Darmstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie lotnicze z 2003 r.: w środku znajduje się zamek, na prawo od niego budynek muzeum Hessisches Landesmuseum i archiwum Hessisches Staatsarchiv; za zamkiem stoi kolumna ku czci wielkiego księcia Hesji-Darmstadt Ludwika I na Luisenplatz
J. M. Olbrich, Wieża Ślubna stanowiąca symbol miasta
Oranżeria w Darmstadt – fasada południowa

Darmstadtmiasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Darmstadt oraz powiatu Darmstadt-Dieburg, Liczy 153 166 mieszkańców (stan na 30 września 2015).

Chesterfield - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Derbyshire, w dystrykcie Chesterfield. W 2011 roku miasto liczyła 76 753 mieszkańców. Chesterfield jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Cestrefeld.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

W mieście ma swoją siedzibę Niemiecki Instytut Kultury Polskiej (Deutsches Polen-Institut).

Historia[ | edytuj kod]

Miasto zostało wspomniane po raz pierwszy w XI wieku jako Darmundestat. Prawa miejskie przyznał mu cesarz Ludwik IV Bawarski w 1330. Miasto należało do hrabiów von Katzenelnbogen, gdy ci wymarli w 1479, miasto przeszło w ręce landgrafów Hesji-Darmstadt (1567–1918).

Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

Miasto na początku XVIII wieku rozbudował w stylu barokowym francuski architekt Louis Remy de la Fosse (ok. 1659–1726), Ernest Ludwik, landgraf Hesji-Darmstadt (panował w latach 1678–1739). Między innymi w latach 1719–1721 powstała wspaniała oranżeria.

Pod koniec XVIII wieku miasto liczyło ok. 9 tys. mieszkańców. W ciągu XIX wieku ich liczba wzrosła z 10 tys. do 72 tys.

Zniszczone podczas II wojny światowej. Pierwszy aliancki nalot na miasto miał miejsce już 30 lipca 1940. Centrum zostało poważnie uszkodzone w efekcie nalotu dywanowego z 11 września 1944. W efekcie nalotów zginęło około 11–12,5 tys. mieszkańców.

Oranżeria w Darmstadt (niem. Orangerie) – budynek oranżerii w niemieckim mieście Darmstadt, w dzielnicy Bessungen na południu miasta.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Dzielnice[ | edytuj kod]

w skład miasta wchodzi dziewięć dzielnic (Stadtteil):

 • Arheilgen
 • Bessungen
 • Eberstadt
 • Kranichstein
 • Mitte
 • Nord
 • Ost
 • West
 • Wixhausen


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Niemiecki Instytut Kultury Polskiej lub alternatywnie Niemiecki Instytut Spraw Polskich (niem. Deutsches Polen-Institut (DPI)) – instytucja kulturalna, która założona została w 1980 roku w Darmstadt, z inicjatywy m.in. Karla Dedeciusa w celu polepszenia wzajemnych stosunków między obu narodami.
  Cerkiew św. Marii Magdaleny w Darmstadt – parafialna cerkiew prawosławna w Darmstadt, wzniesiona w latach 1897–1899.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
  Saanen - miasto w Szwajcarii, w kantonie Berno. W 2005 r. miasto to na powierzchni 120 km² zamieszkiwało 7 611 osób.
  Darmstadt-Wixhausen – przystanek kolejowy w Darmstadt, w kraju związkowym Hesja, w Niemczech. Znajduje się tu 1 peron.
  Bursa (gr. Προύσα, łac. Prusa lub Prussa, dawniej Brusa lub Brussa) – miasto w północno-zachodniej Turcji, w starożytnej krainie Bitynii, ośrodek administracyjny prowincji (ilu) Bursa. Położone w odległości 25 km od wybrzeża Morza Marmara, u podnóża góry Uludağ, zwanej dawniej bityńskim Olimpem. Pierwsza stolica Imperium Osmańskiego, obecnie czwarte pod względem wielkości miasto Turcji.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Reklama