• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Carradine  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  William Hal Ashby – (ur. 2 września 1929 w Ogden, zm. 27 grudnia 1988 w Malibu) – amerykański reżyser i montażysta filmowy. Zdobywca Oscara za najlepszy montaż za film W upalną noc (1967) Normana Jewisona. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  David Carradine, właśc. John Arthur Carradine (ur. 8 grudnia 1936 w Hollywood, zm. 3 czerwca 2009 w Bangkoku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, reżyser, scenarzysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Hollywood w Kalifornii jako pierworodny syn legendarnego aktora charakterystycznego Johna Carradine i Ardanelle Abigail (z domu McCool). Ze strony matki miał pochodzenie irlandzkie, był prawnukiem Beverly Francisa Carradine (1848-1931), ewangelicznego metodystycznego autora piszącego przede wszystkim na temat uświęcenia, i prabratankiem artysty Willa Fostera. Miał czterech przyrodnich braci ze strony ojca; adoptowanego Bruce'a (ur. 1933), Christophera Johna (ur. 1947), Keitha (ur. 1949) i Roberta (ur. 1954). Był także wujkiem Ever Dawn i Marthy Campbell Plimpton.

  Ptaszek na uwięzi (ang. Bird on a Wire) – komedia sensacyjna z wątkiem romantycznym z roku 1990, reżyseria John Badham. W roli głównej wystąpił Mel Gibson. W pozostałych rolach wystąpili: Goldie Hawn, David Carradine, Bill Duke, Joan Severance.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Zwany przez jego rodzinę Jackiem, miał burzliwe dzieciństwo. Jego rodzice rozwiedli się i kilkakrotnie brali ślub. Urodził się z drugiego z trzech małżeństw matki, a pierwszego z czterech związków małżeńskich jego ojca. W czasie ich małżeństwa, matka już wychowywała syna pierwszego męża. Jego ojciec planował dużą rodzinę, ale po tym jak jego żona miała serię poronień, odkrył, że miała wiele nielegalnych aborcji bez jego wiedzy. W tym kontekście niezgody małżeńskiej, w wieku pięciu lat chciał popełnić samobójstwo przez powieszenie, uratował go ojciec.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Czarodziejki (ang. Charmed) – amerykański serial fantasy, którego wszystkie osiem sezonów można było oglądać w telewizji The WB w USA, a w Polsce w telewizji Polsat, Hallmark, SciFi Universal i obecnie na Fox Life. Serial opowiada o najpotężniejszych na świecie dobrych czarodziejkach – siostrach Halliwell. Każda z nich posiada unikalną magiczną siłę, która dojrzewa i rozwija się w ciągu całego ich życia. Razem mieszkają w rodzinnej posiadłości i wykorzystują swe zdolności do walki z demonami i innymi siłami zła, które panoszą się na terenie San Francisco w Kalifornii.

  Po trzech latach małżeństwa, matka złożyła pozew o rozwód, ale para pozostawała w związku małżeńskim przez kolejne pięć lat. Rozwód w końcu się odbył w roku 1944, kiedy to David miał siedem lat. Jego ojciec opuścił Kalifornię, aby uniknąć płacenia alimentów. Po serii bitew sądowych w walce o opiekę nad dzieckiem i alimenty, w rezultacie David dołączył do swojego ojca w Nowym Jorku. W tym czasie jego ojciec ożenił się ponownie. Przez kilka następnych lat przemieszczał się po internatach.

  Ulice nędzy (oryg. Mean Streets) – film amerykański z 1973 w reżyserii Martina Scorsese. W rolach głównych wystąpili Robert De Niro i Harvey Keitel.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  W końcu powrócił do Kalifornii, gdzie ukończył Oakland High School. Uczęszczał do Oakland Junior College (obecnie Laney College) na rok przed przeniesieniem się do San Francisco State College (obecnie San Francisco State University), gdzie studiował dramat i teorię muzyki, wystąpił jako Iago w Otello. Po porzuceniu studiów w University of California, Carradine spędził trochę czasu w San Francisco North Beach i Venice, w Kalifornii. Mimo prób uniku, w latach 1960-62 Carradine odbył służbę wojskową w armii Stanów Zjednoczonych.

  Keith Ian Carradine (ur. 8 sierpnia 1949 w San Mateo, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, kompozytor, scenarzysta i artysta malarz.Otello (ang. Othello) – tragedia Williama Szekspira napisana prawdopodobnie ok. 1602-1604 r. Tytułowym bohaterem sztuki jest Maur, który żeni się z córką weneckiego senatora, Desdemoną; choć żona pozostaje mu wierna, Otello, za sprawą intryg, zaczyna podejrzewać ją o cudzołóstwo i daje się ogarnąć obsesyjnej zazdrości.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po wyjściu z wojska, w 1963 roku zadebiutował w telewizji w jednym z odcinków serialu-westernu ABC Wagon pociągowy (Wagon Train) z udziałem Roberta Fullera i Bruce'a Derna. Rok później trafił na duży ekran w westernie Taggart (1964) jako Cal Dodge. W 1965 odniósł sukces na Broadwayu w sztuce Petera Shaffera Królewskie polowanie na słońce (The Royal Hunt of the Sun) o zniszczeniu imperium Inków przez konkwistadora Francisca Pizarra, a za występ otrzymał Theatre World Award. Grał tytułową rolę w serialu ABC Shane (1966). Stał się znany z telewizyjnej roli Kwai Chang Caine'a w serialu Kung Fu (1972-75), za którą był nominowany do nagrody Emmy (1972) i Złotego Globu (1974). Kreacja pieśniarza folk Woody'ego Guthrie w biograficznym filmie Hala Ashby By nie pełzać na kolanach (Bound for Glory, 1976). przyniosła mu nagrodę National Board of Review Award i nominację do Złotego Globu. W 1985 zdobył tytuł Człowieka Roku Fraternal Order of Police.

