• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Darkthrone  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Darkthronenorweski blackmetalowy zespół muzyczny założony w 1988 roku.

  Darkthrone zaliczany jest do drugiej fali black metalu oraz określany jest jako jeden z najbardziej wpływowych w historii gatunku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół został założony w 1988, początkowo jego styl muzyczny oscylował wokół death metalu. Po wydaniu dwóch kaset demo podpisał kontrakt na cztery płyty z wytwórnią Peaceville Records. W 1991 roku została wydana pierwsza płyta – Soulside Journey. Album charakteryzował się precyzyjną produkcją i osadzony był w stylistyce technicznego death metalu charakteryzującego się progresywną strukturą utworów, zawiłą pracą perkusji oraz szybkimi riffami. Niedługo potem zespół całkowicie zmienił swój wizerunek i kierunek rozwoju, czysta technicznie muzyka przeobraziła się w ascetyczny black metal, muzycy przybrali nordyckie i okultystyczne pseudonimy, a na ich twarzach pojawiły się makijaże.

  A Blaze in the Northern Sky – drugi album norweskiego zespołu muzycznego Darkthrone, wydany w lutym 1992 roku przez brytyjską wytwórnię płytową Peaceville . Jest to pierwsza blackmetalowa płyta zespołu.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  W tym okresie zespół opuścił basista Dag Nilsen, pozostali muzycy nagrali pierwszy blackmetalowy album A Blaze in the Northern Sky, w którym silnie uwidoczniły się inspiracje pierwszymi płytami Bathory oraz Celtic Frost. Wytwórnia była początkowo bardzo sceptycznie nastawiona do zmian jakie zaszły w zespole.

  Na kolejnym albumie Under a Funeral Moon zespół coraz bardziej zagłębiał się w black metal wypracowując swój własny styl, który stał się znakiem rozpoznawczym całego gatunku czasem określanego jako norweski black metal. Kontynuacją obranej drogi był także Transilvanian Hunger, album uważany za najlepsze osiągnięcie zespołu, chociaż sami muzycy twierdzą, że nie jest to typowe wydawnictwo Darkthrone. Wszystkie te wczesne płyty charakteryzowały się surowym brzmieniem, produkcją niskiej jakości i muzyczną prostotą.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Circle the Wagons – czternasta płyta norweskiego zespołu Darkthrone. Wydana została 5 kwietnia 2010 roku przez wytwórnię płytową Peaceville.

  Kolejny album – Panzerfaust – został wydany pod szyldem norweskiej wytwórni Moonfog. Tekst do utworu "Quintessence" został napisany przez innego norweskiego wykonawcę black metalu - Varg Vikernes.

  Ich szósty album Total Death został wydany w 1996 roku, teksty utworów stworzyli znani muzycy norweskiej sceny blackmetalowej.

  Płyta Goatlord zawiera nagrania z próby, nagrane na przełomie 1990 i 1991 roku, śpiew został nagrany w 1994 roku. Utwory z tej próby zostały porzucone przez zespół, ze względu na zmianę stylu muzycznego z death na black metal.

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.

  W 1999 roku Darkthrone wydał album Ravishing Grimness, który charakteryzował się czystszą produkcją oraz wyraźnymi wpływami wczesnej twórczości zespołu Celtic Frost. W podobnym stylu, lecz bardziej surowym, stworzony został kolejny album Plaguewielder (wydany w 2001 roku). Muzycy jakość produkcji określili stwierdzeniem "more necro" (z ang. "bardziej martwiczna").

  Soulside Journey – debiutancki album norweskiego zespołu muzycznego Darkthrone wydany na płycie kompaktowej i płycie gramofonowej w styczniu 1991 roku przez brytyjską wytwórnię płytową Peaceville Records. Była to pierwsza i zarazem ostatnia płyta zawierająca muzykę deathmetalową. W 2001 i 2003 roku ukazało się wznowienie albumu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W roku 2003 zespół wydał album Hate Them. Pomimo wykorzystania elektronicznych introdukcji do tego i kolejnego wydawnictwa, muzycznie Darkthrone pozostał wierny stylowi wypracowanemu na swych pierwszych płytach blackmetalowych. Sardonic Wrath został wydany w 2004 roku i jest to ostatnia płyta stworzona wyłącznie w stylu blackmetalowym.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Ravishing Grimness – siódma płyta norweskiego zespołu Darkthrone, wydana w 1999 roku przez wytwórnię płytową Moonfog Productions.

  Darkthrone wydał swój jedenasty album The Cult Is Alive na początku 2006 roku. Stanowi on wielkie zmiany w stylu zespołu, ponieważ zawiera więcej muzyki punk i crust punk niż w poprzednich nagraniach. Chociaż blackmetalowe korzenie zespołu są nadal widoczne, zauważalne jest znaczniejsze niż na poprzednich albumach odejście od typowego brzmienia gatunku.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W lipcu 2007 roku zespół wydał minialbum NWOBHM (skrót od New Wave of Black Heavy Metal) jako zapowiedź ich kolejnego albumu. We wrześniu tego samego roku został wydany album F.O.A.D. (skrót od Fuck Off And Die). Tytuł ten jest hołdem dla duńskiej grupy Desexult. Muzycznie jest to kontynuacja crust punkowego stylu znanego z poprzedniego albumu, pojawiają się także elementy charakterystyczne dla tradycyjnego heavy metalu.

  Goatlord to kompilacyjna płyta norweskiego zespołu Darkthrone, wydana w 1997 roku zawierająca nagrania z prób z lat 1990-1991. Partie wokalne zostały dodane w 1994 roku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  20 października 2008 roku ukazała się czternasta płyta studyjna Dark Thrones and Black Flags, będąca w dużej mierze kontynuacją albumu F.O.A.D. W 2010 ukazała się płyta Circle the Wagons utrzymana w podobnym stylu co dwie poprzednie.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Peaceville Records to brytyjska wytwórnia płytowa, założona w Cleckheaton w 1988 roku. Peaceville wydaje przede wszystkim płyty z muzyką metalową.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – doktryny ezoteryczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).
  Moonfog Productions – nieistniejąca już norweska wytwórnia płytowa założona i prowadzona przez członka grupy Satyricon – Satyra i Tormoda Opedala.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Plaguewielder – ósma płyta norweskiego zespołu Darkthrone, wydana 10 września 2001 roku przez wytwórnię płytową Moonfog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.