• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Das Erste  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

  Das Erste – pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej, będący wspólnym przedsięwzięciem dziesięciu publicznych nadawców zrzeszonych w ARD. Dyrektorem programu od 2008 roku jest Volker Herres.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zasięg telewizji zachodnioniemieckiej w NRD
  Studio ARD w Berlinie

  Latem 1950 roku rozpoczęły się eksperymentalne transmisje z Hamburga. 25 grudnia 1952 rozpoczęto regularne nadawanie programu telewizyjnego w kanale Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR). 1 listopada 1954 roku zorganizowano wspólną redakcję publicznych telewizyjnych nadawców z całego terenu Niemiec Zachodnich, pod nazwą Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland (ARD) i rozpoczęto ciągłe nadawanie programu telewizyjnego na teren całego RFN. Od 25 sierpnia 1967 roku ARD Deutsches Fernsehen nadaje w kolorze. W październiku 1984 roku wprowadzono dla kanału ARD nazwę: ARD – Erstes Deutsches Fernsehen. Od 1995 r. kanał nadaje swój program całą dobę. Od 1996 roku oficjalną nazwą programu jest Das Erste, a logiem pogrubiona cyfra 1.

  Südwestrundfunk (SWR) – niemiecki regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący landy Nadrenia-Palatynat i Badenia-Wirtembergia, członek ARD. Główną siedzibą stacji jest Stuttgart, a inne miasta goszczące studia SWR to Fryburgu, Heilbronn, Karlsruhe, Mannheim, Tybinga, Ulm, Konstancja, Kaiserslautern, Koblencja, Trewir i Moguncja.Tagesschau – niemieckojęzyczny dziennik informacyjny ARD emitowany głównie w programach Das Erste, Phoenix i 3sat. Dziennik produkuje na zamówienie ARD telewizja Norddeutscher Rundfunk (NDR). Główne wydanie prezentowane jest codziennie o 20:00 nie tylko w Das Erste, ale również w telewizjach: NDR Fernsehen, RBB Fernsehen, SWR Fernsehen, WDR Fernsehen, hr-Fernsehen, 3sat, Phoenix, EinsPlus i tagesschau24.

  Od samego początku program odbierany był na większości terenów Niemieckiej Republiki Demokratycznej i stanowił ogólnodostępne źródło informacji wolne od obostrzeń NRD-owskiej cenzury. Od 15 grudnia 1990 roku wschodnioniemiecka Deutscher Fernsehfunk weszła w skład ARD i także współtworzyła kanał Das Erste.

  Nordwestdeutscher Rundfunk (w skrócie NWDR) – nieistniejący już, niemiecki, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, członek ARD. Nadawał od 22 września 1945 do 31 grudnia 1955. 1 stycznia 1956 roku rozpadł się na Norddeutscher Rundfunk i Westdeutscher Rundfunk. Obejmował następujące landy: Hamburg, Dolną Saksonię, Szlezwik-Holsztyn oraz Nadrenię Północną-Westfalię. Do 1954 roku nadawał również w Berlinie Zachodnim.Bayerischer Rundfunk (BR) – bawarski regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek ARD. Siedzibą BR jest Monachium, gdzie znajduje się również odrębne studio dla Górnej Bawarii. Dalej BR posiada studia także w Norymberdze dla Górnej i Środkowej Frankonii, w Ratyzbonie dla Górnego Palatynatu i Dolnej Bawarii, w Würzburgu dla Dolnej Frankonii i w Augsburgu dla Szwabii. Bayerischer Rundfunk powstało w styczniu 1949.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.
  Hessischer Rundfunk (hr) – niemiecki regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący Hesję. Jest członkiem ARD, w imieniu którego zarządza placówkami korespondencyjnymi w Madrycie i Pradze. Główna siedziba stacji znajduje się we Frankfurcie nad Menem, posiada także studia telewizyjne w Kassel i Wiesbaden oraz radiowe w Darmstadt, Fuldzie i Gießen. Istnieje od roku 1948.
  Verbotene Liebe (często skracane do VL; ang. Forbidden Love; pol. Zakazana miłość) – niemiecka opera mydlana. Serial opowiada o życiu i miłości zarówno młodych jak i starszych bohaterów, skupiony jest na dwóch dużych niemieckich miastach – Kolonii i Düsseldorfie. Zakazana miłość to remake australijskiej opery mydlanej; początkowo oparty na tej samej historii, z kolejnymi odcinkami nakreśla nowe rozbieżne przygody z życia bohaterów. W 2008 roku międzynarodową uwagę zwróciła historią miłości homoseksualnej pary (Christian Mann i Oliver Sabel) oraz ich problemów.
  Norddeutscher Rundfunk (NDR) – regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący północne regiony Niemiec: landy Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn i miasto na prawach landu Hamburg. Zajmuje ważne miejsce wśród członków ARD: sytuuje się na pierwszym miejscu pod względem powierzchni obsługiwanego obszaru, drugie, jeśli chodzi o udział produkowanych przezeń programów w emisji głównego ogólnokrajowego kanału ARD, Das Erste, i trzeci co do liczby ludności. Specjalnością NDR są informacje - to właśnie w siedzibie stacji w Hamburgu znajduje się główny newsroom Das Erste, skąd nadawany jest m.in. czołowy niemiecki dziennik telewizyjny, Tagesschau. Inne studia znajdują się w Hanowerze dla Dolnej Saksonii, Kilonii dla Szlezwika-Holsztynu i Schwerinie dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Powstał 1 stycznia 1956 roku, obok z Westdeutscher Rundfunk (WDR), jako efekt rozpadu Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR) na tych dwóch nadawców. 4 stycznia 1965 ruszyła telewizja NDR Fernsehen
  Lindenstraße – niemiecka opera mydlana, emitowana na kanale Das Erste od 8 grudnia 1985 roku. Serial jest emitowany raz w tygodniu. Do dziś doczekał się ponad 1200 odcinków. Jest to najdłużej nadawana opera mydlana w Niemczech.
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Saarländischer Rundfunk (SR) – niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący Saarę, członek ARD. Siedzibą SR jest stolica landu, Saarbrücken. Powstał w 1957 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.