia autonomicznego rządu Szkocji.

  Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).George Gideon Oliver Osborne (ur. 23 maja 1971 w Londynie) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, członek Izby Gmin od 2001, Kanclerz Skarbu od 2010.

  Kariera parlamentarna i rządowa[]

  W opozycji[]

  W 2001 uzyskał mandat parlamentarny, przejmując okręg wyborczy po byłym liderze partii Paddym Ashdownie. W 2005 został rzecznikiem partii ds. pracy i emerytur, a później ds. dzieci, szkół i rodzin. W 2007 George Osborne, wówczas kanclerz skarbu w gabinecie cieni, zaproponował mu eksponowane miejsce w strukturach Partii Konserwatywnej, jeśli tylko zmieni barwy partyjne. Laws stanowczo odmówił, twierdząc, iż szybkie dojście do wysokich stanowisk nie jest jego głównym celem w polityce.

  Paddy Ashdown, właśc. Jeremy John Durham Ashdown, baron Ashdown of Norton-sub-Hamdon (ur. 27 lutego 1941 w Nowym Delhi) – brytyjski polityk, wojskowy i dyplomata, deputowany do Izby Gmin czterech kadencji, w latach 1988–1999 lider Liberalnych Demokratów, par dożywotni.Okręg wyborczy - część terytorium na jaką dzieli się państwo w czasie trwania wyborów parlamentarnych, prezydenckich w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla danego terenu, z których wybiera się przedstawicieli.

  W rządzie[]

  Po wyborach w 2010 roku Laws został szefem zespołu Liberalnych Demokratów negocjującego warunki zawarcia koalicji z konserwatystami, która pozwoliła na utworzenie rządu Davida Camerona. Laws zajął w nim miejsce głównego sekretarza skarbu, najważniejszego (po kanclerzu skarbu) ministra odpowiedzialnego za politykę budżetową. Po niespełna trzech tygodniach jego urzędowania, 28 maja 2010, dziennik Daily Telegraph ujawnił, że Laws jest gejem (do czego sam polityk przyznał się tuż przed publikacją) i że przez pięć lat wynajmował miejsce swojego służbowego zakwaterowania w Londynie jako parlamentarzysty, finansowane ze środków publicznych, od swojego nieformalnego partnera życiowego. Stanowiło to naruszenie wewnętrznych przepisów parlamentu, zakazujących posłom zawierania takich transakcji z własnymi współmałżonkami lub osobami, z którymi pozostają w podobnych relacjach. Wydana nieprawidłowo kwota wyniosła łącznie ok. 40 tysięcy funtów. Dzień po ukazaniu się artykułu Laws zrezygnował z zajmowanego stanowiska rządowego, opuszczając gabinet Camerona jako pierwszy z jego członków.

  Pierwszy gabinet Davida Camerona - gabinet Wielkiej Brytanii urzędujący od 11 maja 2010 do 8 maja 2015. Był pierwszym od zakończenia II wojny światowej gabinetem koalicyjnym. Tworzyły go Partia Konserwatywna oraz, jako mniejszy partner, Liberalni Demokraci. Sytuacja taka wynikała z faktu, iż żadna partia nie była w stanie samodzielnie stworzyć rządu większościowego, gdyż żadna nie uzyskała w wyborach bezwzględnej większości w Izbie Gmin.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  We wrześniu 2012 powrócił do rządu, zajmując równocześnie stanowiska ministra stanu (co odpowiada polskiej randze sekretarza stanu) w resorcie edukacji oraz w Urzędzie Gabinetu. Choć formalnie nie został ponownie członkiem gabinetu, na mocy nadanego przez premiera przywileju miał prawo stałego uczestnictwa w jego posiedzeniach.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.

  Laws nie zdołał uzyskać reelekcji w wyborach w 2015 roku, ulegając kandydatowi Partii Konserwatywnej, Marcusowi Fyshowi.

  Przypisy

  1. Tories step up hunt for defectors, BBC News, 2007-03-27 [dostęp 2010-05-30]
  2. MPs' Expenses: Treasury chief David Laws, his secret lover and a £40,000 claim, Daily Telegraph, 2010-05-28 [dostęp 2010-05-30]

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbyły się 6 maja 2010. W całych wyborach Brytyjczycy wybierali 650 posłów do Izby Gmin (o 4 więcej niż w poprzednich wyborach), jednak 6 maja zostało wyłonionych tylko 649 członków Izby. W okręgu wyborczym Thirsk and Malton wybory zostały przeniesione na 27 maja ze względu na śmierć jednego z kandydatów w czasie kampanii wyborczej, już po zamknięciu listy kandydujących. Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Parlamentu odbyło się 18 maja.Liberalni Demokraci (ang. Liberal Democrats, LD, pot. libdems; oficj. Social and Liberal Democrats) – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Daily Telegraph – poranny dziennik brytyjski o konserwatywno-liberalnym profilu, założony przez pułkownika Arthura B. Sleigha w 1855 w Londynie. Właścicielem jest Press Holdings.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.