• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Darren Criss  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ryan Patrick Murphy (ur. 30 listopada 1965 w Indianapolis) – amerykański filmowiec, pracujący jako scenarzysta, reżyser, producent filmowy i twórca serialowy. Tworzy przede wszystkim w branży serialowej, choć pracował także nad kilkoma filmami. Znany przede wszystkim z seriali Bez skazy, Glee, American Horror Story i American Crime Story. Laureat czterech nagród Emmy. Festiwal Filmowy w Toronto, TIFF (ang. Toronto International Film Festival) – to cykliczna impreza trwająca dziesięć dni, odbywająca się corocznie we wrześniu, w Toronto.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Darren Everett Criss (ur. 5 lutego 1987 w San Francisco) – amerykański aktor, piosenkarz i kompozytor. Znany jest z postaci Harry’ego Pottera w musicalach A Very Potter Musical, A Very Potter Sequel i A Very Potter Senior Year, a także z roli Blaine’a Andersona w drugim, trzecim, czwartym, piątym oraz szóstym sezonie serialu FOX Glee. Pierwszy utwór który wykonał w serialu, Teenage Dream, został najszybciej sprzedającym się singlem w historii serialu osiągając ósme miejsce na liście Billboard Hot 100. Nominowany w 2015 roku do Nagrody Emmy za napisanie piosenki „This Time” w finale Glee.

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.

  Laureat Nagrody Emmy, Złotego Globu oraz Nagrody Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszego aktora w miniserialu lub filmie telewizyjnym, za rolę seryjnego mordercy Andrew Cunanana w serialu American Crime Story: Zabójstwo Versace.

  Jeden z założycieli i współwłaściciel StarKid Productions – teatru muzycznego z siedzibą w Chicago. Criss wystąpił również na Broadwayu w sztukach How to Succeed in Business Without Really Trying oraz Hedwig and the Angry Inch. W 2015 roku został współzałożycielem Elsie Festival, reklamowanego jako „pierwszy festiwal muzyki plenerowej w Nowym Jorku świętujący muzykę teatralną i ekranową”.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

  Wczesne lata i wykształcenie[ | edytuj kod]

  Urodził się w San Francisco w Kalifornii jako najmłodsze dziecko Ceriny Bru oraz Charlesa Williama Crissa, bankiera inwestycyjnego oraz mecenasa sztuki. Jego starszy brat Charles „Chuck” Criss jest członkiem zespołu muzycznego Freelance Whales.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Darren jest euroazjatą – jego matka pochodzi z Cebu na Filipinach, podczas gdy pochodzący z Pittsburgha w Pensylwanii ojciec wywodzi się z Anglii, Niemiec i Irlandii. Wychowywał się głównie w San Francisco, z wyjątkiem lat 1988–1992, kiedy to jego rodzina mieszkała w Honolulu na Hawajach, gdzie jego ojciec był prezesem i dyrektorem generalnym EastWest Bank.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji.

  Uczęszczał do szkół katolickich. Ukończył szkołę podstawową dla chłopców Stuart Hall; w 2005 roku ukończył Saint Ignatius College Preparatory. W 2009 roku uzyskał tytuł licencjata sztuk pięknych na University of Michigan na kierunku aktorstwa teatralnego, muzykologii i języka włoskiego.

  Nauka muzyki i aktorstwa[ | edytuj kod]

  Darren od wczesnego dzieciństwa interesował się muzyką. Mając 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach i przez następne 15 lat kontynuował kształcenie klasyczne. Nauczył się również grać na innych instrumentach: gitarze, mandolinie, pianinie, harmonijce i perkusji. W liceum całkowicie poświęcił się muzyce: zajął stanowisko koncertmistrza w szkolnej orkiestrze, kierował własnym zespołem oraz został przez swoich kolegów ogłoszony „najbardziej prawdopodobnym zwycięzcą Grammy”. W wieku 15 lat rozpoczął naukę komponowania muzyki oraz napisał swoją pierwszą piosenkę, którą później wykorzystał tworząc swój pierwszy mini-album Human wydany w 2009 roku.

  Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.

  Zainteresował się również sztukami scenicznymi. W wieku 10 lat został przyjęty do American Conservatory Theatre (program Young Conservatory), gdzie uczył się aktorstwa teatralnego przez całe swoje młodzieńcze lata. W St. Ignatius był członkiem programu sztuk teatralnych. Wystąpił tam w The Music Man, Dzienniku Anny Frank oraz Skrzypku na dachu. Był aktywny jako aktor i reżyser w prowadzonej przez University of Michigan organizacji teatralnej Basement Arts. W 2008 roku spędził semestr we Włoszech studiując teatr włoski na Accademia dell'Arte w Arezzo.

  Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.The Music Man – musical z muzyką i tekstem Meredith Willson, na podstawie opowiadania Meredith Willson i Franklina Laceya. Prapremiera miała miejsce w Nowym Jorku 19 grudnia 1957 roku. Premiera polska odbyła się 14 października 1972 r. w Operetce Warszawskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Teatr[ | edytuj kod]

  Debiut[ | edytuj kod]

  Darren zadebiutował na profesjonalnej scenie w wieku 10 lat rolą Cesario w produkcji 42nd Street Moon zatytułowanej Fanny (1997). Następnie zagrał postać Mauro w musicalu Richarda Rodgersa i Stephena Sondheima Do I Hear A Waltz (1998) oraz postać Beauregarda Calhouna w Babes in Arms (1999).

  Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  W latach młodzieńczych pojawił się w wielu sztukach American Conservatory Theater, między innymi w Opowieści wigilijnej, Śnie nocy letniej oraz The Voysey Inheritance. Na University of Michigan wystąpił w takich sztukach jak Duma i uprzedzenie, Ludzie honoru i Kaleka z Inishmaan.

  StarKid Productions[ | edytuj kod]

  Po uzyskaniu w 2009 roku tytułu licencjata sztuk pięknych wraz z przyjaciółmi i kolegami z University of Michigan założył muzyczny teatr StarKid Productions. Największy rozgłos przyniosła mu rola Harry'ego Pottera w komediowych musicalach A Very Potter Musical, A Very Potter Sequel oraz A Very Potter Senior Year. Spektakle powstały w oparciu o powieści J.K. Rowling.

  Arezzo – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Toskania, stolica prowincji Arezzo. Według danych na styczeń 2010 gminę zamieszkiwały 99 503 osoby przy gęstości zaludnienia 257,6 os./1 km². Arezzo jest także jedną z prowincji Toskanii o powierzchni 3232 km², liczącą 318,8 tys. mieszkańców i podzieloną na 39 gmin.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Broadway[ | edytuj kod]

  W styczniu 2012 roku Darren zadebiutował na Broadwayu, zastępując na trzy tygodnie Daniela Radcliffe'a w spektaklu How to Succeed in Business Without Really Trying w Al Hirschfeld Theatre. Występ okazał się sukcesem: oprócz ostatniego tygodnia w którym grał Radcliffe, spektakl stał się bardziej popularny niż w czasie 11-miesięcznych pokazów, przynosząc zysk rzędu 4 milionów dolarów.

  Matt Dillon właściwie Matthew Raymond Dillon (ur. 18 lutego 1964 w New Rochelle) – amerykański aktor i reżyser filmowy.LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

  Od 29 kwietnia do 19 lipca 2015 roku Darren zagrał tytułową rolę w musicalu Hedwig and the Angry Inch w Belasco Theater. Spektakl pokazywano również w San Francisco i Los Angeles od 2 października do 27 listopada 2016 roku.

  Telewizja[ | edytuj kod]

  Debiut[ | edytuj kod]

  Darren rozpoczął karierę telewizyjną grając postać Josha Burtona w 5 odcinkach serialu Eastwick (2009). W 2010 roku pojawił się w jednym odcinku serialu Dowody zbrodni.

  Glee (2010–2015)[ | edytuj kod]

  Darren wcielił się w postać Blaine'a Andersona w serialu FOX Glee. Po raz pierwszy pojawił się w drugim sezonie, w odcinku zatytułowanym „Never Been Kissed”, który ukazał się 9 listopada 2010 roku.

  Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców, ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers), jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi na rynku utworów muzycznych, działającą na terenie Stanów Zjednoczonych.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

  Blaine uczęszczał do Dalton Academy i był głównym wokalistą chóru Dalton Academy Warblers. Początkowo był przyjacielem i mentorem Kurta, prześladowanego geja, który należy do New Directions – chóru rywalizującego z Warblers. Chemia między bohaterami, dodatkowo podsycana zainteresowaniem fanów, sprawiła, że współtwórca serialu, Ryan Murphy, zdecydował się połączyć ich na ekranie. Na początku trzeciego sezonu Blaine dołącza do New Directions. W tym czasie Darren z postaci drugoplanowej dołączył na stałe do głównej obsady serialu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  W kolejnych sezonach Blaine udaje się na studia i wraca do Dalton Academy, by zostać reżyserem wokalnym Warblersów. W ostatnim sezonie serialu poślubia swojego ukochanego, Kurta.

