• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daryl Stuermer

  Przeczytaj także...
  Frida – amerykańsko-kanadyjsko-meksykański film biograficzny z 2002 roku, w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery.Steve Hackett (ur. 12 lutego 1950 w Londynie) – angielski gitarzysta rockowy i klasyczny, znany m.in. z występów z grupami Genesis i GTR oraz z kariery solowej. Jest starszym bratem flecisty Johna Hacketta.
  Genesis – brytyjska grupa rockowa, przez krytyków uważana za jeden z fundamentów rocka. W pierwszym okresie swej aktywności reprezentowała nurt rocka progresywnego, później jej twórczość mieściła się w nurcie soft rocka. W pierwszym okresie, kończącym się około 1977 roku, Genesis wypracowała unikatowe, symfoniczne brzmienie połączone z poetyckimi, surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. W drugim okresie brzmienie grupy ewoluowało w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, z większym naciskiem na brzmienia typowe dla muzyki popowej, wyraźnie kontrastując z wcześniej wypracowanym, niepowtarzalnym stylem. Trzeba podkreślić, że zespół w swoje utwory nadal włącza długie partie instrumentalne, typowe dla muzyki progresywnej, czego praktycznie w muzyce pop się nie spotyka (przykładem mogą być utwory „Living Forever”, „Driving the last spike” czy „Fading lights” z płyty „We can’t dance”). Grupa została założona w 1967, a jej działalność została zawieszona w 1999 roku; zespół nie został oficjalnie rozwiązany. W listopadzie 2006 zespół ogłosił reaktywację (w koncertowym składzie Collins, Banks, Rutherford, Thompson i Stuermer) i postanowił wyruszyć w trasę Turn It On Again Tour.

  Daryl Stuermer (ur. 27 listopada 1952 w Milwaukee) – amerykański gitarzysta jazzowy i rockowy, współpracownik grupy Genesis.

  Pierwszą gitarę otrzymał w wieku 11 lat. We wczesnej młodości na jego grę mieli wpływ głównie gitarzyści jazzowi (Wes Montgomery, Joe Pass) i rockowi (Jimi Hendrix, John McLaughlin). W latach 70. należał do lokalnego zespołu Sweetbottom, a następnie rozpoczął współpracę z jazzowym muzykiem Jeanem-Lukiem Pontym, z którym nagrał cztery płyty i występował na koncertach. Pod koniec 1977 zastąpił gitarzystę Steve'a Hacketta w zespole Genesis, z którą to grupą pozostał związany z przerwami przez następne 30 lat. Stuermer był w Genesis gitarzystą koncertowym – grał jedynie na występach na żywo, natomiast płyty studyjne powstawały bez jego udziału, przez to pojawia się jedynie na dwóch płytach koncertowych zespołu.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.George Duke (ur. 12 stycznia 1946 w San Rafael, zm. 5 sierpnia 2013 w Santa Monica) – amerykański kompozytor, muzyk, pianista jazzowy, kompozytor i wokalista.

  We wczesnych latach 80. perkusista i wokalista Genesis Phil Collins rozpoczął karierę solową i zaproponował Stuermerowi współpracę. Gitarzysta zagrał na ośmiu płytach Collinsa (6 studyjnych, 1 koncertowej i jednej z zespołem The Phil Collins Big Band) i towarzyszył mu w trasach koncertowych. Wspólnie napisali także kilka piosenek, m.in. "Only You Know and I Know", "I Don't Wanna Know", "Doesn't Anybody Stay Together Anymore" (z albumu No Jacket Required i "Something Happened on the Way to Heaven" (album ...But Seriously).

  The Phil Collins Big Band - projekt piosenkarza Phila Collinsa. Zespół wykonujący jazzowe adaptacje największych hitów Collinsa i zespołu Genesis. Grupa nagrywała główne utwory instrumentalne, z Collinsem jako perkusistą i, rzadko, śpiewającym podczas występów....But Seriously – czwarty album studyjny Phila Collinsa. Wydany w dwóch wersjach, dostępnej w większości krajów i specjalnej japońskiej, różniącej się kolejnością utworów i zawierającej dwie dodatkowe piosenki "Saturday Night And Sunday Morning" i "Heat on the Street".

  W 1987 Stuermer nagrał pierwszą płytę solową – Steppin' Out.

  Stuermer gościnnie występował na płytach kilku artystów – Chinese Wall Philipa Baileya, I Know There's Something Going On Fridy, The Key Joan Armatrading, I Love The Blues She Heard My Cry i Liberated Fantasies George'a Duke'a, a także krążkach innych członków Genesis – Acting Very Strange Mike'a Rutherforda, oraz The Fugitive, Still i Strictly Inc Tony'ego Banksa.

  John Leslie "Wes" Montgomery (ur. 6 marca 1925 w Indianapolis, zm. 15 czerwca 1968 tamże) – amerykański gitarzysta jazzowy.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Płyty solowe[]

 • 1988 – Steppin' Out
 • 1998 – Live & Learn
 • 2000 - Another Side of Genesis
 • 2001 – Waiting in the Wings
 • 2003 - Sweetbottom Live the Reunion
 • 2004 – Retrofit
 • 2005 – The Nylon String Sampler
 • 2006 - Rewired - The Electric Collection
 • 2007 – Go!
 • 2009 - Jimmy the Greek Lives
 • Bibliografia[]

 • Greg Prato: Daryl Stuermer (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-04-06].
 • Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Philip David Charles Collins (ur. 30 stycznia 1951 w Chiswick, dzielnicy Londynu) – angielski piosenkarz, autor tekstów, perkusista i aktor; zdobywca Oscara i Nagrody Grammy. Phil Collins jest powszechnie znany jako wokalista i perkusista brytyjskiej grupy rocka progresywnego Genesis.
  Mike Rutherford, właśc. Michael John Cleote Crawford Rutherford (ur. 2 października 1950 w Guildford) – angielski gitarzysta i basista rockowy, znany z występów w progresywnej grupie Genesis oraz popowej grupie Mike and the Mechanics.
  Joan Anita Barbara Armatrading (ur. 9 grudnia 1950 w Basseterre w Saint Kitts i Nevis) – brytyjska autorka piosenek, wokalistka, gitarzystka, producent nagrań.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Milwaukee – miasto w Stanach Zjednoczonych, największe miasto w stanie Wisconsin. Leży w południowej części stanu, nad jeziorem Michigan, około 150 km na północ od Chicago.
  Tony Banks, właśc. Anthony George Banks (ur. 27 marca 1950 w East Hoathly) – brytyjski kompozytor i klawiszowiec rockowy znany z występów z grupą Genesis.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.