• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Copperfield - powieść


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Autobiografia – gatunek literacki (rodzaj biografii), w którym autor opisuje swoje życie. Głównym tematem tego rodzaju wypowiedzi jest więc jej autor. Większość autobiografii jest napisana w pierwszej osobie, choć zdarzają się i takie, w których autor – ustami narratora – mówi o sobie "on" lub zwraca się do siebie "ty". Na napisanie autobiografii decydują się zazwyczaj osoby publiczne, np. artyści, politycy.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  David Copperfield (ang David Copperfield or The Personal History, Adventures, Experience and Observation of David Copperfield the Younger of Blunderstone Rookery (Which He Never Meant to Publish on Any Account)) – powieść obyczajowa angielskiego pisarza Karola Dickensa, wydana po raz pierwszy w roku 1850 (pierwsze polskie wydanie w 1888 roku). Jak niemal wszystkie dzieła Dickensa, początkowo ukazywała się w odcinkach. Wiele wątków z tej powieści jest uznawane za autobiograficzne.

  Karol Dickens, właściwie Charles John Huffam Dickens, pseudonim Boz (ur. 7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth, zm. 9 czerwca 1870 w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent) – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii.

  Bohaterowie[]

 • David Copperfield, David Trotwood Copperfield, Trot - główny bohater, książka opowiada historię od jego narodzin aż do wieku dojrzałego.
 • Klara Copperfield - matka Dawida, wychodzi za mąż ponownie, gdy Dawid jest małym chłopcem. Po urodzeniu drugiego synka umiera.
 • Dawid Copperfield - ojciec głównego bohatera, umiera jeszcze przed narodzinami syna.
 • Klara Peggotty, Klara Peggotty Barkis - służąca w domu Copperfieldów, niania Dawida, opiekunka jego matki.
 • Pan Murdstone - drugi mąż Klary Copperfield, ożenił się z nią dla majątku; człowiek surowy i despotyczny.
 • Panna Joanna Murdstone - szwagierka Klary Copperfield, sprowadzona przez brata do nowego domu przejmuje rolę gospodyni.
 • Betsey Trotwood - ciotka Dawida, osoba bardzo surowa i ekscentryczna, ale o dobrym sercu.
 • Pan Dick - przyjaciel przygarnięty przez ciotkę, przez ludzi uważany za chorego psychicznie, służy dobrymi radami.
 • Tomasz Traddles - przyjaciel Dawida ze szkoły pana Creakle, później prawnik.
 • Pani i pan Micawber - wielodzietne małżeństwo, ludzie ubodzy, za wszystko płacący wekslami, za które chcą w przyszłości zapłacić. Pani Micawber wierzy w możliwości i talent swojego męża w interesach; ten w końcu zostaje sędzią pokoju w Australii.
 • Dora Spenlow - córka wziętego prawnika, piękna dziewczyna, wielka miłość i pierwsza żona Dawida, niepraktyczna i dziecinna, umiera po krótkim czasie małżeństwa.
 • Agnieszka Wickfield - przyjaciółka Dawida od dziecinnych lat, kiedy to Dawid mieszkał w domu jej ojca. Zawsze służy mu pomocą. Kilka lat po śmierci Dory Dawid żeni się z nią, ona kochała go całe życie.
 • Uriasz Heep - człowiek który ubezwłasnowolnił ojca Agnieszki, zagarnął wiele majątków (w tym ciotki Betsey Trotwood), jego intrygi odkrył pan Micawber przy pomocy Traddlesa.
 • Daniel Peggotty - rybak, brat opiekunki Dawida; przygarnął sieroty: Hama i Emilkę oraz wdowę Gummidge, uważał ich za swoja rodzinę, gdy Emilka uciekła, szukał jej, żeby jej pomóc.
 • James Steerforth - Dawid uważał go za przyjaciela. Poznali się w szkole pana Creakle; James pochodził z bardzo bogatego domu; uwiódł Emilkę, gdy była już narzeczoną Hama Peggotty i potem ją porzucił. Zginął w katastrofie morskiej podczas burzy, Ham próbował go ratować, jednak również utonął.
 • Opis fabuły[]

  Dawid rodzi się półsierotą; po kilku latach matka poznaje mężczyznę, za którego wychodzi za mąż, jednak nie jest to małżeństwo szczęśliwe. Dawid zostaje odesłany przez ojczyma do szkoły, w której jest maltretowany przez nauczyciela. Po śmierci matki trafia do pracy do fabryki; ciężko pracuje, żyje w nędzy; w końcu ucieka do swej ciotki Betsey Trotwood, którą pamięta z opowiadań matki i niani Peggotty. Ciotka, która miała nadzieję że Dawid urodzi się dziewczynką, nadaje mu drugie imię Trotwood i zajmuje się nim. Postanawia edukować go w kierunku prawniczym. Dawid trafia do domu doktora Wickfielda i mieszka z nim i jego córką Agnieszką. Nie odpowiada mu zawód prawnika i zaczyna pisać artykuły do gazet; później stanie się popularnym pisarzem. W międzyczasie poznaje Dorę, w której zakochuje się z wzajemnością, jednak dziewczyna niedługo po ślubie umiera. Jest świadkiem zdrady Jamesa Steerfortha, człowieka którego uważa za najlepszego przyjaciela jeszcze ze szkoły. Mężczyzna ten uwodzi przyjaciółkę Dawida z dzieciństwa Emilkę, namawia ją do ucieczki a potem porzuca. Dawid pomaga jej wujowi Danielowi Peggotty odnaleźć dziewczynę. Razem z przyjaciółmi - Traddlesem, panem Micawberem, panem Dickiem i ciotką odkrywa malwersacje finansowe Heepa, pracownika doktora Wickfielda; następnie żeni się z Agnieszką, która kochała go od wielu lat.

  Zobacz też[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.