  Omawiając opinie widzów dotyczące swojej postaci, Darren stwierdził, że najbardziej podobają mu się „reakcje ludzi z tych części świata, w których pewne ideologie nie są uwidocznione, ale dzięki śledzeniu na ekranie historii Blaine'a i Kurta ponownie rozważyli swoje poglądy dotyczące związków i praw człowieka”. Nazwał tę reakcję „fenomenalną” i powiedział: „Byłem heteroseksualnym chłopakiem dorastającym wśród gejowskiej społeczności w San Francisco. Widziałem wielu przyjaciół którzy musieli zmagać się z problemami i nie mieli dokąd się udać, żeby zidentyfikować się z wielką kulturą medialną. Bycie małym elementem tej społeczności jest wspaniałe”.

  Michelle LaVaughn Robinson Obama (ur. 17 stycznia 1964 w Chicago w stanie Illinois) – żona 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. 20 stycznia 2009 została pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Z zawodu jest prawniczką.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Otrzymał nominację do Nagrody Emmy za napisanie piosenki „This Time” w finałowym odcinku Glee zatytułowanym „Dreams Come True”.

  Kariera po serialu Glee[ | edytuj kod]

  W 2017 roku Darren ponownie spotkał się z twórcą Glee, Ryanem Murphy, by zagrać seryjnego mordercę Andrew Cunanana w drugim sezonie antologicznego serialu Murphy'ego American Crime Story. Jego kreacja spotkała się z uznaniem krytyki i została nagrodzona Emmy, Złotym Globem i Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych dla najlepszego aktora w miniserialu lub filmie telewizyjnym.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Joe Biden, właśc. Joseph Robinette Biden Jr. (wym. ˈʤoʊsɨf rɒbɨˈnɛt ˈbaɪdən; ur. 20 listopada 1942 w Scranton) – amerykański polityk, 47. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2009–2017, senator ze stanu Delaware w latach 1973–2009

  10 lipca 2019 roku ogłoszono, że Darren zagra, wyprodukuje i będzie autorem scenariusza do Royalties, nowego serialu, który udostępniony będzie w serwisie streamingowym Quibi. Tym samym tworzy ze swoimi dawnymi współpracownikami, Mattem i Nickiem Langiem z Team StarKid, którzy są współautorami serialu, a także jego producentami wykonawczymi.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

  1 maja 2020 roku na platformie Netflix pojawił się z kolei miniserial Hollywood, opowiadający o młodych filmowcach, którzy po II wojnie światowej próbują odnieść sukces w Hollywood. Darren zagrał w nim jedną z głównych ról. Tym serialem kontynuuje on współpracę z twórcą Glee i American Crime Story, Ryanem Murphy. W serialu wystąpili także Patti LuPone, David Corenswet, Jake Picking i Jeremy Pope.

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  Debiut filmowy[ | edytuj kod]

  7 września 2012 roku Darren zadebiutował w komedii Nieprawdopodobna dziewczyna. Film miał swoją premierą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (TIFF). Premiera kinowa przypadła na 19 lipca 2013 roku. W filmie zagrali również Kristen Wiig, Annette Bening oraz Matt Dillon.

  Muzyka[ | edytuj kod]

  Artysta solowy (od 2005 roku do teraz)[ | edytuj kod]

  Darren rozpoczął karierę solową podczas studiów na University of Michigan. Grając w niewielkich miejscach rozwinął własny repertuar muzyczny, który dziś składa się z kanonicznych amerykańskich utworów, współczesnych piosenek, utworów Disneya oraz własnych kompozycji.

  New Morning – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1970 r. i wydana na albumie New Morning w październiku 1970 r.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  20 lipca 2010 roku wydał niezależnie wyprodukowany mini-album zatytułowany Human. Opisał go w Entertainment Weekly jako „soul-folk”. Osiągnął on 17. miejsce na liście Billboard Top Heatseekers Albums. 10 grudnia 2010 roku Darren został 400 000 członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP). W kwietniu 2011 roku podpisał kontrakt z Sony Music Entertainment. Jest w trakcie nagrywania pełnometrażowego albumu studyjnego, którego data wydania nie została jeszcze ustalona.

  Skrzypek na dachu (ang. Fiddler on the Roof) – musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Historia jest luźno oparta na powieści Dzieje Tewji Mleczarza autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W styczniu 2013 wystąpił przed amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą, pierwszą damą Michelle Obamą i wiceprezydentem Joe Bidenem podczas obchodów 57. prezydenckiej inauguracji.

