• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dariusz Kucharski

  Przeczytaj także...
  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Dariusz Kucharski (ur. 29 października 1968 r. w Dzierżoniowie) – polski inżynier środowiska; samorządowiec, burmistrz Dzierżoniowa od 2014 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w 1968 roku w Dzierżonowie, z którym związał swoje życie prywatne i zawodowe. Uczęszczał kolejno do miejscowej Szkoły Podstawowej nr 9, a następnie Zespołu Szkół Radiotechnicznych, który ukończył w 1988 roku zdobyciem tytułu zawodowego technika w zakresie obróbki skrawaniem. Po ukończeniu szkoły pracował najpierw jako monter aparatów i układów hydraulicznych, a następnie referent ds. BHP w dzierżoniowskim Silesianie, a następnie w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Dzierżoniowie, przekształconym następnie w spółkę pracowniczą DZT S.A. i firmach ciepłowniczych. W latach 1993-1997 studiował na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej uzyskując tytuł zawodowy inżyniera środowiska w specjalności: klimatyzacja, ogrzewnictwo i instalacje sanitarne. W 2000 roku został powołany na stanowisko wiceprezesa spółki prowadzącej prace budowlano-instalacyjne w branży energetycznej DZT Building sp. z o.o. Dwa lata później został zastępcą prezesa ds. technicznych i eksploatacji w bielawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 2004 roku objął stanowisko dyrektora regionu w firmie DZT FORTUM sp. z o.o., które pełnił do 2006 roku.

  Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.Technik (gr. technikus – „kunsztowny”) – tytuł zawodowy, specjalista w zakresie odpowiedniej dziedziny wiedzy technicznej, mający zwykle średnie zawodowe wykształcenie.

  Od 1998 roku aktywnie zaangażował się również w działalność społeczno-polityczną. W kolejnych wyborach samorządowych był kandydatem na radnego Rady Miejskiej w Dzierżoniowie z ramienia stowarzyszeń lokalnych: w 1998 roku z ramienia Dzierżoniowskiej Unii Obywatelskiej (DUO), a w 2002 roku Obywatelskiego Bloku Samorządowego (OBS). W wyborach samorządowych w 2006 roku startował z listy Platformy Obywatelskiej (PO), której jest członkiem od 2003 roku, jako kandydat na radnego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego. Objął mandat radnego powiatu i został wicestarostą. Cztery lata później w kolejnych wyborach samorządowych uzyskał ponownie mandat radnego powiatowego. W 2014 roku zdecydował się kandydować na funkcję burmistrza Dzierżoniowa wygrywając w I turze z wynikiem 59,37% wszystkich ważnych głosów. W 2018 roku uzyskał reelekcję w I turze z wynikiem 68,82% głosów.

  Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności). W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.Powiat dzierżoniowski – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Dzierżoniów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Prywatna strona Dariusza Kucharskiego
 • Biografia Dariusza Kucharskiego na stronie miasta Dzierżoniowa
 • Biografia Dariusza Kucharskiego w serwisie "portalsamorzadowy.pl"
 • Wydział Inżynierii Środowiska (W-7) Politechniki Wrocławskiej - jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, która powstała w 1950 roku, początkowo jako Wydział Inżynierii Sanitarnej. W roku 1990 nastąpiła zmiana nazwy na obecną. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A".Dzierżoniów (do 1946 pol. Rychbach, też Rychonek, niem. Reichenbach im Eulengebirge) – miasto i gmina miejska w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim. Siedziba władz powiatu dzierżoniowskiego, władz miasta Dzierżoniowa oraz władz wiejskiej gminy Dzierżoniów. Położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.003 sek.