• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Byrne - muzyk

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Craig Armstrong (ur. 1959 w Glasgow) – brytyjski kompozytor, absolwent Royal Academy of Music. Autor muzyki filmowej; za ścieżkę dźwiękową do Moulin Rouge! wyróżniony Złotym Globem w roku 2001. Wydał cztery albumy solowe, współpracował z takimi artystami jak: Massive Attack, Madonna, Spice Girls, Pet Shop Boys, U2 i The Future Sound of London oraz zespół Texas.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  David Byrne (ur. 14 maja 1952 w Dumbarton, Szkocja) – amerykański muzyk szkockiego pochodzenia.

  W 1974 roku wraz z Chrisem Frantzem i Tiną Weymouth założył grupę Talking Heads, do której później dołączył później Jerry Harrison. Jeden z najbardziej uznanych zespołów lat 80. i jeden z pionierów New Wave wydał osiem popularnych albumów studyjnych a działalność zakończył w 1991.

  Zap Mama – belgijski zespół muzyczny, na którego czele stoi Marie Daulne. Ich piosenka iko iko została włączona do ścieżki dźwiękowej Mission Impossible II. Muzyka tworzona przez ten zespół charakteryzuje się silnym wpływem muzyki afrykańskiej i jest zaliczana do nurtu zwanego bristol sound. Śpiewają w kilku językach między innymi po francusku i angielsku.Annie Clark (ur. 1982 w Tulsa) – amerykańska multiinstrumentalistka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, która także występuje i nagrywa jako St. Vincent. Jest byłą członkinią zespołu The Polyphonic Spree oraz koncertującym muzykiem w ramach tournée awangardo-folkowego artysty Sufjana Stevensa.

  Płodny artysta wydał następnie dziesięć albumów solowych i był autorem muzyki do kilkunastu filmów i przedstawień teatralnych. Jego szeroko doceniony krytycznie album My Life In The Bush Of Ghosts z 1981, nagrany wraz z Brianem Eno z wykorzystaniem samplingu, uważany jest z perspektywy za dzieło pod niektórymi względami pionierskie. Laureat Oscara, Złotego Globu i nagrody Grammy za muzykę oryginalną do filmu Ostatni cesarz (1987) w reżyserii Bernardo Bertolucciego.

  Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Jest też producentem muzycznym (m.in. minialbum Mesopotamia zespołu The B-52’s z 1982). Założył wytwórnię płytową Luaka Bop specjalizującą się w world music, muzyce pop i wydającą płyty takich muzyków jak Alice Coltrane, Jim White czy Zap Mama.

  W 2001 roku Microsoft wybrał wersję jego utworu "Like Humans Do" do zaprezentowania Windows Media Playera w systemie operacyjnym Windows XP.

  Chris Frantz, właśc. Charlton Christopher Frantz (ur. 8 maja 1951 w Fort Campbell) – amerykański muzyk i producent muzyczny. Był perkusistą w zespołach Talking Heads i Tom Tom Club.Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.

  Zasiadał w jury konkursu głównego na 68. MFF w Wenecji (2011).

  David Byrne w programie muzycznym Austin City Limits (2008)

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • 1989 Rei Momo
 • 1991 The Forest
 • 1992 Uh-Oh
 • 1994 David Byrne
 • 1997 Feelings
 • 2001 Look Into the Eyeball
 • 2004 Grown Backwards
 • 2008 Everything That Happens Will Happen Today (z Brianem Eno)
 • 2008 Big Love: Hymnal
 • 2010 Here Lies Love (z Fatboy Slimem)
 • 2010 Wall Street: Money Never Sleeps (z Craigiem Armstrongiem i Brianem Eno)
 • 2012 Love This Giant (z St. Vincent)
 • 2018 American Utopia
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Songs of David Byrne and Brian Eno Tour
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jason Ankeny: Biografia Davida Byrne’a (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-05-17].
  2. Stephen Thomas Erlewine, Talking Heads - Biography & History, AllMusic [dostęp 2021-03-04] (ang.).
  3. Talking Heads, Rock and Roll Hall of Fame rockhall.com [dostęp 2021-03-04].
  4. John Bush, Brian Eno / David Byrne, My Life in the Bush of Ghosts - AllMusic Review, AllMusic [dostęp 2021-03-04] (ang.).
  5. Chris Dahlen, David Byrne / Brian Eno: My Life in the Bush of Ghosts, Pitchfork, 23 marca 2006 [dostęp 2021-03-04] (ang.).
  6. You May Find Yourself On Windows XP, „Forbes”, 21 sierpnia 2001 [dostęp 2021-03-04] (ang.).
  Dumbarton (gael. Dùn Breatainn) - miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa West Dunbartonshire. Ok. 20,5 tysiąca mieszkańców.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Oscar za najlepszą muzykę filmową przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1934 roku za oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu.
  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.817 sek.