  Podczas koncertu charytatywnego na rzecz publicznych szkół artystycznych, Darren został honorowym członkiem grupy śpiewackiej Uniwersytetu Yale o nazwie The Whiffenpoofs.

  Podczas swojej pierwszej solowej trasy muzycznej Darren odwiedził 17 miast w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz we Francji. Trwała ona od 29 maja do 30 czerwca 2013 roku i zawierała utwory z serialu Glee, zespołu StarKid, mini-albumu Human oraz nowy materiał z nadchodzącego solowego albumu.

  Millennium Dome (znana także jako O2 Arena) - budynek w Londynie, w dzielnicy Greenwich, zbudowany w 1999 by uczcić nowe tysiąclecie na podstawie projektu biur Richard Rogers Partnership (architektura) i Buro Happold (konstrukcja). Jest jednym z największych budynków, jaki kiedykolwiek zbudowano, a także charakterystycznym symbolem współczesnej architektury Londynu. Millenium Dome ma największy na świecie dach i mieści 30 różnych sal o komercyjnym przeznaczeniu. Największą z nich jest O2 Arena, która mieści 24 tysiące osób. Budynek został otwarty 31 stycznia 2000. Od 31 maja 2005, po wykupieniu praw do nazwy przez brytyjskiego operatora o2 (za 6 milionów funtów rocznie), nosi nazwę The O2. Organizacją wydarzeń na obiekcie zajmuje się firma AEG Facilities.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  StarKid Productions (od 2005 roku do teraz)[ | edytuj kod]

  Darren jest uznawany za jednego z głównych autorów piosenek i kompozytorów StarKid Productions. Współtworzył piosenki do A Very Potter Musical, Me and My Dick (który został pierwszym wyprodukowanym przez studentów college'u musicalem, który wszedł na listę przebojów tygodnika Billboard pojawiając się na 11. miejscu listy Top Cast Albums), Little White Lie oraz A Very Potter Senior Year. Skomponował muzykę i napisał wszystkie piosenki do A Very Potter Sequel oraz albumu towarzyszącego A Very StarKid Album oraz Starship, który znalazł się na pierwszym miejscu na liście Billboard Top Cast Albums oraz na 134. miejscu na liście Billboard 200.

  Richard Charles Rodgers (ur. 28 czerwca 1902 w Nowym Jorku, zm. 30 grudnia 1979) – amerykański kompozytor, najbardziej znany ze współpracy z Lorenzem Hartem i Oscarem Hammersteinem II. Autor ponad 900 piosenek i 40 broadwayowskich musicali.People – ilustrowany tygodnik, założony w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd.

  Glee (2010–2015)[ | edytuj kod]

  Wcielając się w postać Blaine'a Andersona, Darren wykonał w serialu wiele musicalowych numerów, które zostały wydane jako single z możliwością pobrania ich z sieci. Jego pierwszy utwór w serialu, „Teenage DreamKaty Perry, ukazał się na albumie Glee: The Music, Volume 4. 27 listopada 2010 roku osiągnął 8. miejsce na liście Billboard Hot 100 i pierwsze miejsce na liście Billboard Digital Songs. W tamtym tygodniu była najlepiej sprzedającą się piosenką w Stanach Zjednoczonych i najpopularniejszą w historii serialu Glee (214 000 sprzedanych kopii). Jilian Mapes z tygodnika Billboard i Erica Futterman z Rolling Stone uznali ją za najlepszy utwór w odcinku „Never Been Kissed”. Anthony Benigno z New York Daily News wystawił jej ocenę „A” i stwierdził, że została wykonana „bez zarzutu” i została ulepszona w stosunku do oryginału Perry. Jej wykonanie zostało nominowane do tytułu Najlepszej Gejowskiej Sceny Roku oraz no nagrody Favourite Music Video na AfterElton.com 2010 Visibility Awards. Zauważono również, że występ ten „prawdopodobnie zapoczątkował tendencję do przerabiania popularnych przebojów popowych przez obsadę Glee.

  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

  Późniejsze utwory wykonane przez Blaine'a i Warblersów stały się na tyle popularne, by zapewnić in własny album zatytułowany Glee: The Music Presents the Warblers. Zadebiutował na 2. miejscu listy US Billboard 200 i na 1. miejscu na liście ścieżek dźwiękowych tygodnika Billboard, sprzedając się w liczbie 86 000 kopii w pierwszym tygodniu. Do tej pory sprzedano 1,3 miliona egzemplarzy tego albumu.