  Hotel umarlaków (ang. Dead & Breakfast) – niezależny film fabularny produkcji amerykańskiej z 2004 roku, łączący w sobie elementy horroru, czarnej komedii, a nawet musicalu, i wpisujący się w nurt podgatunków gore oraz slasher. Film, do własnego scenariusza, wyreżyserował Matthew Leutwyler, a jego światowa premiera odbyła się w marcu 2004 roku. Był on promowany sloganem reklamowym "To jest jak kiepski horror, tylko jeszcze gorsze". Przez krytyków został określony jako najlepszy niezależny horror roku.John Carradine; właściwie Richmond Reed Carradine (ur. 5 lutego 1906 w Nowym Jorku, zm. 27 listopada 1988 w Mediolanie we Włoszech) – amerykański aktor filmowy. Specjalizował się głównie w rolach w tzw. filmach "klasy B", były to przede wszystkim horrory i westerny. W ciągu trwającej blisko 60 lat aktorskiej kariery zagrał w ponad 200 filmach i dziesiątkach seriali telewizyjnych. Ojciec m.in. aktora Davida Carradine’a.

  Za rolę Justina LaMotte'a, okrutnego męża Madelaine (w tej roli Lesley-Anne Down) w miniserialu ABC Północ-Południe (North and South, 1985) był nominowany po raz kolejny do Złotego Globu. Pojawił się gościnnie w finale pierwszego sezonu serialu Czarodziejki (1999) jako Tempus. Zagrał postać tytułowego Billa w obu częściach filmu Quentina Tarantino Kill Bill (2003).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Posiada swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

  David Carradine (1987)

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  29 grudnia 1960 ożenił się z Donną Lee Becht, z którą miał córkę Calistę Mirandę (ur. 1962). W 1968 doszło do rozwodu. W latach 1969-75 spotykał się z aktorką Barbarą Hershey, z którą miał syna Free "Toma" Carradine (ur. 1972).

  2 lutego 1977 poślubił Lindę Gilbert, z którą miał córkę Kansas (ur. 19 kwietnia 1978). Lecz w 1983 rozwiódł się. Od 4 grudnia 1988 do 1997 trwało jego trzecie małżeństwo z Gail Jensen. 20 lutego 1998 ożenił się po raz czwarty z Mariną Anderson, lecz i ten związek przetrwał do 12 grudnia 2001. W dniu 26 grudnia 2004 poślubił Annie Bierman.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Wagon towarowy Bertha (oryg. Boxcar Bertha) – film z 1972 roku w reżyserii Martina Scorsese będący luźną adaptacją powieści Sister of the Road Bena Reitmana.

  Rankiem 4 czerwca 2009, w wieku 72. lat, został znaleziony martwy w hotelu w Bangkoku. Pokojówka odkryła jego ciało w szafie. Był nagi, a wokół szyi i genitaliów miał zawiązane liny. Hipoteza mówiła o samobójstwie lub śmierci z powodu przypadkowego uduszenia lub zatrzymania akcji serca w wyniku orgazmu. W pokoju nie znaleziono oznak obecności innych osób. Carradine mógł umrzeć w wyniku nieudanej "autoerotycznej asfiksji". W hotelu tym Carradine mieszkał podczas kręcenia w Tajlandii filmu Stretch.

  Długie pożegnanie – amerykański kryminał neo-noir z 1973 roku, na podstawie powieści Raymonda Chandlera z 1953 roku, p.t. Długie pożegnanie. Akcja została przeniesiona w lata 70. XX wieku, a scenariusz nie jest wierną adaptacją.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Asfiksjofilia − jeden z typów parafilii polegający na odczuwaniu zaspokojenia seksualnego na skutek duszenia partnera lub bycia duszonym.
  Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
  Woody Guthrie, właśc. Woodrow Wilson Guthrie (ur. 14 lipca 1912 w Okemah, Oklahoma, zm. 3 października 1967 w Nowym Jorku) – amerykański pieśniarz folk, gawędziarz. W 1988 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Autor wielu piosenek z lat wielkiego kryzysu i II wojny światowej, i m.in. "This Land is Your Land". Najsłynniejszy przedstawiciel subkultury hobo. Ojciec Arlo Guthriego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Młodzi jeźdźcy (ang. The Young Riders) - amerykański serial przygodowo-westernowy, realizowany w latach 1989-1992. W Polsce emitowała go Telewizja Polska. Pierwszy sezon, w wakacje letnie 1994 roku, a drugi w kolejne.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.997 sek.