• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dave Grohl  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kościół Baptystyczny Westboro (skrót: WBC, ang. Westboro Baptist Church) – kontrowersyjna fundamentalistyczna organizacja chrześcijańska, której pastorem jest Fred Phelps, z siedzibą w Topece w stanie Kansas, w Stanach Zjednoczonych, założona w 1955 roku. Według informacji podawanych przez organizację liczy około 40 członków. Działania organizacji są monitorowane przez Anti-Defamation League.Voivod – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca w początkowym okresie działalności thrash metal, a następnie metal progresywny. Zespół był jedną z najbardziej wpływowych grup w metalowym undergroundzie lat 80. Powstał w Quebec w 1982 roku. Założycielami byli Michael „Away” Langevin (perkusja) i Denis „Piggy” D’Amour (gitara elektryczna). Voivod był jedną z pierwszych metalowych kanadyjskich grup, która stała się znana poza granicami swojego kraju. Muzykę formacji charakteryzowały oryginalne brzmienie gitar, teksty poruszały tematy futorologiczne, częstym wątkiem było przejęcie władzy nad światem przez maszyny.

  David Eric „Dave” Grohl (ur. 14 stycznia 1969 w Warren) – amerykański muzyk rockowy, multiinstrumentalista, były perkusista zespołu Nirvana, założyciel, wokalista i gitarzysta grupy Foo Fighters.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Warren w stanie Ohio jako syn nauczycielki Virginii Jean (z domu Hanlon) i dziennikarza Jamesa Harpera Grohla (1938–2015). Pochodził z rozbitej rodziny – wychowywała go matka w Waszyngtonie. Mając 12 lat zaczął uczyć się gry na perkusji i gitarze. Słuchał Led Zeppelin, Kiss, Motörhead, Black Sabbath, a także Black Flag, The Germs, Bad Brains i The Stooges. Pisał piosenki o psie i swoich przyjaciołach. Nagrywał je potem na magnetofon, odtwarzał i nagrywał perkusję. Uczęszczał do Thomas Jefferson High School (1983–84) w Alexandrii, gdzie naukę kontynuował w Bishop Ireton High School (1984–86) i Annandale High School (1986–87).

  Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W wieku 15 lat został gitarzystą punkowego zespołu „Freak Baby”. Jakiś czas później Dave zrozumiał, że ciągnie go do perkusji. Uczył się grać na improwizowanej perkusji, która składała się z domowych sprzętów. Był samoukiem, typowym perkusistą intuicyjnym. Przeniósł kiepskiego bębniarza na posadę gitarzysty basowego, a sam zajął jego miejsce stając się tym samym nowym perkusistą „Freak Baby”. W 1985 stał się perkusistą „Mission Impossible”, a latem tego samego roku bębnił dla „Dain Bramage”.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.

  Rok później stanął przed szansą zostania perkusistą jednego z jego ulubionych zespołów – punkowej kapeli „Scream”. Jednak ze względu na jego młody wiek (17 lat) było to niemożliwe. Pomimo przeciwności losu Dave pojechał na przesłuchania podając zawyżony wiek (podobno powiedział, że ma 19 lat). Członkowie „Scream” przyjęli go do siebie i tym samym spełniło się jedno z marzeń Grohla.

  Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna. Joshua Homme (ur. 17 maja 1973 w Palm Springs, Kalifornia) – amerykański gitarzysta i producent muzyczny, członek stoner metalowej grupy Kyuss. Po rozpadzie zespołu w 1997 razem z Alfredo Hernandezem oraz Nickiem Olivierim założył zespół Queens of the Stone Age (QOTSA), w którym jest gitarzystą i wokalistą. Jest również założycielem i perkusistą zespołu Eagles of Death Metal oraz członkiem supergrupy Them Crooked Vultures.

  W 1990 wszystko zmierzało do rozpadu „Scream”. Dave był fanem Melvins i to właśnie po ich koncercie poznał za kulisami Kurta Cobaina i Krista Novoselica. Kurt był zachwycony grą Grohla, twierdził, że jest niesamowity i chciałby, żeby ktoś taki grał w jego zespole. Buzz Osborne (The Melvins), przekazał numer telefonu Krista Grohlowi, wiedząc, że zespół poszukuje nowego perkusisty. Dave zadzwonił do Krista i został przyjęty na miejsce perkusisty Chada Channinga.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.L7 – amerykański, feministyczny zespół riotowy utworzony w 1985 przez Donitę Sparks oraz Suzi Gardner. Niebawem do zespołu dołączyły Jennifer Finch oraz Dee Plakas.

  W 1994, po rozpadzie Nirvany, wspólnie z Patem Smearem założył Foo Fighters, w którym gra na gitarze, śpiewa oraz okazjonalnie gra na perkusji.

  W 2003 zagrał gościnnie na perkusji na płycie zespołu rockowego Killing Joke. W tym samym roku wydał płytę własnego projektu Probot, będącego hołdem dla muzyków, których twórczość wpłynęła na Grohla. Wystąpili oni na płycie jako wokaliści poszczególnych piosenek. Każdy z utworów był skomponowany i zaaranżowany w stylu towarzyszącego Grohlowi wokalisty. W 11 utworach pojawili się: Cronos (Venom), Max Cavalera (Sepultura, Soulfly), Lemmy (Motörhead), Mike Dean (Corrosion of Conformity), Kurt Brecht (D.R.I.), Lee Dorrian (Cathedral, Napalm Death), Wino (St. Vitus, Obsessed, Spirit Caravan, Place of Skulls), Tom G. Warrior (Celtic Frost), Snake (Voivod), Eric Wagner (Trouble) oraz King Diamond (Mercyful Fate).