  Transgender – z łac. trans (poza, poprzez, po drugiej stronie) oraz ang. gender (płeć) – ogólny termin przypisywany całej różnorodności jednostek, zachowań i grup, wykazujących tendencje do odbiegania od roli płciowej człowieka, przydzielonej zwykle (choć nie zawsze fizjonomicznie, jednak zawsze genetycznie) przy urodzeniu, a także od przypisywanych jej tradycyjnych ról społecznych.Entertainment Weekly (czasem skracany do EW) to amerykański magazyn wydawany przez główną filię medialną Time Inc. w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku.

  Od 21 maja do 3 lipca 2011 roku Darren wraz z pozostałymi aktorami wzięli udział w Glee Live! In Concert!, występując w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Anglii i Irlandii. Według pisma Billboard była to 16. najbardziej udana trasa koncertowa w 2011 roku. Zyski osiągnęły liczbę 40 milionów dolarów a łączna liczba widzów wyniosła 485 000. Każdy z koncertów został wyprzedany, również te w Staples Center, Nassau Coliseum oraz arenach O2 w Londynie i Dublinie.

  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).Lea Michele (ur. 29 sierpnia 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka teatralna i telewizyjna, znana z ról Rachel Berry w serialu Glee i Wendli Bergman w musicalu Przebudzenie wiosny.

  W szóstym sezonie serialu Darren skomponował piosenkę „Rise” do odcinka zatytułowanego „The Rise and Fall of Sue Sylvester” oraz utwór „This Time” do epizodu finałowego. Za ten ostatni został nominowany do nagrody Emmy w kategorii „wybitna muzyka oryginalna i słowa”.

  Media[ | edytuj kod]

  Darren pojawił się na okładkach magazynów Billboard, Entertainment Weekly, Out, Playbill, TV Guide, Da Man, GT, Prestige oraz Essential Homme. Pojawił się również w jesiennej kampanii reklamowej japońskiej marki odzieżowej Uniqlo (2011). W 2011 roku został uznany za jednego z najseksowniejszych ludzi według magazynu People. Zajął pierwsze miejsce na liście „Hot 100” AfterElton (2011 i 2012) oraz również pierwsze miejsce na liście „najbardziej stylowych mężczyzn w Hollywood poniżej 30. roku życia” magazynu GQ (2012).

  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub emocjonalnego do osobników obu płci. Sam termin został wprowadzony około roku 1809 przez botaników i początkowo odnosił się wyłącznie do roślin. Jako określenie orientacji zaczął funkcjonować prawdopodobnie dopiero w XX wieku, kiedy rozpoczęto szersze badania nad ludzką seksualnością.

  Inne projekty[ | edytuj kod]

  Darren jest inwestorem i partnerem The Motley, mającego siedzibę w Los Angeles sklepu internetowego dla mężczyzn. Jest również współzałożycielem Elsie Festival, podczas którego grana jest muzyka broadway'owa i popowa. Pierwszy doroczny koncert odbył się 27 września 2015 roku w Nowym Jorku.

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Glee to amerykański musicalowy serial telewizyjny (komediodramat), emitowany przez stację Fox od 19 maja 2009 do 20 marca 2015 roku. Koncentrował się na życiu młodych ludzi, którzy śpiewają wspólnie w szkolnym chórze w fikcyjnym liceum imienia Williama McKinleya w Limie w stanie Ohio. Opiekę nad chórem przejmuje nauczyciel języka hiszpańskiego, postanawiający przywrócić licealnemu klubowi dawną świetność. W swojej tematyce Glee skupiał się na zagadnieniach z dziedziny socjologii i nauk społecznych, przede wszystkim na seksualności, kwestiach rasowych, związkach emocjonalnych czy pracy grupowej. Na zespół bohaterów, który w kolejnych sezonach rozwijano lub skracano, wstępnie składali się: przewodzący chórowi nauczyciel Will Schuester (w tej roli Matthew Morrison), trenerka cheerleaderek Sue Sylvester (Jane Lynch), pedagog szkolna Emma Pillsbury (Jayma Mays), żona Willa Terri (Jessalyn Gilsig) oraz ośmioro członków chóru (Lea Michele, Cory Monteith, Chris Colfer, Dianna Agron, Amber Riley, Kevin McHale, Jenna Ushkowitz, Mark Salling).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.
  Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.
  Kaleka z Inishmaan – czarna komedia autorstwa Martina McDonagh, opierajaca się na autentycznym wydarzeniu – tworzeniu dokumentalnego filmu Człowiek z Aran.
  TV Guide – tygodnik telewizyjny, ukazujący się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Magazyn publikuje wiadomości związane z telewizją oraz dodatkowo wywiady, plotki i recenzje filmowe.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.128 sek.