Datalogger GPS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DataLogger GPS (rejestratorem trasy) - urządzenie umożliwiające zapis położenia urządzenia w czasie. Dzięki niemu uzyskuje się zbiór punktów, umożliwiający wizualizację przebytej drogi na mapach. Urządzenie tego typu używane są od dawna w zawodach lotniczych do zapisu całej trasy przelotu. Wymogiem w takim wypadku jest certyfikowanie urządzenia.

Geotagowanie (ang. geotagging, czyli geoznakowanie) – wstawianie znaczników z informacją o położeniu danego obiektu (jego współrzędnych geograficznych) do tego obiektu. Geotagi mogą być np. automatycznie wstawiane do dokumentów wykonanych w urządzeniu o znanej pozycji – np. do zdjęcia wykonanego w telefonie komórkowym. Może to być jednak także proces wtórny, to znaczy znacznik można dodać ręcznie.

Rozwój tanich odbiorników GPS przeznaczonych do nawigacji spowodował, że na rynku pojawiły się niedrogie rozwiązania przeznaczone na rynek konsumencki. Umożliwiają one w zależności od konstrukcji na zapis od kilkuset do kilkuset tysięcy punktów.

Sposoby wykorzystania[ | edytuj kod]

Monitoring pojazdów[ | edytuj kod]

DataLogger EverMore GT-800-BT

Zapisana trasa może posłużyć jako sposób na kontrolę kierowców i eksploatacji pojazdów. Dzięki zapisanej trasie można uzyskać, w zależności od zastosowanego oprogramowania, wiele informacji na jej temat. Dzięki temu, że trasa jest odczytywana dopiero po powrocie pojazdu do bazy, użytkownik nie ponosi kosztów użytkowania systemu, jak ma to miejsce w przypadku systemu monitoringu, gdzie jego użytkowanie wiąże się miesięcznymi opłatami. W efekcie rejestrator trasy to niedrogie i jednocześnie bardzo efektywne narzędzie dla flot samochodowych, dla których informacja w czasie rzeczywistym o dokładnym położeniu pojazdu nie jest wymagana.

Informacje zapisywane przez datalogger GPS umożliwiają szczegółową analizę trasy i jej wizualizację na mapach.

| edytuj kod]

Zapisaną trasę można połączyć z innymi obiektami. Automatycznie można tego dokonać dla tych wszystkich elementów, które posiadają czas ich utworzenia. W efekcie po połączeniu z trasą, można uzupełnić informację o miejsce utworzenia takiego obiektu. W praktyce może to zostać wykorzystane do inwentaryzacji obiektów i zdarzeń w przestrzeni.

Część urządzeń umożliwia automatyczne łączenie trasy ze zdjęciami cyfrowymi wykonanymi w trakcie jej trwania. Takie połączenie nazywane jest phototagging i wykorzystywane jest przez wiele serwisów umożliwiających dzielenie się zdjęciami online: picasa2, flickr. Niektóre programy dołączone do dataloggerów umożliwiają również zapis informacji o miejscu wykonania zdjęcia bezpośrednio w pliku fotografii. Dzięki temu każdy, kto otrzyma takie zdjęcie, może łatwo znaleźć miejsce jego wykonania.

Z powodu licznych kradzieży urządzeń telekomunikacyjnych (w tym okablowania) oraz innej infrastruktury umiejscowionej pod ziemią, popularne staje się nieoznaczanie w sposób widoczny dokładnego miejsca lokalizacji studzienek. Do tego celu używa się systemu GPS. DataLoggery w połączeniu z aparatem cyfrowym znacznie ułatwiają wykonanie takiego zadania.

Monitoring pracowników[ | edytuj kod]

Dzięki zapisanej trasie można kontrolować pracę oraz jej czas tam, gdzie jest to niezbędne do zachowania wysokiego standardu wykonania usługi. Przykładem takiego rozwiązania jest kontrola pracy pracowników ochrony, a dokładnie obchód obiektów. Dzięki zapisanej trasie można poznać dokładnie sposób wykonania pracy w terenie otwartym oraz poznać czas wejścia i wyjścia z obiektów zamkniętych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. r, Czym jest system monitoringu GPS i czy warto z niego korzystać – Nowości ze świata motoryzacji – cafemoto.pl, „Nowości ze świata motoryzacji – cafemoto.pl”, 18 marca 2018 [dostęp 2018-03-30] (pol.).
Reklama