  The Germs – amerykańska grupa punkrockowa utworzona w 1977 roku w Los Angeles. Ich pierwszy singel Forming z 1977 roku uchodzi za pierwszy zapis tego rodzaju muzyki w Los Angeles.Bikini Kill – skrajnie feministyczny zespół emancypunxowy utworzony w październiku 1990, rozwiązany w 1998. Jego członkami byli: Kathleen Hanna (potem w Le Tigre), Bill Korren, Tobi Vail, Kathi Wilcox. Zespół często występował przed Nirvaną. Zespół wprowadził nazwę Riot Grrrl, wiele kobiecych zespołów było później tak określanych.

  Przyjaźni się z Jackiem Blackiem i Kylem Gassem z zespołu Tenacious D. Grał partie perkusyjne do ich pierwszej płyty „Tenacious D” (2001). Rok później pojawił się jako diabeł w ich teledysku do piosenki „Tribute”. W 2006 roku ponownie wcielił się w rolę szatana, tym razem na potrzeby filmu „Tenacious D: Kostka Przeznaczenia” („Tenacious D in The Pick of Destiny”). Charakteryzacja zajęła 7 godzin. W filmie w jednej ze scen kiedy bohaterowie są w muzeum Rocka widać wielki znak Foo Fighters – zespołu Dave’a.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Tenacious D (znani jako „The D”) – amerykański zespół rockowy założony przez muzyków/aktorów Kyle’a Gassa i Jacka Blacka. Ich styl łączy rock z innymi stylami muzycznymi takimi jak folk metal, comedy rock i country rock. Są znani z ich rytmicznego klasycznego rocka i wulgarnej komedii. Zespół zdobył pierwszy rozgłos w roku 1999 kiedy zagrali w serialu pod tytułem Tenacious D w HBO, w którym Jack Black i Kyle Gass próbowali stworzyć The D (The Greatest Band in the World).

  W 2004 roku zagrał na perkusji w kilku utworach na płycie With Teeth grupy Nine Inch Nails. Występował z Queens of the Stone Age. Grał na płycie „Invaders Must Die” z The Prodigy (płyta nagrywana była między 2006 a 2008 rokiem).

  W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 6. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine.

  We wrześniu 2011 roku, przed koncertem w Kansas City, wraz z Foo Fighters wziął udział w filmie promocyjnym „Hot Buns”, nagranym w charakterze parodii, gdzie ukazano sprzeciw Kościoła Baptystycznego Westboro wobec homoseksualizmu.

  Lemmy Kilmister właściwie Ian Fraser Kilmister (ur. 24 grudnia 1945 w Stoke-on-Trent) – angielski wokalista, autor tekstów i basista rockowych formacji Hawkwind oraz Motörhead.King Diamond, właściwie Kim Bendix Petersen (ur. 14 czerwca 1956 w Kopenhadze) – duński kompozytor i wokalista, z wykształcenia farmaceuta. Lider zespołu Mercyful Fate oraz eponimicznej formacji King Diamond. Nominowany do nagrody Grammy.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Spotykał się z Jennifer Finch (1990), fotografem i wokalistką L7, i Kathleen Hanną (1991), liderką Bikini Kill. W latach 1993–97 był mężem Jennifer Youngblood, która była fotografem. Był związany także z aktorką Winoną Ryder (1997), Louise Post (1997) z grupy Veruca Salt, snowboardzistką Tiną Basich (1998–2000), aktorką Kari Wuhrer (1999–2002), kanadyjską basistką Melissą Auf der Maur (od września 2000 do lutego 2001) i piosenkarką Christiną Aguilerą (w marcu 2002). W kwietniu 2002 roku poznał Jordyn Blum, z którą wziął ślub 2 sierpnia 2003 roku. Mają trzy córki: Violet Maye (ur. 15 kwietnia 2006), Harper Willow (ur. 17 kwietnia 2009), na cześć wujka Dave’a Harpera Bonebrake'a i Ophelię (ur. 1 sierpnia 2014).

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Cathedral - angielska grupa wykonująca muzykę z pogranicza stoner rocka i doom metalu. Powstała w Coventry w 1989 roku z inicjatywy wokalisty Lee Doriana, występującego wcześniej w grupie Napalm Death. Do 2010 roku zespół wydał dziewięć albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw, które cieszyły się uznaniem krytyków jak i publiczności. W swej twórczości grupa poruszyła m.in. takie zagadnienia jak okultyzm, zagłada czy mitologia.

  Uzależnienia i problemy zdrowotne[ | edytuj kod]

  W marcu 2010 roku Joshua Homme na oficjalnym kanale YouTube zespołu Them Crooked Vultures opublikował film, w którym ujawnił, że Dave Grohl ma poważne problemy z nadużywaniem kawy. Dwa tygodnie później Grohl trafił do szpitala z powodu następstw przedawkowania kofeiny. Od tego czasu zredukował spożycie kawy do zdrowszego poziomu.

  Melissa Auf der Maur (ur. 17 marca 1972 w Montrealu) – kanadyjska basistka i wokalistka rockowa z francusko-szwajcarskimi korzeniami.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lee Dorrian (ur. 1968 w Coventry) - angielski wokalista, znany z występów w grupach muzycznych Napalm Death, Cathedral, Teeth of Lions Rule the Divine oraz Probot.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.
  Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Alexandria – miasto w Stanach Zjednoczonych (stan Wirginia), w aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak.
  Max Cavalera, właściwie Massimiliano Antonio Cavalera (ur. 4 sierpnia 1969 w Belo Horizonte) – brazylijski wokalista i gitarzysta metalowy, założyciel i do 1996 frontman Sepultury, od 1997 lider zespołu Soulfly.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.979 sek.