• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Darja Domraczawa  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).

  Darja Uładzimirauna Domraczewa (biał.: Дар'я Уладзіміраўна Домрачэва, ros.: Дарья Владимировна Домрачева; Darja Władimirowna Domraczewa; ur. 3 sierpnia 1986 w Mińsku) – białoruska biathlonistka, złota medalistka olimpijska w biegu pościgowym, mistrzyni i brązowa medalistka olimpijska w biegu indywidualnym, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata. W sezonie 2014/15 wywalczyła Puchar Świata. Zdobywczyni trzech małych kryształowych kul za triumf w klasyfikacji biegu masowego oraz jednej za sprint i jednej za bieg pościgowy.

  Wychowanie fizyczne (w-f, WF) stanowi zamierzone i świadome działanie ukierunkowane na kształtowanie postaw (tj. stosunku do ciała i fizycznego funkcjonowania) oraz postawa prospołecznych (tj. stosunku do życia i innych ludzi, przekonań i wartości moralnych), a równocześnie nastawione na wspieranie rozwoju fizycznego i zdrowia oraz kształtowanie trwałego obyczaju aktywności fizycznej i troski o wydolność fizyczną, sprawność motoryczną i prawidłową postawę ciała (Wiesław Jan Osiński, 2011)Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Zdobywczyni srebrnego medalu w sztafecie mieszanej na mistrzostwach świata rozgrywanych w 2008 roku, w szwedzkim Östersund. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata Juniorów. Z zawodu jest nauczycielką W-F. Dwudziestopięciokrotnie wygrywała zawody Pucharu Świata. Do tej pory 70 razy stawała na podium zawodów pucharu Świata. 66 razy w konkurencjach indywidualnych a także, raz w sztafecie mieszanej, oraz trzykrotnie w sztafecie kobiecej.

  Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.Oberhof - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Schmalkalden-Meiningen, w 2010 roku mieszkało tu 1 530 osób. Miasto jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych w skali landu.

  Darja Domraczewa brała udział w dość niecodziennej sytuacji. Uczestnicząc w biegu masowego w Oberhofie, podczas drugiego strzelania Białorusinka jako pierwsza zameldowała się na strzelnicy i zaczęła strzelać w "stójce" zamiast w pozycji leżącej. Dostała za to dziesięć minut kary i wycofała się z dalszej rywalizacji. Inna wpadka miała miejsce podczas kolejnego biegu masowego - przy czwartym strzelaniu, Domraczewa zestrzeliwała krążki zawodniczki stojącej obok.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.

  W 2014 roku została uhonorowana przez prezydenta Białorusi tytułem Bohatera Białorusi. Otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości pół miliona dolarów. Parę miesięcy później otrzymała Medal Holmenkollen

  Spis treści

 • 1 Osiągnięcia
 • 1.1 Igrzyska olimpijskie
 • 1.1.1 Wyniki
 • 1.1.2 Wyniki D. Domraczewej na igrzyskach olimpijskich - szczegółowo
 • 1.2 Mistrzostwa świata
 • 1.2.1 Wyniki zbiorcze
 • 1.2.2 Wyniki D. Domraczewej na mistrzostwach świata - szczegółowo
 • 1.3 Puchar Świata
 • 1.3.1 Miejsca w klasyfikacji generalnej
 • 1.3.2 Zwycięstwa w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie
 • 1.3.3 Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie
 • 1.3.4 Miejsca na podium w zawodach drużynowych Pucharu Świata chronologicznie
 • 1.3.5 Miejsca w poszczególnych startach
 • 1.3.6 Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata
 • 1.4 Mistrzostwa świata juniorów
 • 1.5 Mistrzostwa Europy
 • 2 Przypisy
 • 3 Bibliografia
 • Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.Östersund – miasto położone w środkowej części Szwecji w prowincji Jämtland na wschodnim wybrzeżu jeziora Stor.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Mistrzostwa Europy w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1994 roku w fińskiej miejscowości Kontiolahti. Rozegrano wówczas trzy konkurencje: bieg indywidualny, sprint oraz bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet seniorów oraz juniorów. Sztafeta kobiet rozgrywana była na dystansie 3 * 7,5 km. W 1998 roku na mistrzostwach w Mińsku po raz pierwszy rozegrano bieg pościgowy. W 1999 roku bieg pościgowy nie został włączony do programu mistrzostw, a dystans kobiecej sztafety zmieniono na 4 * 7,5 km. Bieg pościgowy wszedł do programu mistrzostw na stałe w 2000 roku, na jedynych do tej pory mistrzostwach organizowanych w Polsce, w Zakopanem. W 2003 roku kolejny raz zmieniono dystans sztafety kobiet, na rozgrywane do dziś 4 * 6 km.
  Nauczyciel – osoba posiadająca potwierdzone osobiste predyspozycje i kompetencje poparte odpowiednim wykształceniem wyższym – kierunkowym oraz przygotowaniem pedagogicznym i zawodowym do nauczania formalnego w oświacie.
  Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.
  Medal Holmenkollen (norw. Holmenkollmedaljen) – norweska nagroda dla zawodowych narciarzy przyznawana przez Związek Promocji Narciarstwa – Skiforeningen. Wyróżnieni nią zostają zawodnicy osiągający najlepsze wyniki na imprezach rangi mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich oraz innych zawodach międzynarodowych (włączając w to "Tydzień Holmenkollen" – Holmenkollen Ski Festival). Pierwszy medal przyznano w 1895, a otrzymał go norweski dwuboista Viktor Thorn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.