• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Hemmings

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gladiator – film kostiumowy produkcji USA z 2000 roku w reżyserii Ridleya Scotta, którego akcja dzieje się w czasach starożytnego Rzymu. Obok postaci historycznych, jak cezar Marek Aureliusz czy jego syn Kommodus, występują też postaci fikcyjne jak Juba, czy też generał Maximus (ma on jednak kilka pierwowzorów historycznych).
  Michelangelo Antonioni (ur. 29 września 1912 w Ferrarze, zm. 30 lipca 2007 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy.

  David Hemmings (ur. 18 listopada 1941 w Guildford, hrabstwo Surrey, Anglia, zm. 3 grudnia 2003 w Bukareszcie, Rumunia) – angielski aktor, reżyser i producent filmowy.

  Uznawany jest za jedną z ważniejszych ikon filmowych lat sześćdziesiątych. Za jego najważniejszą rolę uznaje się występ w filmie Antonioniego Powiększenie (ang. "Blow-up"), gdzie zagrał on młodego i ambitnego fotografa Thomasa.

  Hemmings urodził się w Guildford, w Wielkiej Brytanii. Edukację rozpoczął w Glyn College w Epsom, jednak już jako dziecko kierował się w stronę świata rozrywki, a ściślej rzecz biorąc – w stronę kariery muzycznej. Jeździł w tournée z English Opera Group jako sopran – grupa wsławiła się głównie współpracą z kompozytorem i dyrygentem Benjaminem Brittenem. Hemmings studiował także malarstwo w Epsom School of Art. Pierwsza wystawa jego prac odbyła się gdy miał piętnaście lat. Jako nastolatek opuścił dom rodzinny i wyruszył do Austrii, gdzie pracował jako magik w nocnych klubach. Grał też na gitarze.

  Mężczyzna, kobieta i dziecko (ang. Man, Woman and Child) – amerykański film obyczajowy z 1983 roku, na podstawie powieści Mężczyzna, kobieta i dziecko, Ericha Segala.Liga niezwykłych dżentelmenów – film przygodowy z roku 2003. W głównych rolach występują Sean Connery, Peta Wilson, Stuart Townsend i Shane West. Film opowiada o grupie bohaterów obdarzonych niezwykłymi mocami.

  Jego pierwszym ważniejszym występem filmowym była rola w Tęczowej kurtce z roku 1954. W wieku 20 lat powrócił jednak do śpiewania, występował głównie w nocnych klubach. W wieku 24 lat nastąpił punkt kulminacyjny jego kariery filmowej – rola w Powiększeniu Michelangela Antonioniego. Anegdota mówi, że Hemmings był pewien, że zawalił przesłuchanie do filmu, ponieważ Antonioni podczas jego występu cały czas kręcił głową. Później dowiedział się jednak, że owo zachowanie spowodowane było dręczącym reżysera syndromem Touretta – do objawów choroby należą niekontrolowane ruchy ciała.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  David Hemmings zmarł 3 grudnia 2003 roku na zawał serca w Bukareszcie. Miał 62 lata. Śmierć nastąpiła na planie filmu Błogosławiona.

  Wybrana filmografia[]

 • 1966 Powiększenie (Blowup)
 • 1968 Szarża lekkiej brygady
 • 1968 Barbarella
 • 1974 Britannic w niebezpieczeństwie (Juggernaut)
 • 1977 Zniknięcie (The Disappearance)
 • 1978 Książę i żebrak (Crossed Swords)
 • 1981 Dr Jekyll i Mr Hyde (Dr. Jekyll and Mr. Hyde)
 • 1983 Mężczyzna, kobieta i dziecko (Man, Woman and Child)
 • 2000 Gladiator
 • 2002 Equilibrium
 • 2002 Gangi Nowego Jorku (Gangs of New York)
 • 2003 Liga niezwykłych dżentelmenów (The League of Extraordinary Gentlemen)
 • Linki zewnętrzne[]

 • David Hemmings w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • David Hemmings w bazie filmweb.pl
 • David Hemmings w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiększenie układu optycznego jest stosunkiem rozmiaru obrazu do rozmiaru przedmiotu. Powiększenie jest wielkością bezwymiarową i może przyjmować wartości większe od 0. Powiększenie p > 1 oznacza rzeczywiste powiększenie obrazu, podczas gdy p < 1 – jego pomniejszenie. Niektórzy autorzy przypisują powiększeniu wartość ujemną, gdy obraz jest odwrócony. Z punktu widzenia optyki geometrycznej powiększenie zależy tylko od geometrii układu optycznego i może być dowolnie duże. Jednak z powodu falowej natury światła, przy pewnym powiększeniu pogarsza się jakość obrazu. Jest to spowodowane skończoną zdolnością rozdzielczą przyrządów optycznych. W zależności od rodzaju obrazu i przeznaczenia układu optycznego, definiuje się powiększenie liniowe (zwane po prostu powiększeniem) lub powiększenie kątowe.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Guildford – miasto w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie (borough) Guildford, położone na południowy zachód od Londynu, nad rzeką Wey (prawy dopływ Tamizy). Około 66 tys. mieszkańców.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Powiększenie (ang. Blowup) – film fabularny produkcji brytyjsko-włoskiej w reżyserii Michelangelo Antonioniego z 1966. Scenariusz został oparty na książce Julio Cortázara Babie lato (Las babas del diablo).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.