• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Das Erste  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.Südwestrundfunk (SWR) – niemiecki regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący landy Nadrenia-Palatynat i Badenia-Wirtembergia, członek ARD. Główną siedzibą stacji jest Stuttgart, a inne miasta goszczące studia SWR to Fryburgu, Heilbronn, Karlsruhe, Mannheim, Tybinga, Ulm, Konstancja, Kaiserslautern, Koblencja, Trewir i Moguncja.

  Das Erste – pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej, będący wspólnym przedsięwzięciem dziesięciu publicznych nadawców zrzeszonych w ARD.

  Dyrektorem programu od 2008 roku jest Volker Herres.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Organizacja
 • 3 Nadawanie
 • 4 „Sztandarowe” programy
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Tagesschau – niemieckojęzyczny dziennik informacyjny ARD emitowany głównie w programach Das Erste, Phoenix i 3sat. Dziennik produkuje na zamówienie ARD telewizja Norddeutscher Rundfunk (NDR). Główne wydanie prezentowane jest codziennie o 20:00 nie tylko w Das Erste, ale również w telewizjach: NDR Fernsehen, RBB Fernsehen, SWR Fernsehen, WDR Fernsehen, hr-Fernsehen, 3sat, Phoenix, EinsPlus i tagesschau24.Nordwestdeutscher Rundfunk (w skrócie NWDR) – nieistniejący już, niemiecki, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, członek ARD. Nadawał od 22 września 1945 do 31 grudnia 1955. 1 stycznia 1956 roku rozpadł się na Norddeutscher Rundfunk i Westdeutscher Rundfunk. Obejmował następujące landy: Hamburg, Dolną Saksonię, Szlezwik-Holsztyn oraz Nadrenię Północną-Westfalię. Do 1954 roku nadawał również w Berlinie Zachodnim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.
  Hessischer Rundfunk (hr) – niemiecki regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący Hesję. Jest członkiem ARD, w imieniu którego zarządza placówkami korespondencyjnymi w Madrycie i Pradze. Główna siedziba stacji znajduje się we Frankfurcie nad Menem, posiada także studia telewizyjne w Kassel i Wiesbaden oraz radiowe w Darmstadt, Fuldzie i Gießen. Istnieje od roku 1948.
  Verbotene Liebe (często skracane do VL; ang. Forbidden Love; pol. Zakazana miłość) – niemiecka opera mydlana. Serial opowiada o życiu i miłości zarówno młodych jak i starszych bohaterów, skupiony jest na dwóch dużych niemieckich miastach – Kolonii i Düsseldorfie. Zakazana miłość to remake australijskiej opery mydlanej; początkowo oparty na tej samej historii, z kolejnymi odcinkami nakreśla nowe rozbieżne przygody z życia bohaterów. W 2008 roku międzynarodową uwagę zwróciła historią miłości homoseksualnej pary (Christian Mann i Oliver Sabel) oraz ich problemów.
  Lindenstraße – niemiecka opera mydlana, emitowana na kanale Das Erste od 8 grudnia 1985 roku. Serial jest emitowany raz w tygodniu. Do dziś doczekał się ponad 1200 odcinków. Jest to najdłużej nadawana opera mydlana w Niemczech.
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Saarländischer Rundfunk (SR) – niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący Saarę, członek ARD. Siedzibą SR jest stolica landu, Saarbrücken. Powstał w 1957 roku.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.