• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Bryan

  Przeczytaj także...
  Herbert Clark Hoover (ur. 10 sierpnia 1874, zm. 20 października 1964) – amerykański polityk, prezydent USA, działacz Partii Republikańskiej.Perth Amboy to miasto w hrabstwie Middlesex w stanie New Jersey w USA. Miasto zostało nazwane na cześć miasta w Szkocji.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  David Bryan Rashbaum (ur. 7 lutego 1962 w Perth Amboy) – amerykański muzyk i kompozytor, pochodzenia żydowskiego. Klawiszowiec zespołu Bon Jovi. Wcześniej grał w zespole Atlantic City Expressway (ACE). Wydał dwie solowe płyty: On A Full Moon (1995) oraz Lunar Eclipse (2000). Miał żonę April McLean (ślub w roku 1990), ale po piętnastu latach wzięli rozwód. Ma trójkę dzieci, bliźniaki Gabrielle i Colton (ur. 19 marca 1994 r.), oraz Tiger Lily (ur. 1 maja 2000 r.).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  David urodził się w Perth Amboy, New Jersey, ale dorastał w Edison, New Jersey. Jego ojciec Eddie Rashbaum grał na trąbce. Z pochodzenia jest Żydem, ale po części ma polską krew - jego dziadkowie, od strony ojca, byli Polakami. Uczęszczał do szkoły podstawowej Clara Barton, gdzie nauczył się grać na wielu instrumentach, m.in.: skrzypcach, altówce, trąbce oraz klarnecie. Uczestniczył również do gimnazjum Herbert Hoover, a w późniejszym czasie ukończył John P. Stevens High School. Bryan zaczął się uczyć grać na fortepianie w wieku 7 lat.

  Bon Jovi – amerykański zespół rockowy założony w 1983 roku przez Johna Bongioviego (później Jon Bon Jovi) w Sayreville w New Jersey. W 2018 wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Instrumentarium[ | edytuj kod]

  David Bryan głównie używa instrumentów firmy Yamaha. Na początku lat 80 używał syntezatorów analogowych, m. in. Memorymoog, Prophet, Oberheim. Podstawowym instrumentem było pianino elektryczne Yamah CP80. Rok 1986 przyniósł zmiany i na trasie promującej Slippery When Wet głównym instrumentem została Yamaha KX88, która towarzyszyła muzykowi do końca 1993 roku. W roku 1988 na trasie Jersey Syndicate Bryan używał również modelu DX7 oraz organów Hammonda. W 1993 roku podczas trasy promującej album Keep The Faith używał Yamahy CP80 w kolorze białym, organów Hammonda, dwóch KX88 oraz modelu SY85. Ponadto korzystał z instrumentu firmy Akai. Od 1994 roku jego podstawowym instrumentem jest pianino Yamaha P500. Podczas trasy promującej These Days używał dwóch syntezatorów Yamaha W5 oraz organów Hammonda. Trasa promująca Crush przyniosła kolejne zmiany - W5 zostały zastąpione przez model S80 a organy Hammonda przez Oberheim OB-5. w 2002 roku model S80 został zastąpiony przez pierwszy produkt z serii Motif. w 2007 roku został zastąpiony modelem Motif XS. Zestawienie to funkcjonuje do dzisiaj.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Dyskografia solowa[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Bon Jovi, w sekcji Dyskografia.
 • On a Full Moon (1995, Ignition Records)
 • Lunar Eclipse (2000, Rounder Select/Rounder)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.65 sek.